ZAŠČITA
Več kot 8800 ujetih prebežnikov, 317 jih je v azilnem domu
Varuh človekovih pravic je izpostavil posamezne dvome o delu policije.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – V letu 2018 so v Slovenijo nelegalno vstopili 8804 prebežniki, državljani tretjih držav. Od tega jih je 4265 v policijskih postopkih izrazilo namero za podajo vloge za mednarodno zaščito.
Pri slovenski policiji so povedali: »Te osebe so bile predane pristojnim azilnim organom v nadaljnji postopek. Od teh je dejansko vlogo v azilnem domu podalo 2875 oseb, ostali pa so pred tem samovoljno zapustili Slovenijo. Na dan 15. februar se v azilnem domu nahaja 317 tujcev. Navedeni podatki dodatno potrjujejo zlorabe instituta mednarodne zaščite za ilegalne migracije.«
Predstavniki varuha so v preteklem letu izvedli več obiskov policijskih postaj, med drugim tudi Črnomelj in Metliko, kjer so preverjali navedbe določenih nevladnih organizacij in novinarjev o domnevnem kršenju pravic migrantov glede možnosti dostopa do postopkov mednarodne zaščite.V vmesnih poročilih so podali dvome, da je policija ravnala v skladu z varovanjem človekovih pravic. V končnem poročilu nadzora domnevnih nepravilnosti ravnanja slovenske policije je namestnik varuhinje Ivan Šelih zapisal, da so po obisku omenjenih policijskih postaj pogrešali resnejše in natančnejše preverjanje osebnih okoliščin vsakega posameznega migranta. »Odpraviti je treba dvom oziroma očitek, ali je imela oseba, ki je bila v pridržanju, namen zaprositi za azil ali pa je prošnjo celo podala, pa je bila ta preslišana.«
»Menimo, da bi policisti lahko že zdaj brez velikega dodatnega administriranja vodili postopke na način, ki bi dal odgovor na kasnejše vprašanje, ali je tujec v obravnavi imel namen izraziti prošnjo za mednarodno zaščito,« je pojasnil Šelih.
V policiji so se na to odzvali takole: »Policija v skladu z nacionalno in evropsko zakonodajo varuje državno mejo in z doslednim, zakonitim in s strokovnim izvajanjem postopkov z osebami, ki na nedovoljen način prečkajo državno mejo, zagotavlja visoke standarde varnosti in učinkovitega varovanja meja celotne Evropske unije. Ob tem dosledno spoštuje človekove pravice, vključno s pravico do mednarodne zaščite. Zavedati pa se je treba, da mora vsak posameznik, ki zaradi osebnih okoliščin potrebuje mednarodno zaščito, to tudi jasno izraziti pri pristojnih organih, tudi pri policistih, ki osebo obravnavajo zaradi ilegalnega prehoda meje.«
Pri slovenski policiji so povedali: »Te osebe so bile predane pristojnim azilnim organom v nadaljnji postopek. Od teh je dejansko vlogo v azilnem domu podalo 2875 oseb, ostali pa so pred tem samovoljno zapustili Slovenijo. Na dan 15. februar se v azilnem domu nahaja 317 tujcev. Navedeni podatki dodatno potrjujejo zlorabe instituta mednarodne zaščite za ilegalne migracije.«
Pogrešali pri policiji: preverjanje osebnih okoliščin
Predstavniki varuha so v preteklem letu izvedli več obiskov policijskih postaj, med drugim tudi Črnomelj in Metliko, kjer so preverjali navedbe določenih nevladnih organizacij in novinarjev o domnevnem kršenju pravic migrantov glede možnosti dostopa do postopkov mednarodne zaščite.V vmesnih poročilih so podali dvome, da je policija ravnala v skladu z varovanjem človekovih pravic. V končnem poročilu nadzora domnevnih nepravilnosti ravnanja slovenske policije je namestnik varuhinje Ivan Šelih zapisal, da so po obisku omenjenih policijskih postaj pogrešali resnejše in natančnejše preverjanje osebnih okoliščin vsakega posameznega migranta. »Odpraviti je treba dvom oziroma očitek, ali je imela oseba, ki je bila v pridržanju, namen zaprositi za azil ali pa je prošnjo celo podala, pa je bila ta preslišana.« »Menimo, da bi policisti lahko že zdaj brez velikega dodatnega administriranja vodili postopke na način, ki bi dal odgovor na kasnejše vprašanje, ali je tujec v obravnavi imel namen izraziti prošnjo za mednarodno zaščito,« je pojasnil Šelih.