USTNE HARMONIKE

V Mirnski dolini so godli orgličarji

Mojster orglic na 19. mednarodnem festivalu orglic v Mokronogu je postal Matic Tičar iz Kranja.
Fotografija: Na orglice je zašpilal tudi politik in evropski poslanec Lojze Peterle. FOTO: Marko Kapus
Odpri galerijo
Na orglice je zašpilal tudi politik in evropski poslanec Lojze Peterle. FOTO: Marko Kapus

Mirnska dolina je v soboto gostila že 19. mednarodni festival orglic oziroma ustnih harmonik, ki je na štirih koncertih združil glasbenike iz Slovenije, Avstrije in Hrvaške.

Kakor je leta 1908 blizu 19 kilometrov dolga železniška proga povezala Mirnsko dolino med Trebnjem in Krmeljem, tako je to 110 let pozneje na isti razdalji simbolno uspelo majhnim orglicam. Medtem ko je vlak potnike pričakal na osmih vmesnih postajah, so orglice ljubitelje glasbe razveseljevale na štirih prizoriščih. Popoldanski koncerti so se zvrstili v treh gostilnah, vsi glasbeniki, bilo jih je več kot 70, pa so se zvečer zbrali na gala koncertu v kulturni dvorani v Mokronogu.

Začelo se je v Trebnjem

V Gostilni Meglič v Trebnjem so zbrane razveseljevali Oto Nemanič, Dušan Šušteršič, Matic Tičar, Zdenko Čolak, Iztok Bergant, Ansambel ustnih harmonik Vrbsko jezero –​ Mundharmonika ansambel Wörthersee, Klančakovi godci, Blueharp, Dradin – Dinko Hrabrič in Sander Blues – Sandi Petrej.

V Gostilni Javornik na Rakovniku pri Šentrupertu so nastopili Podmladek Sorških orgličarjev, Silvo Girandon, Anton Žagar, Milan Odžaković, Janko Mlakar, Marjan Urbanija, Sorški orgličarji in med njimi tudi naš evropski poslanec Lojze Peterle, ki je v preteklosti pogosto razveselil udeležence raznolikih srečanj z igranjem na orglice. Tudi tokrat so mu obiskovalci še posebno prisluhnili.

V Gostišču pri Barbari v Krmelju pa so nastopili Halonga potepuhi, Mi trije, Dragan Brzoja, Ivana Čirjak, Anton Jagodič, Marjan Dirnbek, Ivan Strajnar, Loške orglice in Francetovi orgličarji.

Poleg zbrane publike so nastopajoče na popoldanskih koncertih ocenjevali tudi profesorji iz Glasbene šole Trebnje, ki so izbrali glasbene točke za večerni nastop v Mokronogu.

Večerni Gala koncert v dvorani Upravno-kulturnega središča Mokronog, ki so ga kot gostje začeli člani koncertnega ansambla ustnih harmonik Sorarmonica, je tako postregel z izbranimi točkami vseh nastopajočih s popoldanskih koncertov.
Vodja in ustanovitelj festivala Stane Peček ni skrival navdušenja nad slišanim.

»V skoraj dveh desetletjih se je kakovost nastopajočih na festivalu izjemno dvignila. Če sta bila nekoč med udeleženci morda dva, ki sta obvladala inštrument, danes tako rekoč vsi igrajo vsaj korektno, če ne odlično.«

Poslušale cele družine

Povejmo, da so orglice od nekdaj inštrument, ki združuje vse generacije. Med nastopajočimi smo opazili tudi najmlajše otroke, komaj šolarje, medtem ko je najstarejši muzikant štel blizu osemdeset let.
Čeprav se nam orglice včasih zdijo malce manj resen inštrument, v resnici ni tako. Glasbeno gledano je enako zahteven kot kateri koli drug.


»Otrok se enostavno pastirsko pesmico nauči v enem tednu,« nam je v kratkem pogovoru zatrdil Peček. Toda za igranje zahtevne skladbe potrebujemo nekaj let šole, tako kot za kitaro, violino in druge inštrumente. Članice Sorarmonice so povedale, da vadijo enkrat do dvakrat na teden, pred koncertom pa seveda še precej bolj pogosto. Sorarmonica izvaja tudi dela Jakoba Gallusa Petelina in drugih.

Na prireditvi, ki ima sicer izrazito ljubiteljski in družabni značaj, so obiskovalci med nastopajočimi izbrali najboljšega.
Brez kančka dvoma se je z naslovom mojster orglic okitil mladenič Matic Tičar iz Kranja, ki je s svojim igranjem in nalezljivo dobro voljo pridobil simpatije tako obiskovalcev kot drugih orgličarjev.

Poleg imenitnega počivalnika, ki ga je kot nagrado za zmagovalca namenil kolektiv tovarne oblazinjenega pohištva M-TOM, si je Matic prislužil še gromki aplavz, ki mu bo gotovo v spodbudo pri nadaljnjem ustvarjanju.

Peček je poudaril, da je bil tokratni festival med najuspešnejšimi: »Nastop orgličarjev po gostiščih so namreč prišle poslušat cele družine.« 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije