Komentar Mihe Šimnovca: Športni milijonarji

Uspehi še zdaleč niso glavno merilo za višino zaslužkov v športu, veliko pomembnejše je, kako dobro se zna kdo prodati.
Fotografija:
Odpri galerijo

Novinarji Forbesa so pred kratkim objavili najnovejšo lestvico najbolje plačanih športnikov na svetu. Z Rogerjem Federerjem se je prvič, odkar so začeli leta 1990 pri ameriški poslovni reviji spremljati in med seboj primerjati zaslužke športnih asov, na vrhu znašel tudi teniški igralec. 

Glede na število tekmovanj in bogate nagradne sklade, ki jih imajo največji turnirji z velikimi slami na čelu, je po svoje kar presenetljivo, kako dolgo je potreboval, da je priplezal do prvega mesta. Še posebno če upoštevamo, kako dolgo med svetovno elito že navdušuje 38-letni Švicar. Toda Federer si velike večine svoje bajne letne plače (pri Forbesu so izračunali, da mu je v dvanajstih mesecih na bančni račun kapnilo kar 106,3 milijona ameriških dolarjev) ni prislužil z denarnimi nagradami, temveč s sponzorskimi pogodbami. Nič čudnega, ko pa kralj Roger, kakor ga tudi kličejo, slovi kot športnik brez enega samega madeža.


Ker velja za popoln zgled, se veliki pokrovitelji že od nekdaj lepijo nanj. Dejansko bo držalo, kar je nekoč nekdo izjavil o njem: lahko ga le obožuješ, ne moreš pa ga sovražiti. Zanimivo je, da se je švicarski maestro na vrh plačne lestvice povzpel v obdobju, ko je začela njegova zvezda počasi (ampak res zelo počasi) ugašati. Na svetovni lestvici je zdrsnil iz najboljše trojice, kot četrti pa kljub temu zasluži več kot dvakrat toliko kakor tačas vodilna teniška igralca v točkovanju združenja ATP, Srb Novak Đoković (44,6 milijona $) in Španec Rafael Nadal (40 milijonov $).

Da tudi v ženski konkurenci največ zasluži teniška igralka, ni nič novega, novo je le ime na vrhu: Japonka Naomi Osaka (37,4 milijona $) je namreč prehitela dolgoletno ameriško vladarko Sereno Williams (36 milijonov $). Zanimivo, da tudi najbolje plačani športnici trenutno nista najboljši v svojem športu: Osakova je na lestvici WTA šele deseta, tik za devetouvrščeno Williamsovo, pri čemer obe v točkovanju močno zaostajata za št. 1, Avstralko Ashleigh Barty. To je le še en dokaz več, da uspehi še zdaleč niso glavno merilo za višino zaslužkov športnikov, veliko pomembnejša je celo(s)tna podoba posameznika oziroma to, kako dobro se zna kdo prodati. A tako ni le v športu, temveč – če se le malo ozrem okrog sebe – tudi na mnogih drugih področjih ...

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije