EDEN IN EDINI

Ljubitelji žganih pijač pozor, na dražbo prihaja viski za milijon in pol

Na dražbo v Veliki Britaniji prihaja enosladni škotski viski The Macallan letnik 1926. Napolnili so le 40 steklenic, ki niso bile na prodaj, ampak namenjene pomembnim strankam.
Fotografija: Pred štirimi leti so steklenico prodali za 1,72 milijona evrov. FOTOGRAFIJI: Russell Cheyne/Reuters
Odpri galerijo
Pred štirimi leti so steklenico prodali za 1,72 milijona evrov. FOTOGRAFIJI: Russell Cheyne/Reuters

Ljubitelji žganih pijač, ki imajo nekaj pod palcem, se veselijo 18. novembra, ko na dražbo britanske dražbene hiše Sotheby's prihaja steklenica prav posebnega viskija, menda najbolj želenega in iskanega škotskega viskija na svetu.

Gre za enosladni viski destilarne The Macallan letnik 1926. Eno takšnih steklenic so na dražbi že prodali pred štirimi leti, in sicer za 1,72 milijona evrov, ker je tokratna polnjena iz istega soda, omenjena dražbena hiša tudi zanjo pričakuje vsaj milijon in pol.

Nekaj etiket je ustvaril italijanski umetnik Valerio Adami.
Nekaj etiket je ustvaril italijanski umetnik Valerio Adami.

Veliko zanimanje

Viski so leta 1926 zaprli v sod za šeri, kar mu je dalo posebno sadno aromo, ki je na notranji strani soda ostala od omenjene pijače, ter ga starali kar šest desetletij, preden so ga leta 1986 pretočili v steklenice. Napolnili so jih vsega 40, nobena pa se ni znašla na prodajnih policah. Pri The Macallanu so jih ponudili zgolj najboljšim in najpomembnejšim strankam, zato je zanimanje zanj, ko se tu in tam kakšna steklenica pojavi na dražbi, toliko večje.

»The Macallan 1926 je eden in edini viski, ki si ga želi prodati vsak dražitelj, v svojo zbirko pa dodati vsak zbiratelj. Neverjetno navdušen sem, da bomo po štirih letih znova ponudili eno od teh steklenic,« je dejal vodja oddelka za žgane pijače pri dražbeni hiši Sotheby's Jonny Fowle.

Steklenice so tako zelo posebne in iskane tudi zato, ker so etikete zanje ustvarili priznani umetniki, irski slikar Michael Dillon pa je poslikal kar celo steklenico. Ena od štirideseterice je povsem brez etikete, 12 etiket je poslikal angleški umetnik Peter Blake, 12 pa Italijan Valerio Adami. Koliko steklenic tega posebnega viskija sploh še obstaja, ni znano.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije