Energetska kriza

Bruselj gre v smeri naftnega embarga

Evropska unija si želi biti čim bolje pripravljena na črne scenarije pri dobavi plina.
Fotografija: Embargo na rusko nafto v okviru novega svežnja sankcij EU, ki ga pripravlja evropska komisija, ni bil uradna tema zasedanja, a dogajajo se premiki. FOTO: Nikolaj Dojčinov/AFP
Odpri galerijo
Embargo na rusko nafto v okviru novega svežnja sankcij EU, ki ga pripravlja evropska komisija, ni bil uradna tema zasedanja, a dogajajo se premiki. FOTO: Nikolaj Dojčinov/AFP

Energetsko področje je vse bolj v središču odzivanja na rusko vojaško agresijo na Ukrajino. Po odločitvi, da države EU ne bodo več kupovale ruskega premoga, je pred vrati sprejetje naftnega embarga v takšni ali drugačni obliki.

Tudi pri plinu se po ugotovitvah bruseljskega možganskega trusta Bruegel položaj spreminja, saj ga EU v Rusiji letos kupuje manj kot lani, kar je posledica usmerjanja na druge dobavitelje in vire, kot je utekočinjeni plin (LNG). Nov položaj je nastal po ruskem zaprtju plinskih pip Bolgariji in Poljski, ki sta zavrnili plačilo v rubljih. Ministri za energetiko, ki so se zbrali na izrednem zasedanju v Bruslju – Slovenijo je zastopala namestnica stalnega predstavnika pri EU Tamara Weingerl Požar –, so »ostro obsodili enostransko odločitev Gazproma«.

EU poudarja, da je v pogodbah z Gazpromom v 97 odstotkih primerov zahtevano plačilo v evrih ali dolarjih. Po bruseljski razlagi bi evropska podjetja z izpolnjevanjem zahtev Moskve po plačilu v rubljih kršila sankcije EU proti Rusiji. Moskva od evropskih strank zahteva, da pri Gazprombanki odprejo dva računa, enega v evrih in drugega v rubljih. Načeloma velja, da bi bila plačila za EU dopustna, če bi se končala z nakazilom na račun v evrih. Kaj bi nato z njimi naredila Moskva, bi bila njena stvar.

Polnjenje skladišč

Tako bi lahko Rusija videla svoje zahteve kot izpolnjene, ne da bi podjetja iz EU na drugi strani kršila sankcije, s katerimi so prepovedane transakcije z rusko centralno banko, ki bi izpeljala konverzijo. V evropski komisiji imajo pred očmi predvsem varnost preskrbe in čim manjše posledice za potrošnike. Zato so energetski ministri poudarili pomen polnjenja skladišč plina. Cilj je, da bi bila letos jeseni napolnjena vsaj 80-odstotno. Po besedah evropske komisarke za energetiko Kadri Simson so v EU skladiščne zmogljivosti trenutno napolnjene 32-odstotno.

Najpomembneje naj bi bilo, da bomo v EU države pripravljene na krizne razmere, denimo za primer ruske prekinitve dobave. Poljska ministrica za podnebje in okolje Anna Moskwa je na zasedanju v Bruslju pojasnila, da so bili pripravljeni na zaostritev. Poljska skladišča so skoraj 80-odstotno polna, v kraju Świnoujście imajo tudi terminal za utekočinjeni plin. Bolgarija in Poljska dobivata plin iz sosednjih držav, pogodb z Gazpromom pa že tako nista nameravali podaljševati.

Budimpešta je žugala z vetom

Embargo na rusko nafto v okviru novega svežnja sankcij EU, ki ga pripravlja evropska komisija, ni bil uradna tema zasedanja, a dogajajo se premiki. EU na dan kupi za več sto milijonov evrov ruske nafte. Nemčija, ki je pri energetskih sankcijah proti Rusiji običajno pritiskala na zavoro, je po novem pripravljena sprejeti naftni embargo. Odvisnost od ruske nafte so že tako v nekaj tednih zmanjšali s 35 na 12 odstotkov. V nekaj mesecih naj je sploh ne bi več potrebovali.

Nemški gospodarski minister Robert Habeck je opozoril, da bi takojšen embargo imel negativne učinke, denimo zvišanje cen. Zato naj bi ga uvajali postopoma. Najbolj dvomljive države, Slovaška in predvsem Madžarska, utegnejo na koncu dobiti izjeme in prehodna obdobja, s katerimi bi bil embargo zanje lažje sprejemljiv. Budimpešta je žugala z vetom, saj da bo rusko nafto potrebovala še nekaj let. Madžarska nasprotuje tudi embargu na uvoz ruskega plina.

Manj porabe - blažji dvig cen

Drugače kot pri nafti, ki jo je laže nadomestiti na svetovnih trgih, odvisnost od ruskega plina povzroča več težav, saj v EU primanjkuje infrastrukture za dobavo iz drugih virov. Tako Nemčija nima terminala za LNG, do katerega bi utekočinjeni plin lahko pripeljali z ladjami. Unija ima velike načrte glede dobav LNG iz ZDA. Več plina kot pred vojno prihaja v EU tudi iz drugih držav. Tako pri plinu kot pri nafti je manjša poraba ena od poti za blažitev krize.

»S sankcijami bo na trgu manj nafte, vendar z zmanjšanjem porabe dvig cen ne bo tako velik,« je prepričan irski minister Eamon Ryan.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije