POSKRBITE ZA VAŠE ZDRAVJE

Lahko vodi v slepoto: ne moremo je preprečiti, lahko pa upočasnimo njen razvoj

Pri sivi mreni je operacija priporočljiva čim prej, za zdaj je edina oblika zdravljenja; okrevanje po posegu je neboleče in hitro, traja pa od dva do sedem dni.
Fotografija: Običajno se razvija s postopnim poslabšanjem vida, ki ga ni mogoče popraviti z dioptrijskimi pripomočki. FOTO: Vasiliybudarin, Getty Images
Odpri galerijo
Običajno se razvija s postopnim poslabšanjem vida, ki ga ni mogoče popraviti z dioptrijskimi pripomočki. FOTO: Vasiliybudarin, Getty Images

Za opravljanje svoje funkcije mora biti očesna leča prozorna, pri katarakti ali sivi mreni pa je motna. To je posledica kopičenja beljakovin, ki ovirajo prehod svetlobe, lahko pa se pojavi po poškodbi očesa, lahko je prirojena, največkrat pa se pojavi v šestem desetletju življenja. Njen nastanek lahko pospešijo nekatere bolezni in stanja, kot je sladkorna bolezen, jemanje nekaterih zdravil, kot so kortikosteroidi, ali pa okoljski dejavniki, denimo izpostavljenost UV-svetlobi.

»Osebe s sivo mreno opazijo postopno in neboleče slabšanje vidne ostrine. Na začetku so motnje minimalne, od težav pri branju in občutka pomanjkanja svetlobe, napornejše vožnje ponoči do zmanjšanega vida pri močni dnevni svetlobi. Napredovala oblika katarakte se lahko opazi s prostim očesom zaradi spremembe barve zenice, ki postane belkasta,« pojasnjujejo strokovnjaki s Klinike Svjetlost.

Operacija enega očesa traja deset minut. FOTO: Rosshelen, Getty Images
Operacija enega očesa traja deset minut. FOTO: Rosshelen, Getty Images

»Težave se praviloma pojavijo s staranjem: 70 odstotkov oseb, starejših od 70 let, ima sivo mreno, na pojav težav pa vpliva več dejavnikov. Razvoj sive mrene se razlikuje od osebe do osebe pa tudi od očesa do očesa. Lahko je počasen, pri nekaterih zelo hiter. Običajno se razvija s postopnim poslabšanjem vida, ki ga ni mogoče popraviti z dioptrijskimi pripomočki. Ko opazite spremembe, ki kažejo na težave z vidom, je vedno potreben čimprejšnji pregled pri oftalmologu, da ugotovi točen vzrok. Siva mrena bo vedno bolj slabšala vid in lahko vodi celo do slepote.«

Hitro okrevanje

Za zdaj je edina oblika zdravljenja sive mrene operacija, nadaljujejo: »Poseg je neboleč, za eno oko običajno traja deset minut. Naravna očesna leča se pri operaciji zamenja z novo, umetno lečo in je rešitev za vse življenje. Siva mrena ne more več nastati, z umetno lečo se lahko popravita tudi dioptrija in astigmatizem, tako da pacientu ni več treba nositi očal. Pri nas opravljamo ultrazvočno in lasersko operacijo mrene. Pacienti glede na priporočila zdravnika in glede na življenjski slog izbirajo med tremi vrstami leč. Monofokalne omogočajo dober vid na daljavo, pacienti pa še vedno potrebujejo očala za srednjo oddaljenost in bližino. Monofokalne leče z razširjenim spektrom omogočajo dober vid na daljavo in srednjo oddaljenost, pacient jih potrebuje samo za branje. Ta vrsta je najbolj priljubljena med pacienti, saj 95 odstotkov časa očal ne potrebujejo. Tretja možnost so multifokalne leče, ki omogočajo odličen vid na vseh oddaljenostih in pacienta popolnoma odrešujejo dioptrijskih pripomočkov.«

Napredovala oblika katarakte se lahko opazi s prostim očesom zaradi spremembe barve zenice, ki postane belkasta. FOTO: Zarina Lukash/Getty Images
Napredovala oblika katarakte se lahko opazi s prostim očesom zaradi spremembe barve zenice, ki postane belkasta. FOTO: Zarina Lukash/Getty Images

Zelo spodbuden podatek je tudi, da je okrevanje po posegu neboleče in hitro, traja pa od dva do sedem dni, odvisno od napredovalosti mrene, priporočljivo pa je, da se operacija opravi čim prej. Po njej je treba še nekaj časa uporabljati kapljice in mazilo po navodilu zdravnika, prve tri dni pa je prepovedano umivanje z vodo, drgnjenje očesa, po potrebi je treba nositi sončna očala in se izogibati sklanjanju in dvigovanju težkih bremen mesec dni po posegu. »Sive mrene ne moremo preprečiti, lahko pa upočasnimo njen razvoj. Priporočljivo je, da se izogibamo ultravijoličnemu sevanju z uporabo kakovostnih sončnih očal, uživamo zdravo in uravnoteženo prehrano in opustimo kajenje. Za diabetike je priporočljivo, da natančno spremljajo raven sladkorja v krvi. Po zaslugi tehnologije in umetnih leč je danes operacija sive mrene v rokah vrhunskega kirurga učinkovita, varna, hitra in neboleča operacija!« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije