Prisluhnite telesu

Že besede sprožijo stresne hormone. Ne odrežimo vezi med umom in telesom.
Fotografija: Če mu bomo dovolili, bo telo skrbelo za nas. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Če mu bomo dovolili, bo telo skrbelo za nas. FOTO: Guliver/Getty Images

Narejeno je za to, da skrbi za vas, če mu le pustite. Najpomembnejše, kar lahko naredite, je, da se nehate vmešavati v njegov proces samoregulacije, pravi Deepak Chopra.

Signali, za katere telo želi, da se jih zavedate, so: sitost/lakota, udobje/neudobje, energija/otopelost, lahkotnost/teža. Prva stanja predstavljajo ravnovesje, druga, da je to na neki način porušeno, a če boste pravočasno popravili motnjo, se bo spet vzpostavilo. »Po mojih izkušnjah so na primer pretežki ljudje popolnoma odrezani od povezave telo-um,« pravi dr. Choopra. Prav zato telo ne vzpostavi samodejno nazaj optimalnega stanja.

Opozarja tudi na stresni hormon kortizol, ki igra ključno vlogo pri dveh življenjsko pomembnih funkcijah, prehranjevanju in spanju. Odkrili so, da lahko nenadni stres, na primer besede, da smo odpuščeni, takoj sprožijo stresne hormone, dve minuti pozneje pa posledice čuti celotno telo – le po dveh besedah! Kako torej šele deluje negativna misel, s katero se nenehno obkladamo v svojem večnem nezadovoljstvu s svojim telesom?!

Telo se lažje odzove na stres, če meditiramo, vadimo jogo, delamo sprostitvene in dihalne vaje, dobro spimo, vadimo in vzdržujemo zdrave tesne odnose, zato za zdravo življenje izmojstrite vsaj katero od teh dejavnosti.
 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije