NADZOR

Pozor, nekdo vas nekdo poskuša nadzorovati

Pretiran nadzor ne more biti sestavina kakovostne zveze, zato bodite pozorni na znake, ki kažejo nanj.
Fotografija: Nadzor ni ena od sestavin kakovostne zveze. FOTO: Fizkes, Getty Images
Odpri galerijo
Nadzor ni ena od sestavin kakovostne zveze. FOTO: Fizkes, Getty Images

Britanska psihologinja Kirren Schnack že več kot 18 let svojim strankam pomaga pri reševanju duševnih težav in tudi težav v razmerju, ki izvirajo iz različnih oblik toksičnega vedenja.

Eno od njih, ki znatno škoduje odnosu, je težnja po pretiranemu nadzoru partnerja. Ta ne more biti sestavina kakovostnega odnosa, zato ga je treba čim prej prepoznati ter iz takšnega razmerja zbežati.

Kaj pa razkriva težnjo po pretiranem nadzoru sočloveka? Vsi znaki tega niso tako očitni, kot je preverjanje telefona, preprečevanje druženja z drugimi in podobno. Nekateri so veliko bolj skriti, zato razkrivamo nekaj takšnih:

  • Burna reakcija druge strani, kadar nekdo zadev ne počnete tako, kot si jih je zamislila.
  • Opazovanje vsakega vašega početja, ki ga največkrat spremljajo neprimerni komentarji ter tudi neupravičena kritika.
  • Visoka pričakovanja, v skladu s katerimi bi se morali obnašati.
  • Stalno izpostavljanje napak drugih in ignoriranje lastnih pomanjkljivosti.

Schnackova ob tem poudarja, da velikokrat niso prisotni vsi zgoraj omenjeni znaki, a jih je pri nekomu, ki želi nadzorovati sočloveka, sčasoma vedno več, so vse bolj opazni in moteči.

Dodaja, da velikokrat tudi oseba, ki sočloveka nadzoruje, ne prepozna škodljivosti lastnega početja, dokler ne spozna, kaj vse nakazuje na to, da je pri njej prisotna želja po pretiranem nadzoru.

»Prav takšna sem jaz,« je ob soočenju z znaki nadzora povedala ena od strank psihologinje, druga pa, da je po tem, ko jih je spoznala in prepoznala pri partnerju, z njim takoj prekinila odnos.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije