KRONIČNA AVTOIMUNSKA KOŽNA BOLEZEN

Neukrotljiva in neprivlačna na pogled, luskavica ni ozdravljiva

Kožne celice se pri luskavici razmnožujejo desetkrat hitreje, kot je normalno; obolelim stigma slabša kakovost življenja.
Fotografija: Na nihanja glede izraženosti kožnih sprememb vplivajo tudi nekatera zdravila, bolezni, stres. FOTO: Getty Images
Odpri galerijo
Na nihanja glede izraženosti kožnih sprememb vplivajo tudi nekatera zdravila, bolezni, stres. FOTO: Getty Images

Luskavica ali psoriaza je kronična avtoimunska neozdravljiva kožna bolezen, za katero so značilna vnetna žarišča na koži, s srbečimi, luskastimi zaplatami. Najpogosteje se pojavi na kolenih, komolcih, trupu in tudi na lasišču. Lahko je boleča, moti spanec in otežuje sposobnost koncentracije.

»Luskavica v plakih je najpogostejša oblika, ki povzroča debele, luskaste predele kože. Nepredvidljiva, neukrotljiva in neprivlačna na pogled – luskavica je med najbolj zapletenimi in trdovratnimi kožnimi boleznimi. Zanjo je značilno, da se kožne celice razmnožujejo desetkrat hitreje, kot je normalno,« pojasnjuje dr. Yana Targonskaya, dr. med., spec. dermatologije iz Medicinskega centra Barsos.

»Točni vzroki niso popolnoma pojasnjeni, vendar se domneva, da gre za kombinacijo različnih dejavnikov. Mednje štejemo genetske predispozicije, stres, okužbe, poškodbe kože, določena zdravila. Luskavica se lahko razvije pri vsaki starosti, vendar je genetska nagnjenost eden pomembnejših dejavnikov tveganja.«

Sodobne metode vključujejo lokalne kortikosteroide, fototerapijo ter imunosupresivna in biološka zdravila. FOTO: Suze777, Getty Images
Sodobne metode vključujejo lokalne kortikosteroide, fototerapijo ter imunosupresivna in biološka zdravila. FOTO: Suze777, Getty Images

Okoli 40.000 bolnikov

Spada med dokaj pogoste kožne bolezni, prizadene od dva do tri odstotke svetovnega prebivalstva. Po podatkih Društva psoriatikov Slovenije to velja tudi za našo državo, kjer naj bi bilo okoli 40.000 bolnikov. »Med spoloma ni bistvenih razlik. Najpogostejša je med 20. in 50. letom starosti,« nadaljuje sogovornica in pojasnjuje, da se zdravljenje razlikuje glede na obliko bolezni: »Sodobne metode vključujejo lokalne kortikosteroide, fototerapijo (zdravljenje s svetlobo), imunosupresivna in biološka zdravila. Bolniki si lahko pomagajo blažiti simptome s skrbjo za kožo, izogibanjem sprožilcem in rednim uporabljanjem predpisanih zdravil.«

Kot rečeno, luskavica ni ozdravljiva, na voljo pa so učinkovite metode za nadzor nad simptomi. »Je kronična bolezen, ki ima zelo nepredvidljiv potek, čeprav je običajno zaradi sonca in tudi lažjih oblačil stanje nekoliko boljše poleti. Pozimi se klinična slika rada poslabša, na nihanja glede izraženosti kožnih sprememb pa vplivajo tudi nekatera zdravila, bolezni, stres,« pojasnjuje dermatologinja in opozarja, da lahko bolezen občutno vpliva na kakovost življenja posameznika: »Osebe s hudo luskavico se lahko soočajo tudi z občutkom sramu in zmanjšano samozavestjo. Osnovni pogoj za kakovostno življenje z luskavico je, da se bolnik drži navodil zdravnika, sicer pa največ stori zase, če živi zdravo in umirjeno, se izogiba alkohola, se uravnoteženo prehranjuje in je vsaj zmerno telesno aktiven. Bolnikom koristita zmerno sončenje in obisk toplic, kjer je sestava vode ugodna za njihovo bolezen.«

Ob letošnjem svetovnem dnevu ozaveščanja o luskavici, 29. oktobra, stroka postavlja v ospredje dostopnost do zdravil za vse, obenem pa bo opozarjala na stigmo, ki je žal še vedno prepogosto del vsakdanjika bolnikov in jim onemogoča kakovostno življenje. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije