RAZMERE NA RTVS

Novinarjem nacionalke prekipelo, 24 ur ne bodo delali

Vodstvo je vložilo tožbo.
Fotografija:  RTV FOTO: Črt Piksi 
Odpri galerijo
 RTV FOTO: Črt Piksi 

Novinarski sindikati Radiotelevizije Slovenija (RTVS) bodo 24. januarja zaostrili dejavnosti v okviru stavke, ki so jo začeli 23. maja lani. Pogajanja o razreševanju stavkovnih zahtev po sedmih mesecih namreč niso prinesla nobenih rešitev, delodajalec pa je od avgusta lani dodatno zaostroval položaj zaposlenih, so zapisali.

Novinarji in ustvarjalci javne televizije in uredništva Multimedijskega centra (MMC) bodo 24. januarja 24 ur stavkali na delovnih mestih in v tem času ne bodo delali, pri čemer bo izjema opravljanje nalog zakonsko določenega minimuma v delovnem procesu, ki zagotavlja varnost ljudi in premoženja. Prav tako bo izjema izpolnjevanje mednarodnih obveznosti.

Novinarji in ustvarjalci radijskih programov pa bodo stavkali tako kot doslej v okviru stavkovnih aktivnosti in bodo na stavkovni dan poročali o stavki ter pomenu avtonomne in neodvisne javne radiotelevizije. Podrobnosti o poteku stavke bodo sporočili v ponedeljek, je zapisalo generalno vodstvo stavkovnega odbora Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS.

Poglabljanje pritiska na avtonomijo novinarjev

Delodajalec je po njihovih navedbah od avgusta lani dodatno zaostroval položaj zaposlenih z množičnimi grožnjami z disciplinskimi postopki oziroma z izdanimi opozorili pred odpovedjo delovnega razmerja zaposlenim in stavkajočim delavcem ter poglabljal pritisk na avtonomijo novinarskega dela. Hkrati še vedno krši programske in profesionalne standarde in izvaja program za zmanjševanje števila zaposlenih ne glede na programske zahteve in kadrovske potrebe javne radiotelevizije, so kritični.

V kadrovski politiki v informativnem programu javne televizije zaznavajo znatne nepravilnosti in zaposlovanje glede na to, »koliko je novinar lojalen direktorju Televizije Slovenija Urošu Urbaniji«. V organizaciji delovnih urnikov pa prevladuje selekcija v nasprotju s profesionalnimi standardi, so zapisali.

Spomnili so, da so se državljani na novembrskem referendumu izrekli za javno radiotelevizijo, ki naj bo neodvisna in avtonomna. Njihov glas razumejo kot glas podpore svojim prizadevanjem za novinarsko, uredniško in institucionalno avtonomijo, kar je tudi njihova prva stavkovna zahteva.

Vodstvo RTVS obžaluje napovedano zaostrovanje stavke

Vodstvo obžaluje, da je Koordinacija novinarskih sindikatov RTVS za 24. januar napovedala zaostrovanje stavke. To je po njegovih navedbah storila brez kakršne koli predhodne pobude k nadaljevanju pogajanj. O zakonitosti stavke bo na pobudo RTVS odločalo tudi sodišče, so navedli.

Vodstvo RTVS je napoved zaostritev v okviru stavke prejelo v četrtek zvečer. Stavkovni odbor v obvestilu med drugim navaja, da se je za ta korak odločil zaradi zaostrovanja razmer na RTVS in poglabljanja pritiskov na avtonomijo novinarskega dela, so zapisali v vodstvu. Pri tem poudarjajo, da stavkovni odbor v obvestilu ne navaja nobenega konkretnega primera pritiska niti ni novinarski sindikat o kakršnem koli morebitnem primeru pritiska obvestil delodajalca.

Vodstvo predstavnike stavkovnega odbora znova poziva k dialogu in nadaljevanju pogajanj o stavkovnih zahtevah. Tudi zaradi odgovornosti do javnosti, ki upravičeno pričakuje kakovostne programske vsebine, je vodstvo pozvalo sindikat k pogajanjem vsak dan, tudi med koncem tedna, vse do 24. januarja, da bi skupaj našli ustrezno rešitev. Če pogajanja ne bodo uspešna, bodo v ponedeljek javnost obvestili o morebitnih spremembah in prilagoditvah programa.

Vodstvo RTVS vložilo tožbo

Kot so opozorili, je RTVS danes za zaščito interesov javnosti in pravic večine delavcev RTVS, ki v stavki ne bodo sodelovali, na pristojno delovno in socialno sodišče vložila tožbo. Vodstvo namreč meni, da je stavka nezakonita.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije