ZABAVA

Harmonika in klarinet za duet ali kvintet

V Šentjurju ima narodno-zabavna glasba bogate korenine. Muzikantov je toliko, da bi lahko igrali dan in noč.
Fotografija: Ansambel Petka je našel čas za nastop na domači reviji. FOTO: Miran Salobir
Odpri galerijo
Ansambel Petka je našel čas za nastop na domači reviji. FOTO: Miran Salobir

»Iz otroštva se dobro spomnim lokalnih glasbenikov, ki so igrali ob raznih priložnostih po naših vaseh. Zraven je vedno kdo igral na klarinet in ta zvok mi je ostal v ušesih ter me še danes spominja na otroštvo. Ko slišim igrati Šentjurske muzikante ali Ansambel Murni, ki so njihovi nasledniki, me to vedno spomni tudi na mladost. Res upam, da bodo to zvrst obdržali, jo ohranjali in ubrali tudi mladi ansambli, ki prihajajo za njimi,« je nedavno pokomentiral igranje Šentjurskih muzikantov Anton Ačko, eden tistih, ki menijo, da sta prav harmonika in klarinet idealna za duet, še bolj pa za kvintet.

Šentjurski muzikanti ohranjajo igranje po starem, posebno pa izstopa zven klarineta. FOTO: Mojca Marot
Šentjurski muzikanti ohranjajo igranje po starem, posebno pa izstopa zven klarineta. FOTO: Mojca Marot
Zanimivo je, da je ravno v občinah Šentjur in Dobje veliko odličnih glasbenikov, tudi akademsko izobraženih, ki so člani različnih ansamblov po vsej Sloveniji ali pa imajo sedež ansambla v eni od teh občin. Še največ jih je prav v Šentjurju, mestu, ki je znano tudi po rojstvu skladateljev Ipavcev, ki so Sloveniji podarili znamenito pesem Slovenec sem, ki jo a cappella pojo številni pevski zbori in bi lahko bila naša himna.

A ostanimo pri narodno-zabavni glasbi, ki ima tu zares bogate korenine. To dokazuje tradicionalna revija narodno-zabavnih ansamblov in pevcev občin Šentjur in Dobje, ki so jo v okviru Šentjurjevega (zaključuje se 2. maja) pripravili že 19. leto zapored. »Odziv je bil tudi letos izjemen, in to tako glasbenikov kot tudi obiskovalcev. Ansamblov, tudi takih, v katerih je vsaj en član iz naše občine, imamo dejansko toliko, da bi lahko imeli revijo ves dan in še vso noč. Letos so nastopili ansambli Petka, Unikat, Lunca, Kvintet Dori, Vžig, Pik, Ansambel Simona Gajška, Šentjurski muzikanti, Plus in Špas kvintet. Edino pravilo, ki se ga držimo, je, da je vsaj en član teh ansamblov domačin. Med znanimi so manjkali denimo Veseli svatje, njihov baritonist Nejc Dobovišek je prav tako Šentjurčan, pa Sekstakord, v katerem so vsi člani domačini, Ansambel Mladika in Murni,« pove Beno Pečar, eden od organizatorjev revije in član Šentjurskih muzikantov, ki so, tako kot mnogi drugi, prepoznavni po zvenu klarineta. Za njimi so kar štiri desetletja igranja. Zanimivo je, da klarinet podobno izstopa v ansamblih Petka in Pik ter Ansamblu Simona Gajška. Po številu ansamblov sta občini Šentjur in Dobje verjetno tisti, ki jih premoreta največ. Lepo je, ko se vsaj enkrat v letu
Tudi Ansambel Lunca so domačini. FOTO: FB
Tudi Ansambel Lunca so domačini. FOTO: FB
zberejo na enem mestu, čeprav je vse nemogoče zbrati, zlasti na soboto, ko imajo številni druge dogovorjene nastope. Ena od priložnosti je prav ta revija v okviru Šentjurjevega. Letos so priložnost, da se predstavijo, prvič dali mladim glasbenikom. »Gre resnično za mlade glasbene talente, stare do največ 16 let, in vseh zvrsti,« še pove Pečar in doda, da se je prvič predstavilo 12 harmonikarjev posameznikov in trije sestavi oziroma ansambli, in sicer Komorna skupina Glasbene šole Skladateljev Ipavcev Šentjur, skupina Bizgeci in Ansambel Sanje. Najmlajši nastopajoči je imel devet let, vsi pa so pokazali tako pogum kot znanje, za kar so prejeli posebne plakete. Po reviji narodno-zabavnih ansamblov je za zabavo do zgodnjih jutranjih ur skrbel Ansambel Unikat. 
Člani Ansambla Simona Gajška so vsi Šentjurčani. FOTO: FB
Člani Ansambla Simona Gajška so vsi Šentjurčani. FOTO: FB

Ansambel Vžig ima v svojih vrstah prav tako Šentjurčana, Gašperja Zupanca (stoji zadaj). FOTO: FB
Ansambel Vžig ima v svojih vrstah prav tako Šentjurčana, Gašperja Zupanca (stoji zadaj). FOTO: FB

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije