JE VOJNA NEIZOGIBNA?

To Ukrajincem sporoča Putin, potem ko je dobil zeleno luč za napotitev vojakov zunaj Rusije

Vse kaže, da Rusija še naprej načrtuje obsežen napad na Ukrajino, je prepričan generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg.
Fotografija: FOTO: Sputnik, Via Reuters
Odpri galerijo
FOTO: Sputnik, Via Reuters

Zgornji dom ruskega parlamenta je danes predsedniku Vladimirju Putinu odobril napotitev ruske vojske zunaj države za podporo separatistom v Ukrajini. Odločitev je podprlo skupno 153 ruskih svetnikov, proti ni bil nihče.

»Najbolje bi bilo, če bi se Ukrajina odpovedala Natu in ostala nevtralna,« je ob tem dejal ruski predsednik. Odločitev o tem, ali bo vojsko poslal na vzhod Ukrajine, bo odvisna od razmer na terenu, je dodal.

Putin je pozval k »demilitarizaciji« Ukrajine. »Če bodo naši tako imenovani partnerji založili oblasti v Kijevu s sodobnim orožjem, potem je glavna točka določena stopnja demilitarizacije današnje Ukrajine,« je pojasnil.

»Nisem rekel, da bodo vojaki šli tja takoj po našem srečanju z vami tukaj,« je dejal novinarjem. »Nemogoče je predvideti kakršen koli konkreten obris bodočih dejanj, odvisno je od konkretnih razmer na kraju samem, na terenu,« je dodal.

Šef Nata: Vse kaže, da Rusija še naprej načrtuje obsežen napad na Ukrajino

Vse kaže, da Rusija še naprej načrtuje obsežen napad na Ukrajino, je danes v Bruslju dejal generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg po izrednem sestanku zaveznic in Ukrajine. Najnovejše poteze Rusije so po njegovih besedah nadaljnja invazija že napadene države, saj se je ruska invazija Ukrajine zgodila že leta 2014.

Preberite še

image_alt
Srečanje Janše in Pahorja: to sporočata Vladimirju Putinu

Rusija je obljubila umik sil, a te še naprej krepi, vse več enot je pripravljenih na boj, nadaljujejo se provokacije v Donbasu in iskanje izgovorov za vojno, je dejal Stoltenberg in ocenil, da obstaja resno tveganje vojne.

FOTO: Christian Mang, Reuters
FOTO: Christian Mang, Reuters

Kljub temu zaveznice po njegovih besedah še vedno najmočneje pozivajo Rusijo, naj izbere pot diplomacije. »To je najnevarnejši trenutek za evropsko varnost v času te generacije,« je opozoril generalni sekretar.

Ob tem je Stoltenberg znova obsodil odločitev Rusije, da je priznala neodvisnost proruskih separatistov v Lugansku in Donecku na vzhodu Ukrajine. Že v ponedeljek je v izjavi zapisal, da to spodkopava suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine, spodjeda prizadevanja za rešitev konflikta ter krši sporazuma iz Minska.

Biden naznanil nove sankcije proti Rusiji

Predsednik ZDA Joe Biden je v današnjem nagovoru iz Bele hiše sporočil, da ZDA v odgovor na zaostrovanje razmer na vzhodu Ukrajine zaradi dejanj Rusije uvajajo nove sankcije, ki bodo daljnosežnejše od tistih leta 2014, ko si je Rusija prisvojila ukrajinski polotok Krim. Med drugim je naznanil blokado dostopa Rusije do zahodnih finančnih trgov.

Predsednik ZDA je napovedal sankcije proti dvema ruskima finančnima ustanovama oziroma bankama ter sankcije za ruski državni dolg. To pomeni blokado ruskega dostopa do mednarodnih finančnih trgov in to, da Rusija ne bo več mogla izdajati oziroma financirati svojega dolga. Sankcije bodo ZDA uvedle tudi proti pripadnikom ruske elite in njihovim družinam.

Biden pri tem ni omenil, ali bodo sankcije uvedli tudi proti ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije