PRVE PROJEKCIJE
Šarčevi in Janševi so izenačeni
Slovenija po brexitu ohranja število evroposlancev.
Odpri galerijo
LJUBLJANA, BRUSELJ – V Evropskem parlamentu so objavili prvo projekcijo sedežev naslednjega parlamenta, ki temelji na preseku nacionalnih javnomnenjskih raziskav in predpostavki, da bo sedežev 705. Desnosredinska stranka EPP naj bi dobila največ, 183 sedežev oz. nekoliko manj kot 26 odstotkov. Leta 2014 je dobila okoli 30 odstotkov. Sledijo socialdemokrati (S&D), ki so tudi sedaj druga najvplivnejša skupina, s 135 ali dobrimi 19 odstotki sedežev, medtem ko so jih pred petimi leti dobili okoli 25 odstotkov.
Zmerni evroskeptiki Evropski konservativci in reformisti (ECR) naj bi dobili 51 ali okoli sedem odstotkov, kar je znaten padec v primerjavi z letom 2014, ko so dobili okoli devet odstotkov sedežev in se uvrstili na tretje mesto. Levica in Zeleni naj bi prav tako izgubili (Levica od 52 na 46 sedežev, Zeleni pa od 52 na 45), dobili naj bi po okoli 6,5 odstotka sedežev.
Projekcije temeljijo na predpostavki, da se bo 29. marca zgodil brexit in da Velika Britanija na volitvah ne bo sodelovala. Slovenija bo ohranila osem poslancev v EP.
Največje izboljšanje za največje evroskeptike
Na tretjem mestu so liberalci (Alde) s 75 sedeži ali 11 odstotki, ki naj bi glede na volitve leta 2014, ko so dobili okoli devet odstotkov sedežev, izboljšali rezultat. Sledi skupina desnih in evroskeptičnih strank, Evropa narodov in svobode (ENF), ki združuje stranke, kot sta Liga italijanskega notranjega ministra Mattea Salvinija in stranka francoske desničarke Marine Le Pen. Tej se po prvih projekcijah obeta največje izboljšanje, saj naj bi dobila 59 ali 8,4 odstotka vseh sedežev, medtem ko jih ima sedaj 37.Zmerni evroskeptiki Evropski konservativci in reformisti (ECR) naj bi dobili 51 ali okoli sedem odstotkov, kar je znaten padec v primerjavi z letom 2014, ko so dobili okoli devet odstotkov sedežev in se uvrstili na tretje mesto. Levica in Zeleni naj bi prav tako izgubili (Levica od 52 na 46 sedežev, Zeleni pa od 52 na 45), dobili naj bi po okoli 6,5 odstotka sedežev.
Levica do evroposlanca
V Sloveniji naj bi SDS (EPP) in LMŠ (Alde) dobili po tri sedeže, po enega pa SD (S&D) in Levica (evropska levica GUE/NGL). SDS naj bi dobil 26,6 odstotka, LMŠ 25,6 odstotka, SD 14,7 odstotka, Levica pa 12,1 odstotka podpore.Projekcije temeljijo na predpostavki, da se bo 29. marca zgodil brexit in da Velika Britanija na volitvah ne bo sodelovala. Slovenija bo ohranila osem poslancev v EP.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
14:00
Ne pozabimo na bonton