Za prijavo ponujali pogojno

Sodišče ugotavlja, kaj so kriminalisti in tožilec ponujali samoprijavitelju.
Fotografija: Sojenje Tanji Kovačič, Dejanu Kovačiču in Borisu Karlovšku se je začelo znova. FOTO: Mojca Marot
Odpri galerijo
Sojenje Tanji Kovačič, Dejanu Kovačiču in Borisu Karlovšku se je začelo znova. FOTO: Mojca Marot

Potem ko je vrhovno sodišče obsodbo zaradi davčne utaje in ponarejanja listin razveljavilo in jo vrnilo v ponovno sojenje, se je na tukajšnjem sodišču začelo ponovno sojenje Dejanu in Tanji Kovačič ter Borisu Karlovšku zaradi preslepitve, s katero naj bi se zakonca Kovačič izmaknila plačilu dobrih dveh milijonov evrov DDV. Medtem je kaznivo dejanje, ki se nanaša na ponarejanje listin, že zastaralo. Sodišče mora razčistiti, ali so kriminalisti Karlovšku ob samoprijavi 2. februarja 2009 v dogovoru z nekdanjim tožilcem Stanislavom Pinterjem res obljubili zgolj pogojno kazen.

Prali denar prek slamnatih družb

Dejan Kovačič je bil aprila 2014 obsojen na štiri leta zapora in 30.000 evrov stranske denarne kazni, Tanja Kovačič na dve leti in štiri mesece zapora ter stransko denarno kazen 20 tisočakov, Karlovšku pa so naložili enotno kazen štiri leta in osem mesecev zapora. A višje sodišče jim jih je znižalo: Kovačiču za dva meseca, Kovačičevi so zaporno kazen spremenili v pogojno (deset mesecev zapora s preizkusno dobo treh let), Karlovšek pa je bil obsojen na tri leta zapora in pol.

Njihovim zagovornikom je z zahtevo za varstvo zakonitosti torej uspelo na vrhovnem sodišču. Vprašanje je, torej, kaj so ponudili Karlovšku v zameno, da razkrije vse podrobnosti ustanavljanja tako imenovanih slamnatih družb, s čimer naj bi se zakonca Kovačič izognila plačilu DDV.

Zakonca sta bila oktobra lani na slovenjgraškem sodišču nepravnomočno oproščena kaznivega dejanja pranja denarja in poneverb. Ugotavljanja dejstev sploh ni bilo, saj je kazenski postopek tudi v tem primeru sprožila samoprijava Karlovška, glede na sodbo vrhovnega sodišča pa je sodnica iz spisa izločila vse z njim povezane dokaze in izrekla oprostilno sodbo. Zagovorniki obtoženih želijo v ponovljenem postopku tudi na celjskem sodišču sodnico prepričati prav o tem, da Karlovšek v trenutku, ko se je odločil za samoprijavo, ni bil pravilno poučen o svojih pravicah. Na policijo je prišel prostovoljno, vendar ni bil poučen o tem, da je že osumljenec. Glede okoliščin samoprijave je hotela sodnica povprašati takratnega tožilca Stanislava Pintarja, a je ta do konca marca službeno v Makedoniji.


Nekdanja kriminalistka Ditka Drev Petek, ki že od leta 2012 ne dela več na policiji, se podrobnosti zdaj ni več spominjala, v preiskavi pa je dejala, da je bil govor o nekih bonitetah, a ni vedela, kakšnih. Njen kolega Boris Kroneker, ki je bil prav tako prisoten med razgovorom, je med drugim povedal, da je s tem, da se je njegov status spremenil v osumljenca, Karlovška seznanil po telefonu in mu rekel, naj na ponovni razgovor na policijo pride z odvetnikom. Res pa mu je dejal, da jo bo odnesel s pogojno kaznijo, če bo vse, kar je povedal, ponovil na sodišču, saj se je o tem pogovarjal s tožilcem. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije