VRTIČEK

Dekorativno sajenje: omislite si pica vrt (FOTO)

Manjše rastline posadite v domiselno oblikovan okrasni vrtiček.
Fotografija: Lahko je v nivoju s tlemi ali nekoliko dvignjen nad površino. FOTO: Brebca/Getty Images
Odpri galerijo
Lahko je v nivoju s tlemi ali nekoliko dvignjen nad površino. FOTO: Brebca/Getty Images

Še je čas, da oblikujete čisto svoj vrt, ki zaradi oblike nosi ime po kultni italijanski jedi: pici. V njem lahko raste domala vse, a ker je praviloma manjši, je najprimernejši za začimbe, ki jih pogosto uporabljate v kuhinji, med katere spadajo origano, bazilika, majaron, drobnjak, peteršilj, česen, sicer pa se pri sajenju lahko povsem prepustite svojemu okusu in željam. Tudi rukola, radič, solata in nižje sorte paradižnika ter paprike bodo v takšnem vrtičku lepo uspevali.

Preprosto oblikovanje

Mini pica vrt umestite na del večjega vrta, ki ga lahko prekopljete. Na mestu, ki ste mu ga namenili, oblikujte krog. Velikost prilagodite prostoru, ki ga imate na voljo, in rastlinam, ki jih nameravate posaditi vanj, načeloma naj bi premer kroga meril od 80 do 130 centimetrov. Tega razdelite na gredice, kot na rezine narežete pico. Gredice razdelite s preprekami, denimo deščicami ali kamenčki, s katerim ste obrobili vrt. Če ga morda imate na voljo, lahko za obod in gredice uporabite tudi staro kolo lesenega voza.

Pica vrt je lahko v tleh ali nad njihovo površino. Če se boste odločili za prvo različico, zemljo na delu, kjer ga boste postavili, samo prekopljite. Oblikovanje druge različice vam bo vzelo več časa. Zanjo potrebujete opeke. Iz njih oblikujte krog z višjim robom, notranjo stran kroga obdajte s folijo, čeznjo nasujte zemljo. Na vsako gredico posadite eno vrsto rastlin. Prostora bo za od sedem do deset delčkov. Zemljo obogatite s kompostom in vrt zalivajte vsaka dva do tri dni, v poletni pripeki pogosteje, vsako jutro ali večer.

Kaj posaditi

Če boste izbrali mini paradižnik, ga vkopljite globoko v zemljo, prst obogatite s kompostom, prvih nekaj dni ga zalivajte vsak dan. Mini paprika ne potrebuje toliko vode kot paradižnik, potrebuje pa prav tako bogato kompostno zemljo in globoko vkopane korenine. Peteršilj je nepogrešljiv v vsaki kuhinji in obvezen pri pripravi poletnih morskih jedi. Bolje kot sejati je na pica vrt posaditi sadike, a tudi semena bodo vzklila in oblikovala dišeče grmičke. Bazilika ne sme manjkati; bolje kot vzgajati iz semen je kupiti sadiko. Tako na gredicah kot v jedeh se odlično poda k paradižniku, zato ju posadite kar skupaj.

Rukola je idealna za male vrtove, saj potrebuje malo prostora, po vsakem rezanju znova požene listke in zelo hitro raste. Drobnjak je še ena hvaležna in nezahtevna začimba, ki z značilno aromo obogati tako mesne kot brezmesne jedi. Žajbelj je trajnica, ki se poda v slane jedi in v osvežujoče poletne napitke, je nezahteven ter preprost za gojenje. Majaron je še ena hvaležna, za gojenje preprosta in v kuhinji široko uporabna začimba. Lepše bo uspeval, če boste posadili sadiko, kot če bi ga v visokem poletju poskušali vzgojiti iz semen.

Na nobenem zeliščnem vrtu ne sme manjkati peteršilj. FOTO: Ashley-belle Burns/Getty Images
Na nobenem zeliščnem vrtu ne sme manjkati peteršilj. FOTO: Ashley-belle Burns/Getty Images

Origano je nepogrešljiv na tisti, po kateri butični vrtiček nosi ime: na pici. FOTO: Madcircles/Getty Images
Origano je nepogrešljiv na tisti, po kateri butični vrtiček nosi ime: na pici. FOTO: Madcircles/Getty Images

Origano je nezahtevna začimba intenzivnega vonja in okusa, ki obogati številne jedi, nepogrešljiv pa je prav na tisti, po kateri butični vrtiček nosi ime: na pici. Tvori idealno kombinacijo z vsemi prej naštetimi posevki.

To le nekaj idej, kaj posaditi, izbiro po mili volji prilagodite svojim željam, potrebam in okusu. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije