MNOGA VPRAŠANJA

Popisali so nas še po starem

Popis 1991 še v sklopu nekdanje SFRJ, v slovenski skupščini pa se pojavi ameriški ekonomist Jeffrey Sachs.
Fotografija: FOTO: TONE STOJKO
Odpri galerijo
FOTO: TONE STOJKO

Popis v letu 1991 (31. marca) je bil formalno izveden še v sklopu nekdanje SFRJ, takratni Zavod Republike Slovenije za statistiko pa je povsem samostojno izpeljal to največjo statistično obveznost. Vsebinsko je bil zelo podoben popisu 1981., prvič po letu 1953 je bilo uvedeno vprašanje o veroizpovedi, popisana so bila tudi kmečka gospodarstva.

Podatki iz popisa 1991. so bili uporabnikom na voljo že v elektronski obliki, zato je bilo o njem izdanih razmeroma malo tiskanih publikacij.

Vseh naselij je bilo 5946, naselij z vsaj enim prebivalcem pa 5885; 181 izmed teh je bilo opredeljenih kot mestna naselja.
Popisovalci so sporočili, da je v Sloveniji živelo 1,999.068 prebivalcev, med njimi pa je bilo 340 moških neznane starosti in 350 takšnih, za katere niso mogli izvedeti, koliko so stari. V sredini leta 2014 je imela Slovenija nekaj več kot 2,061.600 prebivalcev ali okoli 61.600 več kot ob osamosvojitvi. 95,2 odstotka je bilo državljanov Republike Slovenije, preostali so bili tuji državljani. Število prebivalcev Slovenije presega mejo dveh milijonov od sredine leta 2005.

Ko so še urejali podatke, pa se je 17. aprila 1991 v parlamentu RS nenadoma in brez napovedi pojavil ameriški ekonomist Jeffrey Sachs. Menda ga je na svojo roko v Slovenijo povabil Lojze Peterle, ker ni bil zadovoljen z modelom privatizacije, ki ga je pripravil podpredsednik izvršnega sveta dr. Jože Mencinger. Američanu se ni posrečilo, da bi s čistim kapitalizmom prepričal delegate v slovenski skupščini, zato je pobral šila in kopita ter se vrnil v Ameriko. Kaj kmalu (maja) je Mencinger, ki pravi, da se je »takoj junija 1990 že začel ukvarjati z uvedbo lastnega denarja, čeprav ni bilo gotovo, da ga bomo kdaj potrebovali,« odstopil s pojasnilom za javnost: »Včasih sem mislil, da o ekonomiji kaj vem, zdaj pa me umetniki in psihiatri prepričujejo, da nič ne vem,« je maja 1991 objavilo Delo. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije