Predstavitvena informacija

V letošnji ogrevalni sezoni so cene zemeljskega plina nižje do 20 %

Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. Kmalu tudi z obnovljivimi plini.
Fotografija: Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. FOTO: Arhiv GIZ DZP
Odpri galerijo
Plinovodni sistem je odporen in zanesljiv ter cenovno ugoden. FOTO: Arhiv GIZ DZP

Pred letošnjo ogrevalno sezono je Vlada R Slovenije dodatno znižala najvišjo dovoljeno regulirano ceno za obdobje po 1. 1. 2024 s 73,30 EUR/MWh na 59,90 EUR/MWh. Ker pa so se znižale veleprodajne cene plina, so nekateri dobavitelji že sami znižali oziroma napovedali znižanje cen pod raven reguliranih državnih cen plina. Znižanja trenutno znašajo že do 20 % glede na regulirano državno ceno v letu 2023. Zaradi državne regulacije cen in delovanja dobaviteljev bo za odjemalce zemeljskega plina ogrevanje to zimsko sezono cenejše.

Prihodnost plinovodnih omrežij je v obnovljivih plinih – plin v uporabi tudi po letu 2050

Zemeljski plin je najčistejše fosilno gorivo. V Sloveniji ima enota transportirane energije po plinovodnem omrežju najnižji ogljični odtis med daljinskimi sistemi. Vsi gospodinjski odjemalci zemeljskega plina prispevajo zgolj 1,94 % k celotnim emisijam CO2 Slovenije.

Danes zemeljski plin – jutri biometan

Na poti zelenega prehoda pa se je Evropska unija vseeno odločila, da bo postopoma zemeljski plin začela nadomeščati z obnovljivimi plini. Slovenija ji pri tem sledi, saj je naš plinovodni sistem že pripravljen in prilagojen za distribucijo biometana, ki je obnovljiv vir energije. Že v letu 2024 bo v plinovodnem omrežju prvi biometan. Njegova proizvodnja je stabilna, saj je vse leto enakomerna in ga je zelo preprosto shranjevati. Za odjemalce zemeljskega plina prehod na biometan ne pomeni nobenih dodatnih sprememb, ker obstoječi plinski kotli in štedilniki lahko delujejo tudi na biometan.

Biometan je obnovljiv vir energije. Proizvaja se iz biomase, kot so odpadki iz kmetijstva, živinoreje, prehranske industrije in organskih gospodinjskih odpadkov. To pomeni, da je njegova proizvodnja trajnostna in ne izčrpava fosilnih virov. Uporaba biometana namesto fosilnih goriv lahko zmanjša emisije toplogrednih plinov. Pri proizvodnji biometana se ogljikov dioksid, ki se sprošča, spet uporablja, kar pomeni, da je skoraj ogljično nevtralen.

Proizvodnja biometana spodbuja krožno gospodarstvo, saj se odpadki znova uporabljajo kot vir energije, kar zmanjšuje potrebo po odstranjevanju odpadkov in onesnaževanje. Države lahko z uporabo biometana zmanjšajo svojo odvisnost od uvoza fosilnih goriv, kar povečuje njihovo energetsko neodvisnost in zmanjšuje geopolitična tveganja.

Vse te lastnosti delajo biometan privlačen kot trajnostno in okolju prijazno alternativo fosilnim gorivom, kar prispeva k njegovi rasti in priljubljenosti kot goriva prihodnosti.

Tudi plinski kondenzacijski kotli na obnovljive pline

Kondenzacijski kotel je zasnovan za varčevanje z energijo. Ogrevanje in priprava tople sanitarne vode s kondenzacijskim kotlom na zemeljski plin spadata med stroškovno najugodnejše, najvarčnejše in tehnološko najbolj izpopolnjene ogrevalne sisteme. Vsi kondenzacijski plinski kotli lahko delujejo tudi na biometan, ki je obnovljiv vir energije. Pri prehodu na biometan ni potrebna nobena sprememba ogrevalnega sistema pri odjemalcih.


Naročnik oglasne vsebine je GIZ DZP

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije