ČESA NE POVE
Skrivnostni Marjan Šarec
O razrezu ministrskih mest se še niso dogovorili, saj druge stranke še niso povedale, koliko bi jih rade in katera področja so njihove prioritete.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Predsedniki LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in Desusa so danes za skupno mizo usklajevali programske točke, ki jih je po mnenju posameznih strank treba upoštevati. Zavez o podpori koalicije sicer še ni dal nihče, zaveza bo dana, ko bodo šteli glasovnice, je poudaril predsednik LMŠ Marjan Šarec, bo pa še vedno nadaljeval tudi pogovore z Levico.
Šarec je današnji skoraj triurni pogovor v izjavi za medije označil za vsebinski. Po njegovih zagotovilih danes niso odprli debate o kadrovski razdelitvi, kot je sicer napovedal pred sestankom. Kdaj bodo prišli do kadrovskih zadev, je po njegovih besedah odvisno od tega, kdaj bodo zaključili vsebinska pogajanja. Ta bodo nadaljevali v sredo, prav tako na ravni predsednikov strank. O tem, kje je na vsebinskem področju največ razhajanj, ni želel govoriti, saj da pogovorov še niso končali.
Predsednik SMC Miro Cerar pa je po srečanju pojasnil, da ga posebej veseli, da so ugotovili, da se lahko o vsebinskih vprašanjih konstruktivno pogovarjajo tudi z NSi. »Ugotavljamo, da tu ni nepremostljivih razlik, kar daje ta hip optimistično sporočilo.« Obenem pa je dejal, da je pri usklajevanju osnutka koalicijskega sporazuma v prihodnjih dneh treba narediti hitrejši premik.
Šarec je današnji skoraj triurni pogovor v izjavi za medije označil za vsebinski. Po njegovih zagotovilih danes niso odprli debate o kadrovski razdelitvi, kot je sicer napovedal pred sestankom. Kdaj bodo prišli do kadrovskih zadev, je po njegovih besedah odvisno od tega, kdaj bodo zaključili vsebinska pogajanja. Ta bodo nadaljevali v sredo, prav tako na ravni predsednikov strank. O tem, kje je na vsebinskem področju največ razhajanj, ni želel govoriti, saj da pogovorov še niso končali.
Dodali bi ministrstvo
Šarec pravi, da bodo resorji znotraj vlade ostali, kakršni so, dodali bodo le ministrstvo za digitalno družbo, kar je bil predlog LMŠ že pred volitvami. O predlogu Desusa za vzpostavitev ministrstva za obrt in družinska podjetja je dejal, da po mnenju njihove stranke to ne bi rešilo ničesar in da se da problematika tega področja reševati tudi z državnim sekretarjem. Meni, da vsako takšno ločevanje prinese za seboj kup birokratskih problemov in zadev niti ne reši tako, kot bi pričakovali. Sicer se o razrezu ministrskih mest še niso dogovorili, saj druge stranke še niso povedale, koliko bi jih rade in katera področja so njihove prioritete. Tudi o tem, koliko in katere resorje bi želeli imeti v LMŠ, ni želel govoriti, saj je to po njegovem preuranjeno. Interni referendum, ki ga nameravajo v NSi opraviti o vstopu v koalicijo, Šarca ne skrbi, saj da ima vsaka stranka svoje postopke. Na terenu naj bi stališče preverjali še v SD, pobude o tem je bilo zaznati tudi v SMC.NSi bližje SDS
Izjavo vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata po današnjem pogovoru pri predsedniku republike Borutu Pahorju, da je NSi vsebinsko bližje SDS, je Šarec komentiral z besedami, da to lahko tudi drži, a da bo moral mandatar dobiti 46 glasov. LMŠ se sicer pogovarja tudi z Levico, s katero se nameravajo po Šarčevih napovedih ločeno srečevati tudi v prihodnje. Na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če mu do petka, ko bo drugi krog posvetovanj poslanskih skupin pri Pahorju, ne bo uspelo zagotoviti 46 glasov, pa je odgovoril: »Potem bo tu še ponedeljek, saj v petek ne bo konec sveta.«Predsednik SMC Miro Cerar pa je po srečanju pojasnil, da ga posebej veseli, da so ugotovili, da se lahko o vsebinskih vprašanjih konstruktivno pogovarjajo tudi z NSi. »Ugotavljamo, da tu ni nepremostljivih razlik, kar daje ta hip optimistično sporočilo.« Obenem pa je dejal, da je pri usklajevanju osnutka koalicijskega sporazuma v prihodnjih dneh treba narediti hitrejši premik.
Prisluhniti drug drugemu
Glede kadrovskih vprašanj, o katerih tudi po Cerarjevih zagotovilih danes niso govorili, je aktualni premier, ki opravlja tekoče posle, dejal, da lahko sicer SMC pokrije več resorjev. »Naša vlada je zagotovila politično stabilnost, razvoj, z dobrimi dosežki na področju gospodarstva, infrastrukture, na socialnem področju je bil narejen napredek in mislim, da lahko na vseh teh področjih, pa tudi varnosti in podobnem, SMC zagotovo ponudi tako kadre kot vsebine,« je pojasnil. Ob tem je ocenil, da je to stvar nekega zapletenega pogovora. »V igri je šest strank, zato je treba potrpežljivo prisluhniti drug drugemu.« Zagotovil je, da bo SMC konstruktivno sodeloval tako pri vsebinskem oblikovanju koalicijske pogodbe kot tudi pri tem, da se oblikuje razvojna, svobodomiselna in tudi stabilna vlada pod vodstvom Šarca. To bodo v petek na drugem krogu pogovorov povedali tudi predsedniku republike Pahorju. »Glede na današnji pogovor verjamem, da mu bomo lahko sporočili, da obstaja zelo realna možnost, da šesterica strank, vključno s SMC, sestavi koalicijo.« Šarec je o tem dejal, da je načelna podpora lepa stvar, ampak da bo sam zadovoljen takrat, ko bodo glasovali in videli, da imajo 46 ali več glasov.Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Vzgoja na daljavo ...