AKTIVNI IN ZDRAVI

Pomoč starostnikom pri negi zob

Tudi v tretjem življenjskem obdobju je skrb za zdrave zobe in ustno votlino še kako pomembna. Zobozdravstvene težave namreč zagrenijo marsikatero jesen življenja, še zlasti ko gre za oslabele, nepokretne ali starostnike z demenco, ki so nastanjeni v domovih za starejše, kjer je zobozdravstvena oskrba večkrat zelo omejena.
Fotografija: Na starost se, tako kot vse druge, mnogokrat potencirajo tudi zobozdravstvene tegobe. FOTO: Depositphotos
Odpri galerijo
Na starost se, tako kot vse druge, mnogokrat potencirajo tudi zobozdravstvene tegobe. FOTO: Depositphotos

Zdravi zobje so izjemnega pomena za splošno zdravje in kakovost življenja. Na starost se, tako kot vse druge, mnogokrat potencirajo tudi zobozdravstvene tegobe. Zaradi vse večjega deleža starejšega prebivalstva se že povečuje delež parodontalne bolezni, opaža dr. Boštjan Pohlen, dr. dent. med., specialist za stomatološko protetiko. S starostjo namreč slabi imunski sistem telesa, posamezniki imajo pogosto različne pridružene bolezni, s svojimi stranskimi učinki puščajo posledice zdravila, prav tako hormonska neravnovesja in poslabšuje se motorika za temeljito čiščenje ustne votline. Poleg tega mnogi na starost plačujejo davek nezdravega načina življenja, pojavijo se bolezni in spremembe mehkih tkiv, narašča potreba po protetičnem nadomeščanju zob …

Težave z nadomestki

»Parodontalna bolezen se v blagi obliki kaže kot vnetje dlesni. Sčasoma lahko zajame tudi čeljustno kost, v hujši obliki pa je razširjena na večino zob in tako tudi že vpliva na sistemsko zdravje posameznika. Žal se zmožnost optimalne higiene s starostjo manjša, zato ta bolezen v eni izmed naštetih oblik prizadene večino starejše populacije. Enaka oblika bolezni ogroža tudi zobne vsadke,« je pojasnil Pohlen, ki sicer kot drugi dve glavni skupini zobozdravstvenih težav starejših omenja še bolezni trdih zobnih tkiv in težave z zobnimi nadomestki.

»Starejša populacija ima na splošno največ zobnih nadomestkov, v nesnemni in snemni obliki. Za vsak nadomestek je treba skrbeti vsaj enako natančno kot za zobe. Več ko je v ustih nadomestkov in pomagal, obsežnejše, natančnejše in pozornejše mora biti čiščenje. Ker se strukture v ustih z leti spreminjajo, postanejo snemni nadomestki hitro neustrezni in povzročijo bolezni okolnih mehkih tkiv. Posamezniki jih zaradi tega ne uporabljajo, kar poslabša kakovost žvečenja, okušanja in s tem samega življenja,« je še razložil.

Zaradi vse večjega deleža starejšega prebivalstva se že povečuje delež parodontalne bolezni. FOTO: Depositphotos
Zaradi vse večjega deleža starejšega prebivalstva se že povečuje delež parodontalne bolezni. FOTO: Depositphotos

Zahtevna obravnava nepokretnih in bolnikov z demenco

Možnosti za razvoj težav so še toliko večje pri nepokretnih starostnikih. Njihova zobna higiena je namreč popolnoma odvisna od skrbnika, ki pa jo težko izvaja dovolj temeljito. Zato težave napredujejo hitreje kot pri pokretnih, ki še imajo ohranjeno motoriko, da lahko skrbijo za higieno ustne votline. Toliko težje je nepokretnim tudi zagotoviti pomoč in oskrbo v ambulanti, med drugim zaradi transporta in logistike, potrebna je velika in prilagojena ordinacija. »Osnovni klinični pregled je težje izvedljiv, prav tako radiološka analiza. Nadalje je treba prilagoditi tudi zdravljenje. Zdravljenje v splošni anesteziji v takšni ureditvi, kot jo imamo, ne pride v poštev, zato moramo patologijo v ustih odkriti in zdraviti čim prej, da stanje ne napreduje in se zdravljenje lahko izvede v ordinaciji ali ob pacientovi postelji,« je opisal sogovornik.

Bolniki z demenco so v tem pogledu še večji izziv, predvsem zaradi motnje pozornosti: »Ker njihova prisebnost zelo niha, je trenutek, ko jim uspe sodelovati, težko ujeti in ga izkoristiti. Sicer se bolečin zavedajo, vendar so izjemno nezaupljivi in prestrašeni, ko obiščejo zobozdravnika.« Pohlen je zato poudaril, da je pri takem pacientu nujno, da ga spremlja kdo od domačih, ki ga spodbuja in tolaži. »Po drugi strani od terapevta zahteva veliko potrpljenja, empatije, kliničnih veščin in časa, saj je treba dinamiko dela popolnoma prilagoditi, da s skupnimi močmi opravimo ustrezno zdravljenje,« je še povedal specialist, ki se pogosto srečuje s starostniki, saj ima ambulanto v Senior resortu MGC Bistrica v Domžalah.

Zobozdravnik v DSO?

Kako je sploh poskrbljeno za zobozdravstveno obravnavo v domovih za starejše? Kot so nam odgovorili na ministrstvu za solidarno prihodnost, imajo, kot druge zdravstveno zavarovane osebe, tudi stanovalci v domovih za starejše po predpisih s področja zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja pravico do izbire osebnega zobozdravnika in zobozdravstvene obravnave. Vendar zobozdravstvene ambulante znotraj DSO niso organizirane, DSO pa niso pristojni za organizacijo zobozdravstvene obravnave.

Glede obravnave v DSO Pohlen pravi, da je sicer mogoča ob ustrezno opremljeni ordinaciji v bližini oz. če je na voljo urejena mobilna enota zobozdravnika: »Ob postelji pacienta smo s klasičnim pristopom zelo omejeni, saj lahko izvedemo le določene storitve. Tudi zaradi varnosti je bolje, če se oskrba opravi v zobozdravstveni ordinaciji.«

Tudi zaradi varnosti je bolje, če se oskrba opravi v zobozdravstveni ordinaciji. FOTO: Getty Images/istockphoto
Tudi zaradi varnosti je bolje, če se oskrba opravi v zobozdravstveni ordinaciji. FOTO: Getty Images/istockphoto

Svojce bolje podučiti

Po njegovih izkušnjah bi bilo treba o tej temi svojce (in populacijo nasploh) bolje podučiti. Mnogi namreč niti ne razumejo, da imajo njihovi starši oz. bližnji težave. Po drugi strani so pričakovanja pogosto previsoka glede na zmožnost oskrbe. »Zdravljenje težav in bolezni pri starejših mora biti hitro, strokovno in učinkovito. Treba je odpraviti bolečine in jim povrniti funkcijo žvečenja in razumljivega govora. Toda paleta storitev zdravljenja je kljub široki patologiji zelo ozka, omejeni smo s sodelovanjem pacienta, pridruženimi boleznimi, zdravljenjem z zdravili in finančnimi zmožnostmi,« je sogovornik še povedal o problematiki, ki bo ob starajoči se populaciji v prihodnje vse bolj aktualna.

Seveda bi bilo zato zelo dobrodošlo »organizirati splošno shemo za vzdrževanje ustnega zdravja starejših«, a se Pohlen zaveda, da smo, glede na vse težave s pomanjkanjem kadra v zavodih, žal zelo daleč od tega, da bi vsem lahko zagotovili dobro zobozdravstveno oskrbo in skrb za zobe. »Ta je največkrat najbolj odvisna od angažiranosti svojcev, ki s svojo ljubeznijo in pripadnostjo nesebično pomagajo bližnjim.«


Besedilo je bilo objavljeno v oglasni prilogi Aktivni & zdravi

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije