NA KOŽO

Kolumna Mateja Lahovnik: Nizke udeležbe evrovolitev

Evropske volitve so v politiki tako pomembne kot prijateljske tekme v nogometu.
Fotografija:
Odpri galerijo

Na zadnjih volitvah v Evropski parlament je bila volilna udeležba le okrog 25 odstotkov, kar pomeni, da se trem četrtinam volivcev v Sloveniji ni zdelo vredno sodelovati pri izbiranju evropskih poslancev. Težko je verjeti, da bo tokrat kaj drugače. Navsezadnje so ljudje hitro ugotovili, da so volitve v Evropski parlament manj pomembne kot volitve v državni zbor ali lokalne volitve. V zadnjih dneh nas kandidati različnih list prepričujejo, kako usodne so te volitve, ampak, ali je res tako? Zares ključne odločitve za življenje ljudi se sprejemajo v drugih centrih politične moči, kot so vlade držav članic EU, nacionalni parlamenti in seveda tudi v Evropski komisiji. Volivci na evropskih volitvah sicer posredno odločajo o tem, iz katere politične skupine bo bodoči predsednik Evropske komisije oziroma kdo bo nasledil Junckerja.

Toda tudi o tem, kdo so vodilni kandidati posameznih političnih skupin, niso odločili volivci temveč politične skupine v Evropskem parlamentu. Kdo bodo bodoči komisarji, odločajo vlade posameznih držav. Naslednjega evropskega komisarja iz Slovenije bo določila vlada Marjana Šarca, evropski poslanci pa bodo glasovali po tem, ko bodo predlog za novo Evropsko komisijo uskladili v političnih skupinah. Zelo redko kakšen kandidat, kot je bila v našem primeru Alenka Bratušek, v Evropskem parlamentu ne dobi podpore. Pa tudi v njenem primeru je bil razlog za neizbor bolj kot zares slab nastop politični dogovor med Cerarjem in Junckerjem glede nove kandidatke.

O najpomembnejših stvareh v EU odloča evropski svet, ki ga sestavljajo predsedniki vlad in se ob ključnih vprašanjih tudi redno sestaja. O nekoliko manj pomembnih zadevah pa na svojih sejah odločajo ministri držav EU. Evropske volitve so zato v politiki tako pomembne kot prijateljske tekme v nogometu. Bolj ali manj gre le za dober politični trening in merjenje trenutnega razmerja moči. Najbolj pomembne so za kandidate za evroposlance, ker so dohodki evroposlancev nekajkrat višji od poslancev državnega zbora. Tudi na teh evropskih volitvah prva liga slovenske politike ne kandidira. Ključ do politične moči je pač doma, in ne v Bruslju.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije