JOGA ZA VSAKOGAR

Zaplavajmo proti pomladi

Z današnjo vajo krepimo roke, ramena in prsni del hrbtenice, sproščamo napetost v ramenskem predelu, izboljšamo držo ter preprečujemo bolečine v hrbtu.
Fotografija: Položaj 1. Foto: Dejan Javornik
Odpri galerijo
Položaj 1. Foto: Dejan Javornik

Tisti, ki so na počitnicah, lahko danes plavajo zares, vsem preostalim, za katere so se počitnice že končale in nimajo na voljo bazena ali toplega morja, pa preostane posnemanje plavalnih gibov na suhem. Če ob tem zapremo oči, si lahko predstavljamo, da smo na najljubši plaži, nas greje toplo sonce, zakorakamo v morje in krožimo z rokami, kot bi zares plavali. Z vizualizacijo, ki ima običajno dodaten sproščujoč in meditativen učinek, ali brez nje: oba primera sta učinkovita. Krepimo cele roke, posebno bicepse, ramena in prsni del hrbtenice. Poleg tega sproščamo napetost v ramenskem predelu vse do vratu in lopatic, zato se obenem sproščajo vrat, ramena in hrbet. Redno izvajanje pripomore k boljši telesni drži oziroma pomaga proti t. i. okroglemu hrbtu in preprečuje bolečine v hrbtu, ki nastanejo zaradi sključene drže. Z vajo raztezamo tudi prsne mišice, kar blagodejno vpliva na dihanje, ki se harmonizira, poglobi in sprosti, to pa vodi v popolno regeneracijo telesa. Ker vdihnemo več zraka, se poveča tudi energija, zato lahko z redno izvedbo preprečimo spomladansko utrujenost. Ker gre za povsem enostavno izvedbo, je primerna za vsakogar. Ko plavalne gibe izvedemo v bazenu ali morju, je zaradi manjšega vpliva težnosti izvedba še lažja, primerna tudi za posameznike, ki okrevajo po bolezni, operaciji ali podobnem. Torej, veliko razlogov za.

Izvedba

1. položaj: Noge razmaknemo v širino bokov ali malo bolj, tako da zavzamemo stabilen stoječ položaj. Sprostimo se in vzravnamo hrbet. Ob vdihu dvignemo roke in jih pokrčimo v komolcih, tako da se palci na dlaneh približajo ramenom. Dlani so obrnjene navzdol, komolce pa ob tem dvignemo bočno do višine ramen oz. čim višje – po trenutnih zmožnostih se čim bolj približamo višini ramen.
2. položaj: Ob izdihu začnemo krožiti z rokami, kot bi plavali – dlani počasi premikamo naprej in na koncu giba predročimo.
3. položaj: Ob vdihu obračamo dlani navzven, tako da širimo roke vstran oziroma jih premikamo v velikem loku, kot bi risali polkroge na vsako stran – levo in desno kot pri prsnem plavanju. Pozorni smo, da ohranjamo roke in komolce ob kroženju v višini ramen.
4. položaj: Dlani na kocu vdiha popolnoma odpremo vstran, nato pa jih začnemo ob izdihu vračati v izhodiščni položaj 1.
Korake od 1 do 4 ponovimo ob opisanem ritmu dihanja vsaj 5-krat, lahko pa tudi 10-krat. Nato ponovimo kroženje tako, da krožimo z rokami v obratni smeri, kar pomeni, da najprej z rokami ob vdihu odročimo, nato vodimo ob izdihu roke od strani proti sredini oziroma naprej in jih nazadnje pokrčimo, tako da so palci dlani približani ramenom (začetni položaj 1). Začetniki lahko izvajajo plavalne gibe ob naravnem ritmu dihanja ter se osredotočijo na gibanje rok. Bolj izkušeni lahko ob vadbi zaprejo oči, uporabijo vizualizacijo in udžaji dihanje. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije