ZDRAVJE

Telesu vrne ravnovesje

Akupunktura pomaga zdraviti številne bolezni in odpravljati posledice poškodb, lahko pa je tudi odlična preventiva.
Fotografija: Čeprav temelji na zabadanju iglic, ne boli! FOTO: Andreypopov/Getty Images
Odpri galerijo
Čeprav temelji na zabadanju iglic, ne boli! FOTO: Andreypopov/Getty Images

Bistvo starodavne metode s Kitajske je vzpostavljanje ravnovesja in pretoka v telesu, ki so ju porušili določeni simptomi. Akupunktura ne odpravlja le znakov, ampak tudi vzroke bolezni, za uspešnost terapije pa je ključno sodelovanje posameznika s strokovnjakom, pojasnjuje naša sogovornica. »Naj poudarim, da akupunktura ne boli, čeprav uporabljamo iglice!« pove Maša Cvelbar, dipl. sinologinja, politologinja in akupunkturologinja iz Centra TKM, centra za akupunkturo. »Večina strank celo zadrema med terapijo. Akupunktura s pomočjo iglic vzpostavi pretok in ravnovesje v telesu. Vzrok težav poskušamo ugotoviti s pogovorom, stranko temeljito povprašamo o njenem telesu, glavnih simptomih, spanju, prebavi, ji je vroče ali jo zebe. Ali bolečina zbada ali je bolj topa, se pojavlja ponoči ali podnevi, je na istem mestu ali se premika. Poleg tega pogledamo tudi jezik in potipamo utrip, to sta čudoviti diagnostični metodi, ki sta se razvili še v časih, ko nismo imeli laboratorijev in sodobnih preiskav, vendar skoraj vedno zelo natančno nakažeta stanje telesa.«
Na podlagi ugotovitev izdelajo načrt za akupunkturo, razlogi za težave pa lahko nosijo nam šaljiva poimenovanja, pojasnjuje: »Izhajajo namreč še iz časov, ko so bolezenska stanja primerjali s pojmi v naravi; na primer presežek jetrnega ognja, presežek vročine in vlage, šibka vranična energija ali vdor vetra in mraza v meridijane. Če primerjamo zahodno in kitajsko medicino, lahko rečemo, da prva gleda na zdravje širše, na primer celoten gozd, zahodna pa opazuje posamezna drevesa. V Sloveniji si vse več ljudi pomaga z akupunkturo, največkrat nosečnice, ljudje z izgorelostjo, bolečinami, parezo obraza, po kapi.«

Zunanji ali notranji vzroki

Za vnovično vzpostavitev ravnovesja je nujna normalna cirkulacija v telesu, torej stalen in urejen pretok energije in krvi, nadaljuje: »Vedno rečemo, da se bolečine pojavijo, ko ni normalnega pretoka. Glavobol lahko nastane zaradi presežka ali primanjkljaja energije in krvi: vzrok glavobola na sencah je lahko presežek jetrnega ognja, vzrok glavobola z omotico pa šibek vranični či. Na pretok in ravnovesje lahko vplivajo zunanji ali notranji dejavniki. Zgornja dva primera sta bolj notranji vzrok, prirojen ali posledica življenjskega sloga, čustev. Zunanji vzrok za bolečine pa je poškodba ali vdor vetra in vlage v tkivo. Pri poškodbi je zaradi brazgotine motena cirkulacija, zato nas tam boli, pri vdoru vlage v sklepe, na primer pri revmi, pa bolečina nastane zaradi vlage, ki je vdrla v sklepe in blokira pretok.«

Manj znano je, da akupunktura pripomore pri okrevanju po kapi ali parezi obraza, na Kitajskem jo kombinirajo s klasično medicino, in sicer za zdravljenje nevroloških težav po poškodbah, za lajšanje nespečnosti in bolečin, za zniževanje krvnega tlaka. »V kombinaciji z zeliščno terapijo se jo uporablja tudi za druge kronične in akutne težave, na primer pri boleznih prebavil, dihal, sečil in kože, pri ginekoloških težavah, neplodnosti, meni in pripravah na porod, pri blažjih psihičnih težavah, stresu in izgorelosti. Moram povedati, da otroci in športniki zelo dobro reagirajo na akupunkturo in hitro dosegajo rezultate, najbrž zato, ker imajo boljši obtok oziroma se še razvijajo.«
Pogosto pomaga zdraviti glavobole. FOTO: Andreypopov/Getty Images
Pogosto pomaga zdraviti glavobole. FOTO: Andreypopov/Getty Images

Akupunktura je lahko zelo dobra oblika preventive, saj umirja presežke in zmanjšuje možnosti vnetij, pri tem pa je pomembno, da tudi sami živimo v skladu z naravnimi procesi in ohranjamo čustva v ravnovesju: »Na primer Kitajci nikoli ne jedo surove zelenjave, saj so skozi tisočletja ugotovili, da nekuhana hrana poškoduje naš prebavni sistem, ki potem ne zmore več učinkovito pretvarjati hranilnih snovi v energijo in kri. Solate, smutiji in podobno vnašajo preveč hladne energije v telo. Slovenci moramo zato paziti, da pozimi solata ni ravno vsak dan na jedilniku.«

Učinki akupunkture se v povprečju pokažejo po šestih do desetih terapijah; pri nekaterih so trajni, drugi potrebujejo terapije vsakih nekaj let, tretji pa redno. Med strankami je največ žensk, Center TKM pa obišče tudi veliko družin z otroki. Pa kar nekaj moških, ki ne bi prišli, če ne bi dobrih rezultatov opazili pri ženi.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije