NA KOŽO

Komentar Mateja Lahovnika: Draga zdravila brez recepta

Pri prodaji zdravil brez recepta in prehranskih pripomočkov lekarne marže oblikujejo poljubno.
Fotografija: FOTO: Yves Herman Reuters
Odpri galerijo
FOTO: Yves Herman Reuters

Vsi kdaj potrebujemo kakšen paracetamol proti bolečinam ali vnetjem. Cene teh zdravil so v slovenskih lekarnah višje kot na primer v Veliki Britaniji, kjer lahko zdravila brez recepta potrošniki, pod določenimi pogoji, kupijo tudi v trgovinah. Angleži imajo konkurenco, v Sloveniji pa imamo lokalne monopole lekarn pri prodaji zdravil brez recepta, zato so ta zdravila pri nas nekajkrat dražja kot v Angliji.

Pri prodaji zdravil brez recepta in različnih prehranskih pripomočkov lahko lekarne marže oblikujejo poljubno, zato pri tem poslovanju tudi nastaja največji dobiček. Poslovanje javnih lekarn je bilo sicer v lanskem letu odlično, saj so ustvarile skoraj 19 milijonov evrov dobička. Plače in pokojnine imajo Angleži v povprečju višje, cene paracetamola pa nekajkrat nižje. Omejevanje konkurence praviloma povzroči visoke cene proizvodov, žrtve tega pa so potrošniki. Povprečna starostna pokojnina v Sloveniji je maja letos znašala le 821 evrov, kar je malo nad pragom revščine, zato se vsak preveč plačani evro za nujne dobrine pozna.

Po novem interventnem zakonu bo javnim lekarnam dovoljena nabava zdravil brez razpisov. Res je na trgu v zadnjem času pomanjkanje nekaterih zdravil, ampak to je posledica motenj v mednarodnih dobavnih verigah. Nabava zdravil brez razpisov in brez objav, kakšne popuste so dobile lekarne, ki so lokalni monopolisti, pa bodo omogočale nepregledno poslovanje. Namesto v žepih zavarovancev se bodo lahko popusti dobaviteljev zdravil poznali v višjih maržah in dobičkih. Tako bodo od tega imeli koristi predvsem lekarne in njeni ustanovitelji, torej občine, ne pa tudi zavarovanci. Argument, da so javni razpisi zapleteni, ne more biti izgovor. Če je res tako, jih je treba poenostaviti, ne pa omogočati nabave zdravil mimo razpisov, saj so letni prihodki javnih lekarn blizu 700 milijonov evrov. Logično je, da so regulirani poslovanje lekarn in cene pri zdravilih na recept, ni pa logično, da država ne dovoli večje konkurence pri prodaji zdravil brez recepta, ki so pri nas zato dražja kot v tujini.

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Predstavitvene informacije