VOLITVE 2022

Zdravniki nočejo izdajati potrdil, tako odgovarjajo na kritike volilne komisije

Zdravniška zbornica odgovarja, da DVK nima ustrezne pravne podlage za nalaganje dodatnih obveznosti zdravnikom.
Fotografija: Volišče v Grosupljem. FOTO: Matej Družnik
Odpri galerijo
Volišče v Grosupljem. FOTO: Matej Družnik

Državna volilna komisija (DVK) nima ustrezne pravne podlage za nalaganje dodatnih obveznosti volivcem in zdravnikom v zvezi z izdajanjem zdravniških potrdil tistim, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli udeležiti volitev in bodo glasovali na domu, trdijo v Zdravniški zbornici Slovenije. Prepričani so, da mora DVK izvajanje takšnega sklepa zadržati.

image_alt
Zdravniki bolnim onemogočajo uresničevanje volilne pravice?

Zdravniška zbornica Slovenije se je odzvala na petkov poziv DVK v zvezi z uresničevanjem volilne pravice volivcev, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli udeležiti državnozborskih volitev na volišču. Medtem ko se DVK zdi nesprejemljivo, da zdravniki zavračajo prošnje za izdajanje potrdil tem volivcem in jim tako onemogočajo uresničevanje volilne pravice, pa v zdravniški zbornici odgovarjajo, da pravne podlage za to ni.

Kot je v petek zvečer v sporočilu za javnost zapisala zdravniška zbornica, poskuša DVK tako volivcem kot osebnim zdravnikom brez ustrezne pravne podlage naložiti dodatne obveznosti, ki jih po zakonu nimajo. Iz veljavne zakonodaje namreč ne izhaja, da bi moral volivec ob vložitvi vloge za glasovanje na domu priložiti tudi ustrezno zdravniško potrdilo.  DVK po mnenju zbornice ni imel podlage za sprejem takšnega sklepa.

Nejasni kriteriji

»Niti iz sklepa DVK niti iz zakonodaje (83. člena zakona o volitvah v DZ) ne izhaja, na podlagi katerih kriterijev bi se zdravnik odločil za izdajo takšnega potrdila. Primeroma bi lahko tako potrdilo pridobil že volivec z blažjo boleznijo ali pa bi bila izdaja takšnih potrdil pridržana zgolj osebam s hujšimi akutnimi boleznimi,« so zapisali v zdravniški zbornici ter dodali, da je takšno mnenje podprlo tudi ministrstvo za zdravje.

Da bodo volivci, ki zaradi bolezni 24. aprila ne bodo mogli oddati glasu na volišču, za glasovanje na domu potrebovali zdravniško potrdilo, je DVK sporočil konec marca. To je lahko pisna potrditev zdravnika, da se volivec ne more osebno zglasiti na volišču, v primeru okužbe s koronavirusom pa potrdilo o okužbi oziroma odrejeni izolaciji, so pojasnili.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije