KAJENJE

Nikotin ogroža kognitivne sposobnosti

Ob današnjem dnevu brez cigarete stroka poudarja pomen opustitve navade in novosti, ki ogrožajo mlade.
Fotografija: Opustite kajenje že danes! FOTO: Vchal/Getty Images
Odpri galerijo
Opustite kajenje že danes! FOTO: Vchal/Getty Images

Je opustitev kajenja tudi med vašimi novoletnimi zaobljubami, pa še niste zbrali poguma? Morda se lahko pridružite številnim, ki se bodo danes pridružili akciji dan brez cigarete, in tako naredite pomemben korak. Kot poudarjajo strokovnjaki, opustitev kajenja prinaša koristi v vsakem življenjskem obdobju, na zahtevni poti pa so na voljo številni brezplačni podporni programi.

»Za opuščanje kajenja priporočamo preizkušene, učinkovite in varne vrste pomoči, kot so svetovanje, nikotinsko nadomestno zdravljenje ali zdravila na recept, ne priporočamo pa elektronskih cigaret ali drugih novih tobačnih in nikotinskih izdelkov, ki niso registrirani za te namene,« pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Slovenija si je zastavila vizijo, da bo v letu 2040 družba brez tobaka, kar pomeni, da delež prebivalcev, starih 15 let in več, ki bo uporabljal tobačne in povezane izdelke, ne bo presegal 5 odstotkov, pojasnjujejo na NIJZ in opozarjajo na številne nove ukrepe za preprečevanje začetka in opustitev kajenja. Današnji dan naj bo kadilcem torej spodbuda, da obrnejo nov list.

Na voljo so številne brezplačne oblike strokovne pomoči. FOTO: Takasuu/Getty Images
Na voljo so številne brezplačne oblike strokovne pomoči. FOTO: Takasuu/Getty Images

»Zasvojeni z nikotinom lahko v Sloveniji najdejo več oblik pomoči. V okviru zdravstvenih domov so tako imenovani Zdravstveno-vzgojni centri in Centri za krepitev zdravja, kjer posebej za to usposobljeni strokovnjaki izvajajo podporo ter vedenjsko-kognitivno terapijo pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom. Ta pomoč je možna v obliki skupinskih delavnic ali kot individualna podpora, zajema lahko tudi svetovanje glede farmakološkega zdravljenja,« pojasnjujejo na NIJZ, kjer na številki 080 2777 ponujajo informacije tistim, ki bi želeli prenehati kaditi.

Več moških

Kot poudarja stroka, se je v zadnjem obdobju uporaba klasičnih cigaret med mladimi zmanjšala, a smo ob tem trčili v nov izziv pri mladostnikih, to so elektronske cigarete (vejpi), ogrevani tobačni izdelki idr. V Sloveniji je po podatkih iz leta 2021 tobak kadilo 18,4 odstotka odraslih prebivalcev, več moških kot žensk. O uporabi elektronskih cigaret je poročalo 11 odstotkov dijakov drugega letnika, o uporabi ogrevanih tobačnih izdelkov 6 odstotkov, o uporabi nikotinskih vrečk pa 5 odstotkov, poročajo z NIJZ.

Med mladostniki so vse bolj priljubljeni tudi brezdimni tobačni izdelki, predvsem snus (fuge), ki se tržijo kot tobačni izdelek za žvečenje; uporabnikov brezdimnih tobačnih izdelkov je med dijaki drugega letnika 8 odstotkov, medtem ko je med odraslimi odstotek uporabnikov znatno nižji, to je približno odstotek.

Pri mladostnikih smo trčili ob nov izziv. FOTO: Yelena Gerassimova/Getty Images
Pri mladostnikih smo trčili ob nov izziv. FOTO: Yelena Gerassimova/Getty Images

Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki še posebno tvegana, opozarjajo strokovnjaki, kajti mlajši ko je posameznik ob začetku uporabe nikotina, verjetnejša je močna zasvojenost, poleg tega pa nikotin pri mladostnikih povečuje tudi tveganje za zasvojenost z drugimi psihoaktivnimi snovmi in ogroža razvoj možganov ter kognitivne sposobnosti.

Na današnji dan stroka glasno opozarja tudi na pomembnost nekajenja med nosečnostjo: zaradi kajenja nosečnic je namreč tobačnemu dimu vsako leto izpostavljenih približno 2000 še nerojenih otrok, s čimer se poveča med drugim tveganje za prezgodnje rojstvo, nizko porodno težo in prirojene okvare.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije