OBČUTLJIVOST

Premik ure in zdravje

Organizem in predvsem srce laže prenašata jesensko spremembo ure; najbolj vpliva na občutljive ljudi, najstnike in ženske.
Fotografija: Pogosto je nočno prebujanje. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Pogosto je nočno prebujanje. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

V noči na nedeljo smo prešli na zimski čas. A organizmu ni mar za zimski ali poletni čas, ravna se po svoji notranji uri. Zaradi premikanja ure najbolj trpijo občutljivi ljudje, mladi in ženske. No, nekaterih to niti najmanj ne moti, prilagodijo se že v enem dnevu, obstajajo pa tudi taki, ki se jim je težko prilagoditi. Spremembo najbolj občutimo nekaj dni po premikanju kazalcev. A na srečo si lahko pomagamo.

Prižgite luči!
Prižgite luči!

Vzrokov za paniko sicer ni, a nekateri ukrepi nam bodo pomagali laže spati in bolj gladko uskladiti notranjo uro z zimskim časom in tako ublažiti psihofizični stres. Nekaj dni se, vsaj popoldne in predvsem zvečer, izogibajte kavi, pravemu čaju, cigaretam. Prav tako omejite vnos sladkorja in alkohola. Preskrbite telo z vitamini, zlasti C, B in D, tudi maščobe koristijo, ne mislimo na maslo, ampak živila, kot so avokado, mastne ribe, orehi. Ker vitamin D večinoma dobimo s soncem, v prehrano vnesimo živila, bogata s tem vitaminom, denimo rumenjak, sir, ribe, goveja jetra, zdravnik pa vam lahko predpiše tudi kapljice. Spalnica naj bo tiha, hladna, temna. Veliko časa preživite na zraku ne glede na vreme, toliko bolje, če je sonce. Gibajte se, redna vadba ne koristi le splošnemu zdravju, temveč tudi boljšemu spancu. Tisti, ki so aktivni trikrat na teden, občutijo okoli 60 odstotkov manj utrujenosti, je pokazala raziskava univerze v Gruziji. Če lahko, pojdite v posteljo vedno ob isti uri.


Sicer pa je raziskava, ki so jo opravili na univerzi Glasgow, pokazala, da prvo noč po premiku kazalcev na zimski čas, večina dobro spi, seveda zaradi dodatne ure. A nekaj naslednjih dni bo spanec moten. Vzrok za to je prilagajanje organizma na nov bioritem, ki se mora prilagoditi novemu času. Povprečno ljudje kakovost spanca pred premikom ure ocenjujejo s 5,4 na lestvici od 1 do 10. V noči premika kazalcev se kakovost dvigne na 5,8, že teden pozneje pa pade na 4,5. Spanec se poslabša, ker se mnogi ponoči pogosto prebujajo in premetavajo po postelji, tudi (pre)zgodaj vstajajo. ​

S primerno hrano poskrbite za dobro voljo in vitamine.
S primerno hrano poskrbite za dobro voljo in vitamine.

Prehod na zimski čas je povezan tudi s sezonsko motnjo razpoloženja, za katero je kriv krajši dan, pomanjkanje dnevne svetlobe, zaradi česar občutimo brezvoljnost, pomanjkanje energije, željo po sladkem. Zato se čim bolj izpostavljajte dnevni svetlobi, zvečer, ko se zmrači, pa prižgite luči in razsvetlite stanovanje, da boste možgane opozorili, da še ni čas za spanje. Svetloba namreč preprečuje sproščanje melatonina. Na srečo velja, da se teže spopadamo s prehodom na poletni čas kot na zimski, s tem se strinja tudi večina psihologov, strokovnjakov za spanje in drugih. Švedski znanstveniki so preučili podatke tisoč pacientov za zadnji dve desetletji in ugotovili, da število infarktov upade za 21 odstotkov v tednu po premiku kazalcev na zimski čas.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije