RDEČA PESA

Tega o rdeči pesi zagotovo niste vedeli

Rdeča pesa ima svojstven okus po zemlji, menijo mnogi, njena barva da jedi poseben rubinast videz.
Fotografija: Rdeča pesa je okusna in zdrava. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Rdeča pesa je okusna in zdrava. FOTO: Guliver/Getty Images

Dolgo smo jo povezovali predvsem s solato v kozarcih, namenjeno ozimnici. Po večini smo tako uživali kuhano rdečo peso, kar seveda ni nič narobe, vendar je škoda, da si ne bi privoščili tudi surove, saj tovrstna vsebuje še bistveno več hranljivih in zdravilnih snovi. Poleg izjemnih lastnosti, ki rdečo peso uvrščajo v sam vrh priporočljive zelenjave, temno rdeče gomolje, ki so takoj, ko jih izkopljemo oziroma izruvamo iz zemlje, precej neuglednega videza, odlikujeta specifičen okus in čudovita rubinasta barva, ki obarva prav vse, s čimer pride v stik.

Za barvo in svojevrsten okus jo dodajamo testu za kruh ali pico. FOTO: Guliver/Getty Images
Za barvo in svojevrsten okus jo dodajamo testu za kruh ali pico. FOTO: Guliver/Getty Images
Tudi med vrtnarji je ena bolj priljubljenih zelenjadnic, saj je ni težko vzgojiti, sicer pa lahko svežo kupimo v sezoni v trgovini ali na tržnici, vloženo pa seveda vse leto.

Izvira iz Sredozemlja in jugozahodne Evrope, kot kulturno rastlino so jo prvi gojili Babilonci že pred 4000 leti. Seveda je bila tudi na vrtovih antične Grčije in Rima, zanimivo pa je, da so jo sprva gojili kot zdravilno rastlino, šele pozneje so spoznali njene odlične prehranske vrednosti in jo začeli gojiti kot vrtnino.


Zdrav prigrizek. FOTO: Guliver/Getty Images
Zdrav prigrizek. FOTO: Guliver/Getty Images
Surovo je najbolje naribati in jo pripraviti v solati, odlična je kremna presna juha, pripravljena kot gaspačo. Mlade gomolje lahko jemo kot jabolko, le dobro jih operemo in olupimo. Ne pozabimo na liste, mladi so nadvse okusni; očistimo jih in narežemo na solato ali dodamo v sendvič.

Kadar jo kuhamo, pazimo, da bo vrela čim krajši čas, največ 15 minut, če je le mogoče, jo kuhajmo na pari. Da bi ohranila čim več koristnih snovi, kuhajmo celo in z olupki in jo olupimo pozneje. Najbolje je pustiti, da se ohladi, saj jo bomo tako lažje lupili. Če nočemo imeti še nekaj dni rdečih prstov, uporabimo tanke rokavice. Treba je vedeti, da bodo rdeči tudi kuhinjski pripomočki, na primer deska za rezanje in nekatere plastične posode. Madeže najbolj zanesljivo odstranimo s citronsko kislino ali sokom limone.

Z barvo rdeče pese lahko v kuhinji tudi ustvarjamo in pripravimo različne rdeče jedi. Obarvamo lahko testo, na primer za kruh ali pico, še posebno zanimivi bodo pisani domači rezanci.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije