TURNEJA

Eden največjih kitaristov bo razgrel Stožice

Turneja Marka Knopflerja utegne biti njegova zadnja. Najbolj uživa, ko pesmi igra v živo na koncertih.
Fotografija: Nikoli ni pokazal zanimanja, da bi se člani benda Dire Straits spet združili. FOTO: guliver/cover images
Odpri galerijo
Nikoli ni pokazal zanimanja, da bi se člani benda Dire Straits spet združili. FOTO: guliver/cover images

V Sloveniji se bo znova ustavil Mark Knopfler, eden najslovitejših svetovnih kitaristov, ki je že gostoval v Hali Tivoli in Stožicah, tokrat pa prihaja v sklopu turneje, na kateri predstavlja zadnji album Down the road anywhere (Po cesti vsepovsod). Njegove turneje so vselej v sklopu izdaj albumov, saj meni, da so najboljši način predstavitve. »Moje pesmi so narejene za izvajanje v živo. Všeč mi je celoten proces njihovega nastajanja, nato jih posnamem z bendom, a najboljši del pride, ko jih igramo v živo na koncertih. Uživam v cirkusu, ki potuje od mesta do mesta, sodelovati s takimi glasbeniki je popoln užitek. Zelo se veselim,« je dejal novembra lani ob izidu devetega studijskega albuma. Ki bo – tako je nakazal – morda tudi zadnji.

Sloviti kitarist bo razgrel Stožice. Foto: MK Management
Sloviti kitarist bo razgrel Stožice. Foto: MK Management
Knopfler je sicer znan in cenjen predvsem kot kitarist, označujejo pa ga tudi kot poeta za pripovedovanje podrobnosti, s katerimi je v svoje pesmi vtisnil edinstveno psihogeografijo s toplim in božajočim glasom ter bogato melodiko na kitari. Pripoveduje o zgodnjih dnevih s skupino Dire Straits, ko je bil nogometni navdušenec in je s koncertov štopal domov v snegu ali postopal po zakotnih lokalnih gostilnah. Kot eden največjih kitaristov vseh časov je prodal več kot 120 milijonov albumov, tako z zasedbo Dire Straits kot solistično. Mnoge njegove pesmi so postale klasika. Uspešno se je preizkusil kot producent, denimo za Boba Dylana, pa tudi nekatere druge slovite kolege. Glasbo je prispeval za številne filme. Leta 1999 je prejel odlikovanje reda britanskega imperija (OBE), leta 2012 pa je na podelitvi britanske nagrade ivor novello prejel prestižno priznanje za življenjsko delo.

Kitara, ljubezen za vedno

Ena njegovih posebnosti oziroma značilnosti je, da je levičar, kitaro pa kljub temu igra z desno roko. Uvrščen je na 27. mesto na seznamu revije Rolling Stone 100 največjih kitaristov vseh časov. Je štirikratni dobitnik glasbene nagrade grammy, edison, steiger in drugih. Podelili so mu tri nazive častnega doktorata iz glasbe na angleških univerzah. Lani so ga kot člana Dire Straits posvetili v Rock'n'roll dvorano slavnih, vendar se prireditve ni udeležil, trije člani benda so nagrado prevzeli v imenu celotne skupine.


V zasebnosti ni imel pretirane sreče, za njim so trije propadli zakoni. FOTO: guliver/cover images
V zasebnosti ni imel pretirane sreče, za njim so trije propadli zakoni. FOTO: guliver/cover images
Z glasbo se je prvič srečal pri nekaj manj kot dveh letih, ko je mama opazila, da zavzeto posluša radijski sprejemnik. Pri šestih ji je dejal, da se bo ukvarjal z glasbo, ter si odtlej želel kitare, vmes pa je igral klavir. Kitaro se je naučil igrati tako, da si je v priročniku za igranje ogledal, kako so postavljeni prsti na strunah, prvo kitaro je dobil pri 15.

Ker družina ni bila premožna, ni dobil tiste, ki si jo je želel, a se od nje kljub temu ni ločil. Z njo je celo spal in se ponoči zbujal, da je nanjo malce igral. Med poukom je s prsti potrkaval po mizi v slogu brenkanja, da so ga morali učitelji večkrat opomniti. Ko je diplomiral, je vsak teden iskal oglase, v katerih so iskali kitariste, in odhajal v London na avdicije. Pridružil se je skupini Brewers Droop, in to je bil, kot pravi danes, njegov uradni glasbeni začetek. Menda ima še vedno tudi prvo kitaro.

Nesojeni novinar

Preden se je dokončno profesionalno podal v glasbo, je eno leto študiral novinarstvo. »Šlo mi je kar dobro. Bil sem v službi pri časopisu Yorkshire Evening Post kot novinarski začetnik. Pokrival sem lokalne novice, kasneje so me poslali na sodne obravnave. Od 19. do 21. leta sem delal v tiskovnih središčih in poročal o kriminalnih primerih. Leta 1970 sem začel študirati, čez tri leta sem diplomiral. Čeprav sem novinarstvo kmalu opustil, sem odnesel veliko. Takrat je bila to odlična služba; moral si se znati organizirati, da si dejstva prelevil v zgodbo, naučil si se tudi, kako funkcionira družba. Takrat sem začel pisati avtorske skladbe.«

Po razpadu Dire Straits, s katerimi je zaslovel, Knopfler v nasprotju s preostalimi člani ni nikoli pokazal zanimanja za njihovo obnovitev in obuditev. Z nekaterimi člani je sicer sodeloval pozneje v solistični karieri, za obuditev skupine pa ni bil. »Ne vem, kako bi vse to sploh zbrali skupaj. Pa tudi globalna slava benda v 80. je preprosto prevelika, da bi se jo dalo ponoviti,« preostali člani benda pa so odkrito odgovarjali, da Knopfler očitno preveč uživa v solo karieri in da zato ne čuti potrebe po obuditvi skupine. Česar mu bržkone niti ni treba, njegovo premoženje je namreč ocenjeno na 75 milijonov funtov, s čimer spada med 40 najbogatejših v angleški glasbeni industriji. Je zbiratelj avtomobilskih starodobnikov, navijač domačega nogometnega moštva Newcastle United F.C., za katerega je napisal skladbo, navdušuje se nad motorji.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije