TINITUS

Brenčanje v ušesih: največkrat ovira učenje in spanje

Pojavnost kroničnega tinitusa med odraslimi je ocenjena na približno 10 odstotkov, delež se povečuje s starostjo, vrh doseže med 60. in 69. letom.
Fotografija: Preventiva je nujna! FOTO: Fotoduets/Getty Images
Odpri galerijo
Preventiva je nujna! FOTO: Fotoduets/Getty Images

Visokofrekvenčno zvonjenje pa tudi piskanje, šumenje, brenčanje, bučanje, ščebetanje, prasketanje ali pokanje: tako tinitus opisuje okoli 10 odstotkov odraslega prebivalstva, ki jih trajno doleti ta nadležna motnja. Ta neugodno vpliva na njihov vsakdanjik in jim kvari kakovost življenja, predvsem pa spanca, saj je zaznavanje simptomov v nočni tišini najizrazitejše.

Osebe s tinitusom tožijo tudi zaradi slabše koncentracije in slabšega slušnega razumevanja. Delimo ga na objektivnega, ko zvok, ki ga sliši posameznik, zaznava tudi zdravnik, in subjektivnega, ki ga doživlja samo bolnik, pojasnjujejo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Tinitus se lahko pojavi pri osebah z okvaro sluha, lahko pa so vzroki tudi druga bolezenska stanja, pa poškodbe, kot so akustična travma, poškodba glave, eksplozije, poškodbe vratu, vnetja ušes in stres; povzročijo ga lahko tudi nekatera zdravila. Pomembno je, da pri stalnem šumenju v ušesih obiščemo zdravnika; veliko ljudi sicer izkusi kratkotrajni tinitus, denimo po obisku koncerta, pojavnost kroničnega tinitusa med odraslimi pa je ocenjena na približno 10 odstotkov, delež se povečuje s starostjo in vrh doseže med 60. in 69. letom.

Največkrat je blag

Enako sta ogrožena oba spola, je pa težava pogostejša pri starejših. Pri večini se sicer pojavlja blaga oblika in lahko sčasoma tudi izgine, pri nekaterih pa terja resno in dolgotrajno obravnavo. Zdravila zoper tinitus sicer ni, kar pa ne pomeni, da za bolnike ni primerne pomoči. Zdravila, ki so na voljo, blažijo spremljajoče simptome, kot sta vrtoglavica in nespečnost, motnjo pa je mogoče blažiti z zvočno terapijo, ki pomaga prekriti neprijeten zvok. Osebam s tinitusom strokovnjaki priporočajo avdiološki pregled, kjer preverijo morebitno izgubo sluha in odločijo o morebitni uporabi slušnega pripomočka, pojasnjujejo na NIJZ.

Kot rečeno, je tinitus najbolj moteč v tihem okolju, zato največkrat ovira učenje in spanje. Pri kratkotrajnem tinitusu strokovnjaki svetujejo izogibanje hrupu, za preprečevanje težav pa ob udeleževanju športnih in glasbenih dogodkov priporočajo zaščito ušes s čepki ali vsaj kratkotrajen umik v tiho okolje.

Med hrupnimi dogodki so naša ušesa ogrožena. FOTO: Cesare Ferrari/Getty Images
Med hrupnimi dogodki so naša ušesa ogrožena. FOTO: Cesare Ferrari/Getty Images

Organizatorjem prireditev, pri katerih so mejne vrednosti hrupa začasno presežene, predlagajo, naj zvok vsaj občasno zmanjšajo na raven pod mejno vrednostjo, obiskovalcem pa onemogočijo neposreden stik z zvočniki. Obiskovalce prireditve, predvsem v zaprtih prostorih, naj seznanijo z ravnjo jakosti hrupa in jim ponudijo ušesne čepke. V veselem decembru, ko se hrupni dogodki kar vrstijo, neredki pa so tudi ognjemeti in pokanje petard, velja našim ušesom nameniti dodatno pozornost. 

Tinitus je najbolj moteč v tihem okolju. FOTO: Microgen/Getty Images
Tinitus je najbolj moteč v tihem okolju. FOTO: Microgen/Getty Images

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije