TRISTO VZORCEV
Muzej, v katerem lahko v roke primemo možgane
Zbirka je bila dolga leta na ogled le raziskovalcem, zdravstvenim strokovnjakom in študentom medicine, zdaj so del inštituta spremenili v muzej.
Odpri galerijo
Novodobni muzeji stremijo k interaktivnosti in nas vabijo, naj se dotaknemo tega in onega. A če to večinoma storimo rade volje, bi v muzeju možganov v indijskem mestu Bangalore verjetno dvakrat premislili, preden bi izkoristili to priložnost. Tamkajšnji raziskovalci, ki so prevzeli tudi vlogo vodnikov, obiskovalce namreč spodbujajo, naj v roke, neorokavičene, primejo možgane, ki čakajo v formaldehidu, in se dotaknejo ene največjih skrivnosti človeškega telesa. "Z njih želimo odstreti tančico skrivnosti in razbliniti tabuje, povezane z njimi. Marsikdo namreč povezuje nevrološke bolezni z zlimi silami, mi pa želimo to razbliniti," pravi dr. S. K. Shankar, na čigar zelniku naj bi zrasla zamisel, da zbirko možganov, dolga leta skrito očem javnosti, postavijo na ogled.
Obisk muzeja možganov je verjetno enkratna življenjska izkušnja. Čeprav ni prvi na svetu, posvečen možganskim celicam. Tudi bolnišnica Santo Toribio de Mogrovejo v perujski prestolnici Limi se namreč lahko pohvali z obsežno zbirko možganov, zdravih in bolnih.
"Marsikdo nevrološke bolezni povezuje z zlimi silami, mi pa želimo to predstavo spremeniti.
Včasih umobolnica
V 19. stoletju je bila tu umobolnica, v 70. letih prejšnjega stoletja pa je v objektu svoje prostore dobil nacionalni inštitut za duševno zdravje in nevroznanost in zbral obsežno zbirko možganov. Več kot 2900 sivkastih gmot – od zdravih prek tistih, ki so utrpeli takšno ali drugačno travmo in bakterijsko okužbo ali je v njih rastel tumor, do možganov ljudi, ki so živeli s shizofrenijo, parkinsonovo ali alzheimerjevo boleznijo. Del zbirke so po dolgih letih, ko je bila na ogled le raziskovalcem, zdravstvenim strokovnjakom in študentom medicine, zdaj spremenili v muzej.Tristo vzorcev
Že ko boste zakorakali v prvi tovrstni muzej v Indiji, boste prišli v stik z našim bistvom. V roke – seveda le, če boste želeli – boste lahko prijeli lobanjo, pretipali kostno strukturo in si poskušali zamisliti, kako sta v njej lahko skrita dva kvadratna metra zapleteno zvitega možganskega tkiva. Oči boste nato pasli na približno 300 vzorcih možganov, shranjenih v formaldehidu, ki so jih prizadele takšne ali drugačne bolezni, zdrave pa boste lahko tudi prijeli. In če vam vse to ne bo dovolj, boste lahko videli tudi marsikaj drugega, ki je sicer skrito očem – od trebušne slinavke in ledvic do človeškega srca in celo pljuč kadilca. In, seveda, celotno okostje.Obisk muzeja možganov je verjetno enkratna življenjska izkušnja. Čeprav ni prvi na svetu, posvečen možganskim celicam. Tudi bolnišnica Santo Toribio de Mogrovejo v perujski prestolnici Limi se namreč lahko pohvali z obsežno zbirko možganov, zdravih in bolnih.
Predstavitvene informacije
Komentarji:
22:45
Uspešna poslovneža