Nekdanji japonski cesar obležal brez zavesti

Akihito je prav zaradi težav z zdravjem zapustil prestol. Vladanje je lani po 30 letih predal sinu Naruhitu.
Fotografija: Akihito je tako aprila lani sadil zrna riža na vrtu Cesarske palače. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Akihito je tako aprila lani sadil zrna riža na vrtu Cesarske palače. FOTO: Reuters

Nekdanji japonski cesar Akihito (lani se je odpovedal prestolu) se je na svojem domu na lepem zgrudil in izgubil zavest. Ko je to opazila njegova žena Mičiko, je takoj pozvonila na zvonec v sili, da je osebje Cesarske palače skupaj z zdravnikom takoj priteklo na pomoč. Akihito je še vedno negiben ležal. Kasneje, ko je prišel k sebi, so opravili diagnostično preiskavo MRI, a kot so sporočili iz palače, zdravniki pri upokojencu niso našli večjih odstopanj.

Akihito in Mičiko imata zadnja leta veliko težav z zdravjem. FOTO: Reuters
Akihito in Mičiko imata zadnja leta veliko težav z zdravjem. FOTO: Reuters

Naslednji dan naj bi že normalno zajtrkoval.

To sicer ni bila njegova prva zdravstvena težava v zadnjem letu, julija lani je namreč doživel kratkotrajno cerebralno anemijo oziroma je imel pomanjkljiv dovod krvi v možgane. Že prej je bil operiran zaradi raka na prostati in zaradi težav s srcem. Nič kaj boljšega zdravja ni njegova 85-letna žena; zaradi raka na dojkah, sicer v zgodnji fazi, so jo morali septembra lani operirati. Po posegu je opazno shujšala.
 

Šokiral Japonce


Leta 2016, ko je Akihito napovedal, da bo zapustil prestol, je šokiral japonsko javnost. Takrat je pojasnil, da bo to storil zaradi let in težav z zdravjem. Šestinosemdesetletnik je bil prvi japonski cesar po dveh stoletjih, ki je abdiciral. Na prestolu krizantem ga je nasledil njegov najstarejši sin Naruhito.

Japonska je bila ob začetku Akihitove vladavine globalna visokotehnološka sila, zdaj pa se sooča s stagnirajočim gospodarstvom, starajočim se prebivalstvom in pomanjkanjem delovne sile, njen primat na tehnološkem področju ogrožata sosedi Kitajska in Južna Koreja.


Otoška država je v Akihitovem obdobju doživela vrsto naravnih nesreč in najhujšo jedrsko katastrofo po nesreči v Černobilu leta 1986. Bil je sicer 125. japonski cesar, ki je svojo vladavino začel 8. januarja 1989 po smrti očeta cesarja Hirohita, v čigar imenu se je Japonska borila in izgubila v drugi svetovni vojni. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije