ZA ZDRAVJE

Vzdržujmo higieno nosu: za lažje dihanje navlažite zrak v zaprtih prostorih

Izpiranje nosne votline je preventiva pred prehladnimi obolenji, poleg tega se z rokami čim manj dotikamo nosu, oči in ust.
Fotografija: Nos si obrišemo v papirnati robček ter ga vržemo v koš za smeti. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Nos si obrišemo v papirnati robček ter ga vržemo v koš za smeti. FOTO: Getty Images

Prehladna obolenja so v zimskem času precej pogosta, odrasli se s prehladom srečajo od dva- do petkrat, otroci pa tudi do desetkrat na leto. Na začetku je izcedek praviloma voden, potem pa se zgosti in nos je zamašen.

In prav to, torej zamašen nos, je ena glavnih težav, saj je nadležna, obenem pa se z izcedkom širi okužba, ki je lahko bodisi virusna, kot je prehlad, bodisi bakterijska, do katere največkrat pride pri zapletu prehlada, pri čemer lahko sledi vnetje sinusov in srednjega ušesa. Pomembno je, da vzdržujemo higieno nosu, svetujejo zdravniki. Izpiranje nosne votline je zdrava navada, preventiva pred prehladnimi obolenji.

Uporabljamo fiziološko raztopino. FOTO: Aardenn/Getty Images
Uporabljamo fiziološko raztopino. FOTO: Aardenn/Getty Images

Nos si vedno obrišemo v papirnati robček in ga po uporabi vržemo v koš za smeti. Pogosto si umivamo roke, tudi zaščitna maska preprečuje širjenje okužb, seveda tistih, ki se širijo kapljično. In prav tako se širijo virusi, ki povzročajo prehlad. Sicer pa je najboljše zdravilo pri zamašenem nosu izpiranje s fiziološko raztopino, pomagamo si lahko s pršili in kapljicami, ki vsebujejo dekongestiv. O tem, kaj je učinkovito in kako si pomagamo, nam bo vedno najbolje svetoval farmacevt v lekarni.

Prehladna obolenja povzroča več kot 200 virusov, kot so na primer rinovirusi, koronavirusi, reovirusi. Napadejo sluznico dihal, zato poleg obilnega izcedka iz nosu največkrat tožimo o vnetem in bolečem žrelu, nahodu in suhem kašlju ter hripavosti. Glavobol, visoka vročina in bolečina v mišicah lahko opozarjajo na zaplete.

Pri vsakem prehladnem obolenju, ki traja dlje od deset dni in pri katerem se težave stopnjujejo – se pojavijo na primer bolečine v ušesih, iz nosu se izceja gnojni izcedek, glavobol se stopnjuje, pojavita se težko dihanje in visoka vročina –, je priporočljivo, da obiščemo zdravnika. Ti svetujejo, da delujmo preventivno in preprečimo hujše zaplete. Pomagajo preprosti ukrepi, ki jih izvajamo vsak dan: pogosto si umivamo roke, z njimi se čim manj dotikamo nosu, oči in ust, ustrezno zračimo prostore in uživamo zdravo hrano, ki z veliko sadja, zelenjave in neoluščenih žit organizmu prinaša potrebne vitamine in minerale, ter dovolj tekočine, najbolje vode. Poskrbimo za počitek in dovolj spanja.

Ne bo odveč, če bomo spremljali vlažnost v prostorih, saj je osušena sluznica dihal bolj dojemljiva za okužbe. Če je mogoče, se izogibajmo zaprtim prostorom, v katerih je veliko ljudi, zlasti ob povečanih okužbah.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije