STRELSKI POHOD

Lažnega junaka so razkrinkali

Moški je lagal, da je v lanskem strelskem pohodu smrti rešil 15 otrok. David Briscoe ni niti živel v Teksasu, kaj šele, da bi tam poučeval!
Fotografija: Na srednji šoli v Santa Feju je moril 17-letnik. FOTO: Reuters
Odpri galerijo
Na srednji šoli v Santa Feju je moril 17-letnik. FOTO: Reuters

SANTA FE – Opevali so ga kot junaka, toda bil je vse prej ko to. Navadni lažnivec, ki je sebično in brezčutno izkoristil strahotno tragedijo, da bi se okitil s pokloni, so Američani zgroženi nad šokantnim razodetjem.

Spomnimo, bilo je maja lani, ko je komaj 17-letni Dimitrios Pagouritzis v strelskem napadu na srednjo šolo v Santa Feju v Teksasu pokončal osem dijakov in dva učitelja, še trinajst pa jih je ranil. Mediji, tudi uglednih imen, kot sta CNN in Wall Street Journal, so nemudoma začeli poročati o junaških dejanjih nadomestnega učitelja Davida Briscoeja, ki je trdil, da je bil na začetku morilskega pohoda v učilnici angleščine, kjer naj bi pred najhujšim obvaroval 15 otrok. »Hvaležen sem, da so na varnem,« je takrat skromno opeval svoje ravnanje na družabnih omrežjih, kmalu pa pojasnil, da je službo v Teksasu obesil na klin in se preselil na Florido, zaradi »zavedanja, da je kri na stenah hodnikov, po katerih hodiš vsak dan. Mislim, da se nikoli ne bi mogel vrniti tja.« Potem se je potuhnil, v zmedi in žalosti, ki sta sledili tragediji, pa se nihče ni več ukvarjal z njegovo izpovedjo.


Medtem ko so mnogi žalovali, se je razglašal za junaka. FOTO: Reuters
Medtem ko so mnogi žalovali, se je razglašal za junaka. FOTO: Reuters
A izkazalo se je, da je bil Briscoe ves čas na Floridi, pravzaprav Teksasa še nikoli ni niti obiskal, kaj šele da bi tam živel in delal. Razkrinkali so ga novinarji Tribuna, potem ko se je lažnivec znova sam oglasil, da bi razpredal o posttravmatskem sindromu. Na družabnem omrežju se je namreč povezal s člankom, ki je obravnaval življenje preživelih: torej tistih, ki so bili priče strahotnim strelskim napadom, tistih, ki so jim drugi nasilno vzeli življenje, in drugih, povezanih z dogodkom. Spregovoril je o svojih domnevnih stiskah, zatekanju v alkohol in depresijo ter spopadanju z bolečimi spomini. Natančni novinarji so pobrskali po arhivih in pregledali znano dokumentacijo teksaškega strelskega pohoda ter ugotovili, da ime David Briscoe obstaja samo v navedbah nekaterih medijev, v evidenci napadene šole pa učitelja s tem imenom ni zaslediti.

Na teksaški srednji šoli so šokirani, ker je nekdo izkoristil krvavo tragedijo, da bi sebe proslavil kot junaka, in pozivajo uporabnike družabnih medijev, naj bodo previdni pri širjenju pompoznih zgodb, ki se pogosto izkažejo za neresnične.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije