Po prvo zelenjavo na travnik, regrat zlahka najdete

Regrat je imenitna popestritev spomladanskega jedilnika; nabiramo mlade, svetlo rumene do zelene nazobčane liste, ki so najbolj cenjeni v kulinariki.
Fotografija: Najboljši je v solati, po možnosti s popečeno slanino ali ocvirki. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Najboljši je v solati, po možnosti s popečeno slanino ali ocvirki. FOTO: Guliver/Getty Images

Med prvo pomladno zelenjavo, ki se znajde na naših krožnikih, je gotovo regrat. Po priljubljenosti se najbrž lahko kosa z motovilcem, ki si ga tudi obilo privoščimo v zgodnji pomladi, če smo ga seveda sejali prejšnje leto. Z regratom, ki je divje rastoča rastlina, se nam na vrtu ni treba ukvarjati, treba se je le sprehoditi do travnika, na katerem uspeva, in se spustiti na kolena. V zgodnji pomladi, sezona se je letos že začela, nabiramo mlade, svetlo rumene do zelene nazobčane liste, aprila ali maja pa rastlina naredi živo rumene cvetove. V kulinariki so najbolj cenjeni mladi listi, čeprav je užitna cela rastlina. Prvi listi, ki jih naberemo na pomladnem travniku, so tudi najbolj okusni in bogati s koristnimi snovmi. Iz korenin, ki jih nabiramo maja in junija ter še jeseni, pripravimo zdravilne čaje, iz cvetov okusen sirup. Liste lahko sicer nabiramo tako rekoč vse leto, a so najboljši spomladi, pozneje postanejo žilavi. Poleg tega je pozneje na vrtu dovolj solate in na regrat kar pozabimo. Spomladi, ko se nekoliko otopli, pa se ljubitelji s košarami in majhnimi nožički zapodijo na travnike nabirat specialiteto.

Kdor je kdaj poskusil, ve, da je nabiranje in čiščenje regrata nadvse zoprno opravilo, tako da je upravičena visoka cena, ki jo doseže na tržnici. Najbolje ga je čistiti kar sproti, med nabiranjem: z ostrim nožičem zarežemo v korenino pod grmičkom, tako da odrežemo celo rastlino, potem z roko odstranimo poškodovane liste in morebitne nečistoče, na primer listje ali iglice dreves, ter še enkrat zarežemo, tokrat nad korenino, in očiščene liste položimo v košaro. Doma nas potem čaka le še drugi, vendar manj zamuden del čiščenja, namreč čim bolj temeljito pranje. Ne bo zadoščalo v dveh ali treh vodah kot pri solati z vrta, včasih je treba vodo zamenjati pet- ali večkrat. Dobro je tudi, če ga nekaj časa namakamo v čisti vodi.


Sicer pa skrbno izberimo travnik, kjer ga bomo nabirali. Poiščimo čim bolj odročnega, takega, ki ga ne polivajo z gnojnico ali pršijo s kemičnimi sredstvi. Tudi v vinogradih, kjer sicer raste najlepši, se ga raje izognemo, saj vemo, da se v intenzivnem vinogradništvu uporablja veliko škropiv.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije