Za nepričakovano zabavo dobra pašteta reši zagato

Namazi so lahko mesni, sirni ali zelenjavni; goste namažemo na kruh, v bolj redke, pomake, pomakamo grisine, koščke kruha, korenja ali druge zelenjave.
Fotografija: Skutni namaz popestrimo z zelišči in okrasimo s kalčki. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Skutni namaz popestrimo z zelišči in okrasimo s kalčki. FOTO: Guliver/Getty Images

Ko zmanjka delikatese ali pa je narezka sicer dovolj, nimamo pa osvežilnih dodatkov, na primer sveže zelenjave, ki bi jo narezali zraven, nas reši namaz. Ta je lahko podlaga, ki jo na tanko namažemo na kruh in obložimo z različnimi sestavinami in zložimo v sendvič, lahko pa igra osrednjo vlogo prigrizka. Če smo naveličani kupljenih industrijskih namazov, ki imajo po večini podoben okus, poleg tega pa so polni kemičnih dodatkov, se njihove priprave brez strahu lotimo sami. Večina je zelo enostavnih za pripravo in nam ne bodo vzeli preveč časa. Še največ ga porabimo, če osnovne sestavine zahtevajo termično obdelavo, treba je na primer skuhati stročnice, najpogosteje uporabljamo lečo, čičeriko ali fižol, pa še te lahko vzamemo iz konzerve.
Ljubitelji mesnin prisegajo na domačo pašteto iz piščančjih jeter. FOTO: Guliver/Getty Images
Ljubitelji mesnin prisegajo na domačo pašteto iz piščančjih jeter. FOTO: Guliver/Getty Images

Medtem ko zelenjavnim pravimo namaz, izraz pašteta uporabljamo za namaz, narejen iz piščančjega ali govejega mesa ali drobovine, lahko tudi iz rib. Najbolj znana in priljubljena je zagotovo pašteta iz piščančjih jeter, najbolj prestižna pa francoska gosja, ki jo poznamo pod imenom foie gras. Ta specialiteta je zadnja leta na udaru aktivistov in borcev za pravice živali, saj je narejena iz jeter pitanih gosi. Zaradi pitanja se jetra močno povečajo, gurmani pa prisegajo, da je uživanje paštete iz njih vrhunski užitek. Prav okusno pašteto je mogoče pripraviti tudi iz piščančjih jeter, ki jih kupimo v bližnji mesnici: narezana prepražimo na čebuli, drobno nasekljamo in zmeljemo skupaj z začimbami in maslom, ki daje zmesi primerno gostoto in predvsem mazljivost. Okusno lahko pripravimo iz ostankov mesa, na primer iz kuhane govedine iz juhe: postopek je malce dolgotrajnejši, saj je treba govedino, čeprav je že kuhana, še kakšno uro vreti v začinjeni juhi. Meso nato narežemo na koščke, dodamo poljubne začimbe in maslo ter zmeljemo. V hladilniku jo lahko hranimo precej dlje kot jetrno, slednjo je dobro porabiti v enem tednu.
Stročnice v zrnju so osnova mnogo namazov. FOTO: Guliver/Getty Images
Stročnice v zrnju so osnova mnogo namazov. FOTO: Guliver/Getty Images

Precej bolj enostavna je priprava zelenjavnih in sirnih namazov. Skuto pretlačimo, lahko kar z vilicami, in gladko zmešamo, potem pa dodamo začimbe in zelišča po okusu. Ker je skuta bela, bodo dodatki poskrbeli še za lepši videz namaza. Poleg zelišč ji lahko dodajamo ostre sestavine, na primer čebulo in česen pa seveda čili ali feferon. Podobno pripravimo zelenjavni namaz ali namaz iz stročnic. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije