IZPLAČILA

Nagrade za delovno uspešnost: zagovornik je potrdil, da gre za diskriminacijo

Merila delodajalca so po oceni zagovornika diskriminatorne.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO: Vogel Voranc, Delo
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO: Vogel Voranc, Delo

Podjetje, ki ni izplačalo nagrade zaradi poslovne uspešnosti družbe in nagrade za delovno uspešnost kolektiva prodajnega mesta tistim, ki so bili z dela odsotni zaradi osebnih okoliščin zdravstvenega stanja, starševstva, nosečnosti, invalidnosti in družinskega stanje je ravnalo diskriminatorno, ocenjuje zagovornik načela enakosti.

 Prijavitelj je Zagovornika obvestil, da je podjetje določilo, da bodo tisti, ki bodo z dela odsotni več kot 40 ur zaradi bolniške odsotnosti, opravičene neplačane odsotnosti, porodniške odsotnosti, očetovskega dopusta, suspenza in podobno. Pri merilih za nagrado za nadpovprečne rezultate prodajnih mest pa je določilo, da bodo to nagrado iz naslova delovne uspešnosti skupine zaposlenih prejeli samo tisti, ki so bili v celotnem letu na delovnem mestu vsaj 183 dni.

Zagovornik je v postopku preveril in ugotovil, da takšna ureditev ni dopustna. »V odločbi je navedel, da je pri izplačilu dela plače iz naslova poslovne uspešnosti družbe, poljudno imenovane tudi božičnica ali trinajsta plača, bistveno, da se v tem primeru deli presežek, ki ga je družba dosegla kot celota, in so do nagrade zato praviloma upravičeni vsi delavci. Obravnavano merilo, ki je božičnico znižalo za vse, ki so bili med letom odsotni več kot 40 ur, pa je v slabši položaj neupravičeno postavilo zaposlene, ki so morali biti med letom z dela zaradi osebnih okoliščin, kot so zdravstveno stanje, nosečnost, starševstvo, družinski status in invalidnost, kar je diskriminatorno,« so zapisali v sporočilu za javnost.

Pri izplačilu na delovno uspešnost se sicer lahko posredno upošteva prisotnost na delovnem mestu, saj je »dejanska učinkovitost delavca eno izmed ključnih meril za izplačilo takšne nagrade. Ocenil pa je, da v obravnavanem primeru določitev meje, da zaposleni, ki so bili v določenem letu z dela odsotni več kot 183 dni, ne prejmejo niti delčka nagrade, prav tako ni skladna s protidiskriminacijsko zakonodajo. Merilo, ki je na videz nevtralno za vse zaposlene, namreč v slabši položaj tudi v tem primeru postavi samo tiste, ki so bili zaradi njihovih osebnih okoliščin, denimo nosečnosti ali zdravstvenega stanja, z dela odsotni daljše časovno obdobje. Zagovornik je zato v obravnavanem primeru potrdil diskriminacijo tako pri merilih za odmero božičnice kot pri merilih za izplačilo nagrade za delovno uspešnost.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije