SEMAFORJI

Uporabljate aplikacijo Veš, kaj ješ? Previdno! Ni vse tako, kot se zdi

Pri eni od energijskih pijač smo opazili popolnoma zelen semafor. A to ne pomeni, da to živilo lahko neomejeno uživate. Po naših vprašanjih so barve semaforja spremenili iz zelene v sivo.
Fotografija: Simbolična fotografija. FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
Simbolična fotografija. FOTO: Jure Eržen, Delo

LJUBLJANA – Nedavno je v Sloveniji zaživela brezplačna mobilna aplikacija Veš, kaj ješ?. Razvili so jo Inštitut za nutricionistiko, Institut »Jožef Stefan« in Zveza potrošnikov Slovenije, sofinanciralo pa jo je tudi ministrstvo za zdravje. Številni so hiteli pregledovati živila in ugotavljali, kako zdrava so. Mnoge so izpisi v rdečih kvadratih, ki so opozarjali na morebitno nevarnost ob pretiranem uživanju, presenetili. A presenečenja gredo v obe smeri. Tako je v podatkovni zbirki omenjene aplikacije mogoče najti tudi znano energijsko pijačo, za katero se v javnosti že dolgo govori, da je ne smemo zaužiti preveč (koliko je preveč, obstajajo različne domneve), obarvano v popolnoma zeleno. Kako je to mogoče?


Na podlagi semaforja bi lahko sklepali, da je super pijača. A zakaj potem ZPS na spletni strani svetuje previdnost pri uživanju? FOTO: posnetek zaslona
Na podlagi semaforja bi lahko sklepali, da je super pijača. A zakaj potem ZPS na spletni strani svetuje previdnost pri uživanju? FOTO: posnetek zaslona

Kako so profilirali


Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko pojasnjuje, da so se v začetni fazi omejili na ključna hranila in profil, ki so ga razvili v Veliki Britaniji in je že leta v uporabi tudi v Sloveniji (v prihodnosti ne izključujejo možnosti, da bodo način profiliranja še nadgrajevali tudi z upoštevanjem drugih lastnosti živil). Tako se profiliranje hranilne vrednosti živil nanaša izključno na hranila, ki so vključena v prehranski profil: »V našem primeru se profilira (z barvami semaforja označuje) količino skupnih maščob, nasičenih maščob, sladkorja in soli. Profil ne zajema drugih sestavin, ki seveda tudi vplivajo na to, kako pogosto je neko živilo priporočljivo uživati.«
 

Po vprašanjih obarvan v sivo


Ustvarjalci aplikacije se bodo trudili, da ne bo prišlo do napačnih interpretacij podatkov o hranilni vrednosti: »Kadar tovrstne primere identificiramo, aplikacija uporabniku prikaže podatke o hranilni vrednosti brez barvne interpretacije. Tak pristop smo npr. uporabili pri nekaterih nepredelanih živili (npr. moka, sladkor …) pa tudi npr. pri jedilnih oljih, kjer uporabljeni profil glede na v profil vključena hranila ne omogoča razlikovanja uspešnega med živili. Tudi identificirane energijske pijače, pri katerih bi vsa hranila bila označena z zeleno barvo, zato prikazujemo v sivi barvi. Če identificirate še katero tako pijačo, nam lahko to sporočite, da poskrbimo za ustrezno dopolnitev podatkov.«
 

Ne glejte le semaforja, berite


Iz Zveze potrošnikov Slovenije izpostavljajo, da »pitje energijskih pijač, ne glede na prehranski profil, moramo omejevati, na kar tudi pogosto opozarjamo. Torej je uživanje energijskih pijač treba omejiti zaradi drugih sestavin, ne zaradi tistih, navedenih v prehranskem semaforju.« Dodajajo še, da je na spletni strani veskajjes.si tudi jasno in vidno napisano, da gre za pijačo s tavrinom in kofeinom ter sladili.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije