DEJAVNIKI

Rešitev za moteče težave s sečili

Težave, povezane z mehurjem in uriniranjem, se lahko pojavijo v celotnem življenjskem obdobju, tako pri ženskah kot pri moških.
Fotografija: Pri ženskah se lahko težave pojavijo bolj zgodaj.
Odpri galerijo
Pri ženskah se lahko težave pojavijo bolj zgodaj.

Pri ženskah se lahko težave s sečili pojavijo bolj zgodaj, predvsem zaradi ginekoloških težav, porodov ali drugih bolezni v rodnem obdobju, pojasnjuje prof. dr. Andrej Kmetec, dr. med., specialist urologije iz Medicinskega centra Barsos. »Pri moškem se težave pojavijo v nekoliko poznejšem obdobju in so povezane z boleznimi spodnjih sečil, kot so povečana prostata in operacije na prostati, sečnem mehurju, debelem črevesju, pa tudi z nevrološkimi in ortopedskimi težavami na hrbtenici. V tem obdobju imajo moški skoraj več težav kot ženske, pogosto tudi zato, ker se jih pozno zavedejo težav in jih pripisujejo predvsem normalnemu počasnemu staranju.«

Higienski pripomočki so le redko rešitev. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Higienski pripomočki so le redko rešitev. FOTOGRAFIJI: Guliver/Getty Images
Pozorni moramo biti na praznjenje mehurja in težave, ki se ob tem morebiti pojavljajo. Nujno je zadostno pitje tekočin čez ves dan, da je urin bister, svetel in ga je vsaj liter in pol, poudarja sogovornik. »Ne samo na vnos tekočin, treba je paziti tudi na vrsto tekočin in prehrane, ki ne dražijo preveč sečnega mehurja. Priporočljivo je omejiti vnos soli in prehranskih dodatkov, ki niso nujni.« Težav z mehurjem in odvajanjem seča je veliko, skupni imenovalec vseh pa je, da so zelo neprijetne in moteče: »Pri ženskah se pogosteje pojavljata okužba spodnjih sečil in pogostno uriniranje z nenadnim nehotnim uhajanjem seča ali brez tega. Pojavi se tudi težava, pravimo ji čezmerno aktiven sečni mehur, ki ni povezan z okužbami sečil. Kaže se kot pogosto, nezadržno uriniranje z uhajanjem seča ali brez, vzroki so različni. Tudi stresna inkontinenca ob naporih in kašljanju se lahko pokaže kot neprijetna izkušnja v vsakdanjem življenju ženske, nenehno nošenje pleničnih predlog pa je zelo neprijetno. Pri teh težavah je najbolje obiskati zdravnika, da razjasni težavo in priporoči ustrezno ukrepanje, četudi se prvi, nadležni znaki že lahko umirijo.« Kot rečeno, se težave pri moških pogosteje pojavljajo v drugem življenjskem obdobju in za marsikoga je zelo naporno spoznanje, da se v ozadju morda skriva kakšna resnejša težava, pojasnjuje prof. dr. Kmetec: »Vse tanjše in težje uriniranje, napenjanje, da se povsem izprazni mehur, zlasti pa sprememba v barvi in količini seča so opozorilni znaki, ki zahtevajo pregled pri zdravniku. Težave so še izrazitejše po operativnih posegih v spodnjem delu medenice in sečilih ter zahtevajo ustrezno ukrepanje. V takih primerih se navadno pojavi uhajanje seča kot vrsta stresne inkontinence ali tudi skoraj popolna zapora seča z nehotnim, stalnim iztekanjem seča, ob tem da ga velik del zastaja v sečnem mehurju.«

Različni dejavniki

Pri več kot polovici žensk se v življenju pojavi nehotno uhajanje seča kot čezmerno dejaven sečni mehur z uhajanjem seča ali brez tega ali stresna inkontinenca. »Včasih sta težavi združeni in ju težje razlikujemo, pa tudi zdravljenje je pri eni in drugi obliki različno. Pri taki inkontinenci navadno ni prisotna okužba spodnjih sečil, če pa jo ugotovimo, pa je zdravljenje z antibiotikom uspešno in tudi težave hitro minejo,« razloži sogovornik in doda, da je pri moških uhajanje seča pogosto združeno z odtočno motnjo na vratu mehurja, povečano prostato: »Začetni znaki so predvsem hiter nagon na uriniranje in slab curek, ko urin odteka in kaplja še nekaj časa po koncu uriniranja. Lahko tudi močno zastaja seč v mehurju in urin stalno nekontrolirano kaplja. Pogosteje se lahko pojavlja stresna inkontinenca po operacijah prostate, mehurja ali črevesja, ko je mišica zapiralka v sečnici preslabotna, da bi zadržala pritisk seča iz mehurja. Seveda pa so še tudi drugi vzroki uhajanja seča, kot so bolezni mehurja, živčevja ali poškodbe hrbtenice.«


Skupnega imenovalca za pojav inkontinence ni. Težave povzročajo različni dejavniki in bolezni pri obeh spolih, zato je lahko preventiva neuspešna. A vendarle lahko pri ženskah pomagajo vaje za krepitev mišic medeničnega dna ali keglove vaje, predlaga prof. dr. Kmetec: »Potreben je obisk pri specialistu, ki ugotovi vrsto in vzrok uhajanja seča, s tem pa usmeri način zdravljenja. Nekatere vrste inkontinence je možno pozdraviti z operativno vstavitvijo raznih trakov pod sečnico, pri nekaterih vrstah pa je mogoče tudi z zdravili umiriti mehur in uspešno zazdraviti inkontinenco. Sicer pa je treba zdravljenje usmeriti v vzrok nastanka težav.« 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije