VSAKO LETO ENO DEVICO

Ločeni kralj bi prepovedal ločitve

Svazijski kralj Mswati III. je absolutist, ki si vsako leto izbere eno devico. Nazadnje se je še 14. poročil, uradno ima 23 otrok, neuradno prek 30.
Fotografija: Svazijski kralj Mswati III.
Odpri galerijo
Svazijski kralj Mswati III.

Ena izmed preostalih sedemnajstih kraljevin je tudi afriški Svazi, nekakšen otoček (z nekaj več kot milijon prebivalci) sredi Republike Južne Afrike. Kralj Svazija je Mswati III. in je danes zadnji absolutni monarh v Afriki. Vlada kot diktator, ne mara slišati za demokracijo, politične stranke so v Svaziju, denimo, prepovedane že več kot 40 let. Omejuje svobodo govora in veliko zapravlja za limuzine, letala in palače. Ima 14 žena, uradno 23 otrok, neuradno prek 30. Njegov brat je v zaporu, saj je posilil devetletno nečakinjo.

Po poroki ni vrnitve

Čeprav se je že trikrat ločil, je zadnjič svazijskemu kralju padlo na pamet, da bi kar lepo prepovedal vse ločitve in razveze. Zato je dolgo prepričeval verske poglavarje, naj vendar obvestijo javnost o njegovi zahtevi. Kralj je zatem nemudoma izdal odlok kar med sestankom v rezidenci Engabezweni, v katerem jasno nalaga, da se podložno ljudstvo ne bo smelo več odpovedati zakonski zvezi. »V naši kulturi je pač tako, da ko se enkrat poročiš, ni več vrnitve,« je lepo povedal Mswati III. Zakaj takšen preobrat pri trikrat ločenem kralju, ni povedal.

Predstavnik vlade Sabelo Dlamini je že kmalu hitel dopovedovati, da le ni čisto tako, da so bile njegove besede vzete iz konteksta, ter dodal, »da je kralj samo pozval narod, naj v razklanih družinah raje razčistijo, preden gredo v ločitvene postopke«. Dlamini je nadaljeval, da ima kralj, ki družino daje pred vse, pred očmi ves čas le eno, in sicer krepitev svazijske kulture. »Svazijska kultura je kultura povezanih in enotnih družin!«

Kraljev pogled na družino je že od nekdaj nekoliko drugačen, je poligamen. Že tradicionalno mu je dovoljeno, da si vsako leto izbere novo ženo iz vrst devic, ki se udeležijo tradicionalnega obreda čednosti, nazadnje je ta obred potekal v kraljevi palači Ludzidzini, kjer biva kraljica mati, nedaleč od prestolnice Mbabane. Sodelovalo je kar 40.000 deklic. Device v več skupinah sprva napotijo na obrezovanje trsja, ki ga uporabljajo za popravilo ograj in njihovih bivališč. Deklice potem en dan počivajo in se namakajo ter kopajo v bližnji reki. Nato morajo nadaljevati izdelovanje tradicionalnih košar, verižic za okoli gležnjev, plesti oblačila. V teh oblačilih gredo nazadnje še pred kralja, ki jih ves čas opazuje.

Zmagala ministrova hči

Pred njim so morale pokazati svoje delovne sposobnosti, z mačetami so se menda kot blisk že spet zapodile proti trsju. V nekakšnih kvalifikacijah izbrane device so skupaj s kraljevo družino posedli na dvorišču kraljeve palače. Tam so pred kraljem pele in plesale, vse dokler ni s prstom pokazal na izvoljenko.

Kralj, ki bo letos praznoval abrahama, je že tik pred obredom svečano naznanil, da bo z novo ženo že kmalu po obredju odpotoval v New York, na zasedanje skupščine Združenih narodov.
In katera je srečnica, ki je morala že na medenih tednih stopati po zloščenem diplomatskem parketu in bila že v samem startu potisnjena v naročje mednarodne politike?

To je 19-letna Siphele Mashwama, ob kateri je ponosno žarel njen oče Jabulile, sicer minister v svazijski vladi. Siphele je diplomirala na akademiji.

Kralj Mswati III. se je, kot rečeno, ločil že od treh žena in naj bi imel več kot 30 otrok. Kralj je postal leta 1986, pri osemnajstih. Dotlej je od leta 1921 vladal njegov oče Sobhuza II. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije