Mobilniki povzročajo tumorje: dosodili 500 evrov mesečne rente

Tako je sklenilo italijansko sodišče kljub pomanjkanju dokazov. Tožniku so prisodili odškodnino, 500 evrov mesečne rente.
Fotografija: Je telefoniranje nevarno ali ne? FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Je telefoniranje nevarno ali ne? FOTO: Guliver/Getty Images

Dolgotrajna uporaba mobilnega telefona lahko povzroča razvoj tumorjev v glavi, je odločilo italijansko sodišče, pa čeprav (mednarodna) znanstvena srenja opozarja, da dokazov za to ni.

Torinsko pritožbeno sodišče je v torek potrdilo sodbo nižjega sodišča iz leta 2017, o kateri smo že pisali: sodišče v Ivrei je odločilo, da je zaradi pretirane rabe mobilnega telefona moški zbolel za (benignim) možganskim tumorjem, in mu prisodilo državno rento. Roberto Romeo je zaradi delovnih obveznosti, delal je pri italijanskem Telekomu, vsak delovnik uporabljal mobilni telefon od tri do štiri ure, in to kar 15 let. »Prvič na svetu je sodišče priznalo vzročno povezavo med mobilnim telefonom in možganskim tumorjem,« sta poudarila njegova odvetnika Stefano Bertone in Renato Ambrosio, Romeo pa, da noče demonizirati mobilnikov, vendar se moramo zavedati te možnosti, ko jih uporabljamo. »Nisem imel druge možnosti kot uporabljati mobilni telefon, prek katerega sem se dogovarjal s kolegi in organiziral delo. Petnajst let sem ves čas telefonaril, od doma, v avtu. Potem sem čutil nekaj za desnim ušesom, kot bi bilo ves čas zaprto, tumor so odkrili leta 2010. K sreči je bil benigen, toda na to uho nič ne slišim, saj so morali odstraniti slušni živec,« je dejal. Medicinski izvedenec je ocenil, da je Romeo 23-odstotni invalid, sodnik pa mu je prisodil 500 evrov odškodnine, ki mu jo bo vsak mesec nakazoval zavod za zdravstveno zavarovanje, in sicer iz naslova delovnih nezgod.


Kot rečeno, je sodišče v Torinu tožbo potrdilo, odločitev za to temelji na študijah, ki sta jih preskrbela dva zdravnika in ki kažejo povečano tveganje za tumorje v glavi med tistimi, ki so se v desetletnem obdobju vsak dan po mobilnikih pogovarjali 30 minut. »Obstajajo trdni dokazi, ki potrjujejo vzročno povezavo med izpostavljenostjo posameznika radijskim frekvencam mobilnega telefona in boleznijo,« so sporočili torinski sodniki. Bertone dodaja: »Ni druge razlage za nastanek njegovega tumorja.« Agencija za zavarovanje nezgod na delovnem mestu mu mora izplačati odškodnino, pričakovati pa je pritožbo, ki bo primer popeljala na vrhovno sodišče, menijo strokovnjaki.

Z odločitvijo sodišča se ne strinja Walter Ricciardi, nekdanji direktor inštituta za zdravje, ki je skupaj še z nekaterimi institucijami lani sporočil, da ni dokazov, ki bi potrjevali, da dolgotrajna uporaba mobilnikov viša tveganje tumorjev, malignih ali benignih. »Sodniki iz Torina so ali nobelovci ali pa jim je ušla kolosalna zmota. Gre za svetovni precedens, saj vzročne povezave med mobilniki in tumorji niso potrdile niti najbolj prestižne znanstvene institucije,« pravi Ricciardi.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije