Intimnost je občutek bližine in povezanosti z drugo osebo, želja, da z njo delimo najgloblje misli in občutke. Toda kako razlikovati običajne odnose, v katerih se dobro počutite, od intimnega?
1. Osebni podatki
Sliši se tako suhoparno, a pravzaprav je res, da svojih osebnih podatkov, pa naj gre za telesno težo ali številko modrčka, pač ne delimo s komer koli in si tega niti ne želimo. Z intimnim partnerjem se počutimo varne, zato mu o sebi povemo tako rekoč vse, seveda pa naj bi nam partner to tudi povrnil, saj gre za vzajemni proces.
2. Medsebojna odvisnost
Partnerjem se dogaja, da postajajo vedno bolj odvisni drug od drugega, razlogi pa so različni, običajno gre za željo, predanost in zaupanje, da bo tudi drugi partner poskrbel zanje. Odvisnost je lahko majhna ali velika, nikoli pa ni nepomembna, saj nas dela ranljive.
3. Dopolnjevanje
V zdravem intimnem odnosu se partnerja dopolnjujeta, morda ne 100-odstotno, pa vendar. Imata drug drugega in imata približno enake potrebe in želje, v katerih se lepo dopolnjujeta in, zelo pomembno, prilagajata drug drugemu. Če en partner začuti skrb drugega, je toliko večja verjetnost, da bo tudi sam poskrbel zanj.
4. Skupni pogled na stvari
V dolgotrajnih odnosih se besedi jaz in ti pogosto zamenjata z midva, ker partnerja zavzameta skupno stališče do stvari, ki obema dovolj ustreza, da ga lahko zagovarjata. "Naju pa danes boli glava," je lep primer, ko sta dva lahko eno, tudi če ni vedno vse res.
5. Predanost
V današnjih časih je moderno sebe postaviti na prvo mesto, ne pa odnosa ali partnerja. Ljudje, ki so sposobni videti gozd namesto drevesa, znajo kdaj pozabiti nase in dati prednost odnosu, tudi če ni vse idealno, ampak tako grejo stvari naprej. Temu se lahko reče tudi sklepanje kompromisov, gre pa za predanost odnosu, ki je v določenih trenutkih lahko pomembnejši od posameznika.
Hvala, ker berete Slovenske novice.
Berite Slovenske novice že za 1,99€ mesečno.
NAROČITE
Predstavitvene informacije
Komentarji: