Spremljamo dogajanje

Svetovalno skupino za covid-19 bo vodila Mateja Logar

V članku povzemamo relevantne informacije o obvladovanju epidemije covida-19.
Fotografija: Dr. Mateja Logar, Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, UKC Ljubljana. FOTO: Igor Zaplatil/Delo
Odpri galerijo
Dr. Mateja Logar, Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, UKC Ljubljana. FOTO: Igor Zaplatil/Delo



22.35 Vlada posodobila nacionalno strategijo cepljenja

Zaradi novih okoliščin v zvezi s potekom cepljenja je vlada na dopisni seji posodobila nacionalno strategijo cepljenja. V njej je na novo oziroma bolj podrobno opredelila prednostne skupine za cepljenje in nekatera nova cepilna mesta. Spremembe bo jutri na novinarski konferenci predstavil minister za zdravje Janez Poklukar

20.45 WHO: Pandemije letos še ne bo konec

Nerealno je pričakovati, da se bo pandemija covida-19 končala do konca leta, je danes opozoril direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za izredne razmere Michael Ryan. Mogoče pa je zmanjšati število hospitalizacij in smrti, je dejal. WHO se po njegovih besedah trenutno osredotoča na ohranitev zmanjšanja prenosa novega koronavirusa, da bi preprečili pojav novih različic in zmanjšali število okuženih. Ryan je prepričan, da bo cepljenje zdravstvenih delavcev in najbolj ranljivih skupin prispevalo k temu, da pandemijo ne bodo več spremljali strah in tragedije. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus si želi, da bi začeli cepiti zdravstvene delavce v vseh državah sveta v prvih stotih dneh letošnjega leta. Ostalo je še 40 dni. Ob tem je pozdravil začetek cepljenja s cepivi iz mednarodne pobude Covax v Gani in Slonokoščeni obali.

19.30 Slovaška prejela Sputnik V

Slovaška je danes prejela prvo pošiljko ruskega cepiva proti covidu-19, ki sicer še nima dovoljenja Evropske agencije za zdravila (Ema) za uporabo v EU. Slovaška je naročila dva milijona odmerkov, danes pa je prejela prvih 200.000 odmerkov cepiva, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po Madžarski, kjer so sredi februarja že začeli cepiti z ruskim cepivom Sputnik V, je Slovaška druga članica EU, ki je prejela rusko cepivo. Slovaška je v zadnjih 14 dneh v povprečju zabeležila 22,66 smrtnih primerov zaradi covida-19 na 100.000 prebivalcev, sledi ji sosednja Češka z 20,51. Tudi Češka je v nedeljo sporočila, da je v Rusiji naročila cepivo Sputnik V.

Prva pošiljka ruskega cepiva je prispela na Slovaško. FOTO: Peter Lazar/AFP
Prva pošiljka ruskega cepiva je prispela na Slovaško. FOTO: Peter Lazar/AFP


19.15 Sproščanje ukrepov v Avstriji

Avstrijska vlada se je z deželnimi glavarji kljub porastu okužb z novim koronavirusom dogovorila o nadaljnji sprostitvi ukrepov za zajezitev pandemije. Restavracije in lokali bodo lahko na veliko noč začeli obratovati na prostem, od sredine tega meseca pa bodo dovoljene športne dejavnosti za mlade, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. V aprilu ali maju bodo sprostili tudi večino ukrepov na področju kulture ob pogoju testiranja na novi koronavirus. Minister za zdravje Rudolf Anschober je napovedal, da bodo kljub temu skušali vzdrževati nizko raven okužb. Tako bo za bolj prizadeta območja veljalo obvezno testiranje, če jih bodo želeli zapustiti. Podobno so že uvedli za Tirolsko. Dodatno nameravajo zaostriti pravila glede nošenja zaščitnih mask tipa FFP2 na delovnih mestih.

18.10 Svetovalno skupino za covid-19 bo vodila Mateja Logar

Svetovalno skupino za covid-19 pri ministrstvu za zdravje bo vodila Mateja Logar z infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, je za Delo potrdila Logarjeva. Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović je potrdila, da tudi ona ostaja v skupini, vanjo pa se vrača prvi epidemiolog pri NIJZ Mario Fafangel. Minister za zdravje Janez Poklukar bo novo tričlansko strokovno skupino za zajezitev in obvladovanje epidemije uradno imenoval v naslednjih dneh. Beovićeva je v izjavi za medije potrdila, da ne bo več vodila skupine, tako da ji »ne bo treba več skrbeti za zapisnike in za odgovore ministrstvu«. Povedala je še, da ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pripravlja modifikacijo plana C, po kateri bi bilo mogoče vrniti v šole še dijake prvih treh letnikov srednjih šol, nato pa šolanje v vseh letnikih vzdrževati do konca junija.

17.30 V Gani in na Slonokoščeni obali se začenja cepljenje

V Gani in Slonokoščeni obali so danes začeli s cepljenjem proti covidu-19 s cepivi, ki sta jih državi kot prvi v Afriki prejeli v okviru mednarodne pobude za pravično razdelitev cepiva Covax. Kot prve bodo v obeh državah cepili tamkajšnje zdravstvene delavce. Gana je doslej prejela 600.000 odmerkov cepiva Astrazeneca, Slonokoščena obala 504.000. V Gani se je sicer danes kot prvi proti covidu-19 cepil tamkajšnji predsednik, 76-letni Nana Akufo Addo, ki je priložnost izkoristil tudi za to, da je svoje sodržavljane pozval, naj se prijavijo za cepljenje ter ne verjamejo teorijam zarote, na spletni strani poroča britanski BBC.

16.05 Finska razglasila izredne razmere

Finska je danes zaradi pandemije covida-19 razglasila izredne razmere, ki bodo omogočile, da bodo v državi uvedli stroge ukrepe za zajezitev novega koronavirusa. Vlada namreč načrtuje začasno zaprtje restavracij in omejitev drugih podobnih storitev, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Vlada je v parlament vložila zakon, ki bi sprva za tri tedne omejil delovanje gastronomije. Vlada policijske ure za zdaj ne namerava uvesti. Od začetka pandemije je na Finskem po okužbi z novim koronavirusom umrlo 742 ljudi. V državi s 5,5 milijona prebivalci so doslej potrdili več kot 58.000 okužb. Država je po številu okužb na število prebivalcev ena manj prizadetih v Evropski uniji, vendar pa se virus pospešeno širi. Danes so poročali o 392 novih okužbah.

15.45 Težave z zavračanjem cepiv

Oblasti Nemčije in Francije, ki se tako kot druge evropske države soočajo z zamudami pri cepljenju proti covidu-19, imajo težave pri prepričevanju državljanov, da je cepivo britansko-švedskega podjetja AstraZeneca enako učinkovito kot preostala v Evropski uniji doslej odobrena cepiva. V obeh državah zato ostajajo zaloge tega cepiva. V Franciji so od 1,7 milijona odmerkov cepiva AstraZenece in oxfordske univerze, kolikor so ga prejeli doslej, porabili le 273.000 odmerkov. Cepivo ostaja, čeprav se lahko ciljne skupine – zdravstveni delavci, ki so starejši od 50 let, in ljudje z zdravstvenimi tveganji – cepijo pri svojih osebnih zdravnikih in jim ni treba čakati na naročilo pri centrih za cepljenje, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Cepivo AstraZenece se je na kliničnih testih izkazalo za okoli 60-odstotno učinkovito, medtem ko sta bili cepivi Pfizerja in Biontecha ter Moderne 95-odstotno učinkoviti. Njegova prednost je v tem, da ga je mogoče hraniti v običajnih hladilnikih.

Cepivo AstraZeneca nudi manj zaščite. FOTO: Henry Nicholls/Reuters
Cepivo AstraZeneca nudi manj zaščite. FOTO: Henry Nicholls/Reuters


15.10 V UKC Maribor ne opažajo novih okužb z južnoafriško različico

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor po petkovem odkritju okužbe z južnoafriško različico novega koronavirusa pri enem od njihovih zdravnikov ne opažajo dodatnih okužb. Tudi zaščitni ukrepi ostajajo enaki, saj so bili po besedah vodje enote za obvladovanje bolnišničnih okužb Lee Knez zastavljeni za preprečevanje vseh možnih scenarijev. V karanteno so napotili skupno štiri zaposlene. To so trije zdravniki, ki si delijo zdravniško sobo, in administratorka. Dodatnih osem zaposlenih je pod strogim nadzorom in na večkratnem testiranju, nazadnje v nedeljo. Podrobneje spremljajo še nekaj zaposlenih, ki so bili v službi v istem času kot okuženi zdravnik, a niso prišli z njim v stik.

Skupno 17 bolnikov, ki so bili v ambulanti okuženega zdravnika po njegovi vrnitvi iz Afrike, so povabili na testiranje. Doslej so se odzvali trije, ni pa znano, ali so se preostali testirali kje zunaj kliničnega centra. Gre namreč za bolnike iz celotne vzhodne Slovenije. Zdravnik z južnoafriško različico virusa je v februarju potoval v Afriki skupaj še s tremi osebami. Okužbo z novim koronavirusom so ugotovili še pri dveh od njih, ki pa ne delata v UKC Maribor.

14.14 Za starejše od 75 let ta teden na voljo 10.000 odmerkov cepiv proti covidu-19

Na NIJZ so za STA pojasnili, da bodo v tem tednu razdelili 10.000 odmerkov cepiv Pfizerja in Biontecha ter Moderne starejšim od 75 let, medtem ko so za to starostno skupino prejeli naročil za 15.500 odmerkov. NIJZ je danes tudi pozval cepilne centre, naj naročijo cepivo AstraZenece, saj je ostalo še 15.000 nerazporejenega cepiva. V tem tednu bo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), kot so pojasnili za STA, namenil 13.400 odmerkov cepiv Pfizerja in Moderne za drugi odmerek cepljenja. Poleg tega bo 1250 odmerkov namenjenih za prvi odmerek oskrbovancev v domovih za starejše in za starejše od 80 let.

Nekaj cepiv Moderne in Pfizerja bodo rezervirali za druge odmerke cepljenja. Tako bo za drugi odmerek namenjenih 7200 cepiva Moderne in 2300 odmerkov Pfizerja. V prihodnjih dveh tednih – od 8. do 19. marca – bodo cepivo Pfizerja porabili predvsem za drugi odmerek cepljenja. Cepilni centri so za ta teden naročili 14.000 odmerkov cepiv AstraZenece, kar bo NIJZ v celoti tudi izpolnil. A kot opozarjajo, bo na zalogi pri NIJZ ostalo še 15.000 nerazporejenega cepiva, zato so cepilne centre danes ponovno pozvali, naj naročijo cepivo za skupine, ki so na vrsti za cepljenje v skladu s strategijo. Danes je sicer v Slovenijo prišla nova pošiljka s 19.890 odmerki cepiv Pfizerja in Biontecha. V tem tednu, v četrtek, se pričakuje še predvidoma 26.400 odmerkov cepiv AstraZenece.



14.11 V fitnesih opozarjajo na upad gibalnih sposobnosti pri odraslih

V sekciji za fitnes, rekreacijo in regeneracijo pri GZS pozdravljajo ponovno odprtje športno-rekreativnih dvoran in fitnesov. A opozarjajo, da bodo posledice zaprtja vidne še dolgo. Spomnili so na izsledke raziskave, ki je pokazala na upad gibalnih sposobnostih pri otrocih, in dodali, da enak, če ne še večji upad pričakujejo tudi pri odraslih. Upad gibalne aktivnosti v zadnjih mesecih zaradi ukrepov za omejevanje širjenja koronavirusa bo imel daljnosežne negativne posledice na psihofizičnem zdravju otrok in odraslih, opozarjajo v panožni sekciji pri Gospodarski zbornice Slovenije (GZS). Po njihovih navedbah je fitnes panoga v Sloveniji leta 2019 omogočala rekreacijo, športno udejstvovanje ter zdrav način življenja približno 100.000 uporabnikom.

»Ljudje si s fitnes pojavnimi oblikami lajšajo bolečine v hrbtenici, izboljšujejo psihofizično stanje, se pripravljajo na rekreativno ali športno udejstvovanje, starejši skrbijo za svojo vitalnost, mlajši se učijo osnovnih gibalnih vzorcev, po poškodbah so fitnes pojavne oblike ključne za povrnitev optimalne funkcionalnosti gibanja,« so pojasnili in poudarili, da je izrednega pomena, da se organizirane športne aktivnosti v prihodnje ne omejujejo več. V sekciji so spomnili na raziskavo ljubljanske fakultete za šport, ki je med epidemijo pokazala na upad gibalnih sposobnosti otrok. »Pričakujemo lahko enak ali še večji upad gibalnih sposobnosti pri odraslih,« so dodali. »Naši člani poročajo, da so se navade ljudi glede rekreacije spremenile, so brez motivacije in imajo visok delež maščob. Veliko dela nas čaka,« je ob tem dodal predsednik sekcije Marko Geršak. Kot je dodal, so s sprostitvijo individualnih in skupinskih vodenih vadb zadovoljni, čeprav te v tem trenutku zaradi omejitev niso rentabilne.



Fitnes industrija je zaradi šestmesečnega zaprtja utrpela ogromno gospodarsko škodo, še poudarjajo na GZS. Kot so navedli, je ocenjen izpad prihodkov panoge približno 75-odstoten, ob tem pa so poudarili, da je država »storila bore malo, da bi panogi pomagala«. Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc je predsedniku sekcije 26. novembra lani na javni televiziji zagotovil, da bodo v prihodnje pakete ukrepov vključili tudi pomoč za primere te panoge, a se, kot so zapisali v sekciji, do danes ni zgodilo nič.

13.07 V Veliki Britaniji iščejo osebo, okuženo z brazilsko različico novega koronavirusa

Britanske zdravstvene službe intenzivno iščejo osebo, ki je bila na testu pozitivna na brazilsko različico novega koronavirusa. Pristojni so v nedeljo zvečer sporočili, da so v Veliki Britaniji odkrili šest primerov različice virusa, ki se je prvič pojavila v brazilskem mestu Manaus. Tri so odkrili v Angliji, tri pa na Škotskem, poročajo tuje tiskovne agencije. V Angliji so dva primera locirali v grofiji Gloucestershire, tretjega pa še poskušajo izslediti, saj dokumentacija ni bila pravilno izpolnjena, so danes sporočili pristojni. Podsekretar, pristojen za cepljenje, Nadhim Zahawi je za BBC povedal, da pristojni sodelujejo s pošto, da bi izsledili to osebo. Dodal je, da ni jasno, ali se je ta oseba okužila na Otoku ali kje drugje, je pa izrazil prepričanje, da jo bodo našli, saj da so zdravstvene službe precej dobre pri tem. Različica novega koronavirusa iz Manausa pristojnim povzroča velike skrbi, saj velja za posebej nalezljivo, obstoječa cepiva pa morda proti njej niso učinkovita.

Prejšnji mesec so v Veliki Britaniji že odkrili različico virusa, ki se je pojavila v Braziliji, vendar ne gre za isto variantno, poroča BBC. Velika Britanija je sredi januarja prepovedala vse polete iz Južne Amerike. Okužene osebe naj bi sicer v državo prišle na letu iz São Paula prek Züricha, zato so bili v opoziciji kritični do vladnih ukrepov proti širjenju virusa na mejah.

13.01 Delo civilne zaščite v zadnjem letu močno zaznamovala epidemija covida-19

Delo civilne zaščite (CZ) v zadnjem letu je močno zaznamovala epidemija covida-19, saj so pomagali tako s sprejemom, skladiščenjem in delitvijo zaščitnih sredstev kot tudi s kadrovsko pomočjo, je na virtualni novinarski konferenci ob današnjem dnevu civilne zaščite ocenil poveljnik CZ Srečko Šestan. Epidemija nalezljive bolezni je sicer po zakonu edina naravna nesreča, ki je ne vodi civilna zaščita, je uvodoma spomnil Šestan. Kljub temu je CZ v tem času opravila veliko nalog na tem področju.
Tako so razdelili več kot 35 milijonov kosov različne zaščitne opreme. »Pomagali smo zdravstvenim zavodom in domovom za starejše občane s 143 zabojniki za različne namene,« je navedel Šestan. Rdeči križ je pomagal policiji na mejnih prehodih, tu je še pomoč pri oskrbi ranljivih skupin, gasilci pa so izvajali razkuževanje prostorov in objektov, je naštel poveljnik CZ.



V drugem valu so pripadniki civilne zaščite odigrali pomembno vlogo pri vzpostavitvi povečanih kapacitet v bolnišnicah, pri čemer je Šestan izpostavil UKC Ljubljana, kjer je ob koordinaciji CZ pomoč izvajala večinoma Slovenska vojska. Na kadrovskem področju so prek Rdečega križa pomagali pri razbremenitvi zdravstvenega kadra, na lokalni ravni pa so pomagali pri vzpostavitvi in organizaciji rdečih con tako v kot zunaj domov za starejše. Pri tem je Šestan kot primer dobre prakse navedel Postojno. Prav tako so bili v civilni zaščiti dejavni pri izvajanju in organizaciji množičnih testiranj. Ob vseh navedenih nalogah so pripadniki civilne zaščite v lanskem letu opravili tudi več intervencij kot leto prej, in sicer več kot 22.000 intervencij, ob tem da so se vse intervencije izvajale v posebnih pogojih zaradi epidemije.

Prvi mož civilne zaščite je pri tem poudaril, da so zelo ponosni na to, da so lahko pomagali pri nalogah, ki jih nikoli prej niso opravljali in na katere niso bili pripravljeni. Kot negativno posledico epidemije pa je Šestan izpostavil določen izpad izobraževanj in usposabljanj, v prvi vrsti gasilcev. Sam je sicer prepričan, da jim bo tudi ta zaostanek uspelo kmalu nadoknaditi.
Ob današnjem dnevu bodo podelili tudi priznanja civilne zaščite. Najvišje priznanje, kipec civilne zaščite za življenjsko delo, bodo podelili poveljniku civilne zaščite za obalno regijo Zvezdanu Božiču.

12.36 Na Češkem ob strogem nadzoru policije nove omejitve gibanja

Pristojne službe na Češkem, ki jo je pandemija novega koronavirusa izjemno hudo prizadela, so prebivalcem za najmanj tri tedne bistveno omejile svobodo gibanja. Območja, kjer živijo, lahko zapuščajo le še izjemoma, policija s pomočjo vojske pa od danes izvaja strog nadzor na cestah in vlakih. »Povsod bomo, celo na najmanjših lokalnih cestah,« je na vprašanje nemške tiskovne agencije DPA zatrdil predstavnik policije. Če bo kršitev pravil glede omejitve gibanja manjša oziroma ne bo povsem jasno, ali se nekaj sme ali ne sme, bodo policisti za zdaj še prizanesljivi, a tiste, ki bodo pravila očitno kršili, zagotovo čaka kazen, je še povedal in dodal, da so nekaj teh danes zjutraj tudi že izrekli. Gre za globe v višini okoli 400 evrov. Zaradi policijskega nadzora so sicer marsikje na Češkem nastajali zastoji. Pri nadzoru več kot 25.000 policistom pomaga okoli 5000 vojakov. Odhod na delo, k zdravniku in k upravnim organom je sicer upravičen razlog za prečkanje okrajnih meja, a le, če ima oseba pri sebi ustrezno pisno potrdilo. Na spletu se vrstijo kritike novih omejitev in komentarji, da se celo v komunističnih časih kaj takega ni dogajalo.



Epidemiološka slika na Češkem je najslabša v Evropski uniji in med najslabšimi na svetu. Po današnjih podatkih so v zadnjih 24 urah v državi z 10,7 milijona prebivalcev potrdili 4557 okužb z novim koronavirusom, od začetka pandemije pa že več kot 1,2 milijona. Po zadnjih podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) so v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev na Češkem potrdili kar 1120 novih okužb. Mnogi menijo, da omejitveni ukrepi, ki jih je doslej sprejela vlada premiera Andreja Babiša, niso dovolj strogi. Sindikati na primer predlagajo enotedensko ustavitev gospodarstva med velikonočnimi prazniki. Vlada po drugi strani vsaj za zdaj načrtuje le obvezna redna testiranja v podjetjih z več kot 250 zaposlenimi.

12.31 Policisti od petka do nedelje opravili 7057 nadzorov, izrekli 926 ukrepov

Policisti so od petka do vključno nedelje opravili 7057 nadzorov spoštovanja ukrepov za zajezitev epidemije. Izrekli so 926 ukrepov, od tega 705 opozoril, 215 glob, v enem primeru so ugotovili prekršek zoper javni red in mir, pet kršitev pa so odstopili v nadaljnji postopek zdravstvenemu inšpektoratu, so sporočili z generalne policijske uprave. Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah so od petka do vključno nedelje izdali skupaj 6574 potrdil o napotitvi v karanteno na domu, od tega 5084 odraslim in 1490 mladoletnim osebam. Vstop so zavrnili 35 osebam in preklicali 25 potrdil o napotitvi v karanteno na domu. Med koncem tedna so bile karantene izrečene tudi na notranji meji, in sicer 47 na meji z Italijo, od tega velika večina na območju novogoriške policijske uprave, ter 82 na meji z Avstrijo, kjer so bile karantene večinoma izrečene na območju kranjske policijske uprave.

FOTO: Leon Vidic/Delo
FOTO: Leon Vidic/Delo


11.37 Sardinija kot prva italijanska dežela z bistvenimi sprostitvami omejitev

Kot prva italijanska dežela je Sardinija danes zahvaljujoč ugodni epidemiološki sliki postala tako imenovano belo območje, kar s seboj prinaša bistveno rahljanje omejitvenih ukrepov. Po drugi strani deželi Bazilikata in Molze ukrepe močno zaostrujeta, širjenje novega koronavirusa pa se krepi tudi drugod v Italiji. Na Sardiniji so od danes lahko restavracije odprte do 23. ure, bari do 21. ure. Prepoved gibanja po novem velja od 23.30 do 5. ure zjutraj, medtem ko je v preostalem delu Italije prepovedano gibanje že od 22. ure, poroča italijanska agencija Ansa. Nakupovalna središča bodo lahko na Sardiniji odprta tudi ob koncih tedna. Že ta teden naj bi bili dostopni tudi športni centri in bazeni. V prihodnjih dneh bodo na podlagi epidemioloških podatkov odločili glede morebitnega odprtja gledališč in kinematografov. Vsi otroci na otoku se vračajo v šole. Še naprej pa ostaja obvezno nošenje mask.

Predsednik dežele Christian Solinas je ob tem od vlade v Rimu terjal boljšo obravnavo na področju dobave cepiva proti covidu-19, tako da bi lahko v 45 dneh cepili vse prebivalce Sardinije. S tem bi se lahko dežela predstavljala kot otok brez koronavirusa, je menil. »Turisti so dobrodošli, a morajo imeti negativni test,« je dejal in dodal, da bi morali okrepiti nadzor, tako da turisti s celine ne bi prispevali k ponovnemu porastu števila okužb, kot se je zgodilo poleti. Slabšo epidemiološko situacijo kot na Sardiniji imajo drugod po Italiji, zato so se zaostrili ukrepi v nekaterih predelih. Od danes stroge omejitve v skladu z uvrstitvijo med rdeča območja veljajo v južnih deželah Bazilikata in Molize. Šolarji so večinoma prešli na pouk na daljavo, zaprto je vse, razen trgovin z njunimi potrebščinami in lekarn.

FOTO: Remo Casilli/Reuters
FOTO: Remo Casilli/Reuters


Nekoliko poostreni so ukrepi po novem tudi v Lombardiji, Markah in Piemontu, ki so postale oranžna območja. Tam so med drugim gostinski obrati zaprti in lahko prodajajo le hrano za s seboj, trgovine pa ostajajo odprte. Poleg omenjenih barv območij glede na epidemiološko stanje v Italiji poznajo še rumeno, ki s seboj prinaša odprtje trgovin, pa tudi barov in restavracij do 18. ure. V Italiji se v zadnjem času širjenje novega koronavirus znova krepi. Širi se več različic virusa. Incidenca okužb na 100.000 prebivalcev v sedmih dneh znaša približno 145. Deželni predsednik Emilije - Romanje Stefano Bonaccini, ki je tudi vodja konference deželnih vlad, je v nedeljo posvaril, da je pred državo nekaj težkih tednov, češ da se novi val okužb, ki je že prizadel nekatere druge države v Evropi, širi tudi v Italiji. »Pripravljeni bomo na vse potrebne omejitve, da zaščitimo ljudi in obrnemo krivuljo okužb, da bi lahko imeli boljša pomlad in poletje,« je dejal po poročanju Anse.

11.11 Croatia Airlines lani s skoraj 50 milijoni evrov izgube

Hrvaški letalski prevoznik Croatia Airlines je lansko leto sklenil s 358,2 milijona kun (47,7 milijona evrov) izgube. S tem je močno poglobil izgubo iz leta 2019, ki je znašala 79,4 milijona kun (10,5 milijona evrov), je objavila družba. V zraku je ostala s pomočjo obsežne državne pomoči. Poglobitev izgube v primerjavi z letom 2019 je neposredna posledica zmanjšanega povpraševanja po storitvah zračnega prevoza med pandemijo covida-19. Croatia Airlines je tako lani opravila 15.380 poletov, kar je 54 odstotkov manj kot predlanskim. Število prepeljanih potnikov se je zmanjšalo za 72 odstotkov na 1,56 milijona. Prihodki iz naslova prevoza potnikov so bili za 70 odstotkov nižji kot leto prej.

Tovorni prevoz Croatia Airlines se je skrčil za 32 odstotkov na 693 ton. Prihodki iz naslova tovornega prometa so tako upadli za 26 odstotkov na 8,4 milijona kun (1,1 milijona evrov). Kot so dodali v letalskem podjetju, so se drugi prihodki družbe zvišali za 56 odstotkov, predvsem zaradi 88,5 milijona kun (11,7 milijona evrov) državnega nadomestila za škodo, ki jo je povzročila pandemija covida-19. Obenem so se stroški poslovanja znižali za 672,4 milijona kun. Proces privatizacije družbe je medtem lani spomladi zaradi pandemije zastal.



10.25 Na Hrvaškem odprli terase gostinskih lokalov

Na Hrvaškem so danes po treh mesecih ob strogih epidemioloških ukrepih znova lahko odprte terase gostinskih lokalov. Številni so izkoristili priložnost, da znova spijejo kavo na terasah barov. Teh sicer nekateri lastniki gostinskih lokalov vendarle niso odprli. Terase gostinskih lokalov bodo lahko obratovale med 6. in 22. uro. Biti morajo popolnoma odprte. Razdalja med mizami mora znašati najmanj tri metre, med stoli pa najmanj meter in pol, če ne gre za člane istega gospodinjstva. Vstop v zaprti del objekta bo dovoljen samo za uporabo sanitarij, pri čemer bo obvezna maska, je določil nacionalni štab civilne zaščite.

Glede na velikost terase so omejili število gostov, ki so lahko sočasno na njej. Po poročanju hrvaških medijev tako lastniki gostinskih lokalov z manjšimi terasami danes sploh niso odprli svojih teras, ker so ocenili, da se jim ne izplača. Hrvaška vlada je napovedala, da bodo gostincem tudi marca izplačali nadomestila v enakem znesku kot v prejšnjih treh mesecih, ko niso smeli obratovati zaradi ukrepov za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Mnogi so si tako danes znova privoščili priljubljeno kavo na terasah gostinskih lokalov. Zaradi svežega jutra, ki je tudi ob obali prineslo večinoma temperature okrog 10 stopinj Celzija, so bile po poročanju medijev zasedene pretežno mize na soncu. Gostinci v Šibeniku so napovedali, da bodo med 12. in 13. uro ponudili brezplačno kavo za s seboj, je poročala regionalna televizija N1.



Čeprav je nacionalni štab civilne zaščite v petek napovedal, da na terasah ne bodo dovolili predvajanja glasbe, so ta konec tedna dosegli dogovor z gostinci, da bo to vendarle mogoče pod pogojem, da glasba ne bo preglasna. Uradne odločitve o možnosti predvajanja glasbe in priporočila o morebitni omejitvi glasnosti sicer niso objavili. Hrvaški epidemiologi menijo, da glasna glasba povzroča bolj glasno govorjenje ljudi in njihovo medsebojno približevanje med pogovori, kar zvišuje tveganje za širjenje okužb. Možnost za predvajanje glasbe pa naj bi spodbujalo hrvaško ministrstvo za kulturo, ki meni, da brez glasbe v lokalih ne funkcionirajo mehanizmi avtorskih pravic izvajalcev in avtorjev, ki so med ekonomsko najbolj prizadetimi skupinami v epidemiji covida-19.

Z današnjim dnem je športnikom znova dovoljeno treniranje v vseh zaprtih športnih objektih, v katerih je treba zagotoviti 20 kvadratnih metrov na vsakega udeleženca treninga. Pri skupinskih športih, kot so nogomet, košarka ali rokomet ter borilne veščine, ne bo dovoljen stik med športniki. Kot so pojasnili, bodo dovoljeni zgolj kondicijski treningi, ki ne vključujejo igre, pri kateri obstaja možnost medsebojnega stika. Slačilnic in kopalnic ne bodo mogoče uporabljati, razen v nujnih primerih, ko bosta lahko tovrstne prostore sočasno uporabljali največ dve osebi. Ukinili so tudi prepoved prihoda potniških križark v hrvaška pristanišča, medtem ko so obstoječe epidemiološke ukrepe glede obratovanja trgovin, javnega prevoza in prehajanja meje podaljšali za 14 dni.

V minulih 24 urah so ob opravljenih 2294 testih potrdili 91 okužb. Umrlo je 11 bolnikov s covidom-19. Trenutno je 2892 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zdravi 791 covidnih bolnikov, pomoč ventilatorjev potrebuje 64 ljudi.
Proti covidu-19 so doslej cepili 153.085 ljudi, od tega z dvema odmerkoma 59.983.

9.33 V nedeljo potrdili 243 novih okužb s koronavirusom, 11 bolnikov je umrlo

Po podatkih sledilnika za covid-19 so v nedeljo v Sloveniji opravili 1451 PCR-testov in 9256 hitrih antigenskih testov ter potrdili 243 novih okužb. Delež pozitivnih na PCR-testih je bil 16,7-odstoten. Skupno število aktivnih primerov znaša 10.650. 



Umrlo je 11 oseb. V bolnišnicah se je v nedeljo zdravilo 543 oseb, intenzivno nego pa je potrebovalo 91 bolnikov. Sedemdnevno povprečje okuženih je v četrtek znašalo 768.



8.39 Nemčija za zdaj ne bo zaprla meje s Francijo

Nemška vlada je v nedeljo na seznam nevarnih območij z novimi različicami novega koronavirusa uvrstila tudi francoski departma Moselle, kjer se močno širi nevarna južnoafriška različica. Kljub temu za zdaj še ne bodo zaostrili nadzora na meji s to pokrajino, je pojasnil nemški zunanji minister Heiko Maas. »Le redkokatera regija je tako čezmejno povezana, kot sta Posarje in Moselle. Z novimi ukrepi sem soglašal le pod pogojem, da ne bo ponovnih kontrol na meji,« je dejal Maas. Za potnike iz pokrajin, ki jih je nemška vlada uvrstila na seznam nevarnih območij z novimi različicami koronavirusa, veljata obvezno testiranje in prepoved uporabe javnega prevoza, predvsem pa je zelo malo izjem za možnost vstopa v Nemčijo. Še posebej strog je nadzor na meji med Nemčijo in Češko ter avstrijsko deželo Tirolsko. A na meji z Moselle ne bo stacionarnih nadzornih točk, kakršne so vzpostavili tam, ampak bodo policisti še naprej izvajali naključni nadzor v zaledju meje.



Več podrobnosti o prihodnjem režimu na meji, ki bo začel veljati s torkom, naj bi še danes določil posebni odbor. Tudi Maas in njegov francoski kolega Jean-Yves Le Drian sta se v petek dogovorila, da bodo poiskali pragmatične rešitve. »Bo pa zajezitev te različice virusa za ljudi v regiji nova težka preizkušnja,« je dejal Maas. V francoskem departmaju Moselle se je v zadnjih tednih razširila predvsem nevarna južnoafriška različica novega koronavirusa. Po navedbah francoskega premiera Jeana Castexa je ta različica prisotna že pri okoli 60 odstotkih novih primerov okužb s koronavirusom. V Nemčiji pa znaša ta delež manj kot odstotek. Poleg tega je visoka tudi incidenca okužb v departmaju Moselle, ki ima okoli milijon prebivalcev. Tam imajo trenutno skoraj 300 okužb na 100.000 prebivalcev, v sosednjem Posarju pa le 73. V Porenju-Pfalškem pa le 49, navaja DPA.

7.02 Janša bo poslancem odgovarjal na vprašanja o obvladovanju epidemije in blaženju njenih posledic

Poslanska vprašanja predsedniku vlade Janezu Janši, s katerimi se bo danes začela seja DZ, bodo povezana z obvladovanjem epidemije koronavirusa in blaženjem njenih posledic. Premier bo odgovarjal na vprašanja o ukrepih na področju javnih financ, o učinkih sprejetih protikriznih ukrepov ter možnosti za odprtje gostinskih obratov.

6.56 Po koncu zimskih počitnic v šolah spet vsi osnovnošolci in dijaki zaključnih letnikov

Zimske počitnice so se končale tudi za šolarje v zahodnem delu države. Tako se z današnjim dnem v šole vračajo vsi osnovnošolci in dijaki zaključnih letnikov, v šolah pa še naprej veljajo posebni epidemiološki ukrepi. Bodo pa danes potekali pogovori med deležniki in ministrstvom za izobraževanje na to temo. Vlada je namreč sredi februarja zaradi izboljšanja epidemiološke slike v državi sklenila, da se lahko učencem prvega triletja v osnovnih šolah pridružijo tudi učenci preostalih razredov in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Ti so se na zahodu države v šolske klopi vrnili sicer že pred dvema tednoma, medtem ko so se njihovi vrstniki z vzhoda po več kot štirih mesecih v šolske klopi vrnili prejšnji teden.



Kljub poslabšanju razmer v regiji pa se v šole danes vračajo tudi učenci in dijaki zadnjih letnikov v obalno-kraški regiji.
Za tiste, ki se danes vračajo k pouku v šoli, bo pouk potekal v mehurčku, torej v matičnih učilnicah, učenci pa učilnic ne bodo menjavali. Malicali bodo v učilnicah, kosila morajo šole organizirati tako, da bo med učenci čim manj mešanja. Podaljšano bivanje za učence prvega triletja bo organizirano v matičnem razredu, medtem ko bodo starše četrtošolcev in petošolcev pozvali, naj otroci, če se le da, po pouku odidejo domov. Učencem ni treba nositi zaščitnih mask v razredu, so pa obvezne zunaj razreda.

V srednje šole pa se bodo vrnili dijaki zaključnih letnikov srednješolskega izobraževanja ter tisti, ki so vključeni v programe nižjega poklicnega izobraževanja. Šolske prostore in delavnice odpirajo tudi za praktični pouk srednješolcev. Se pa obetajo novi pogovori med deležniki in ministrstvom za izobraževanje glede epidemioloških ukrepov v šolah. Tako je predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije Gregor Pečan za STA potrdil, da bodo danes na ministrstvu potekali pogovori na to temo. Še naprej pa bo na daljavo potekal verouk oziroma župnijska kateheza, je zapisano na spletni strani Slovenske škofovske konference.



6.44 Svetovni dan bo poudaril velik pomen civilne zaščite tudi med epidemijo

Na današnji svetovni dan civilne zaščite bo dodatna priložnost, da se spomnimo pomena civilne zaščite, ki ima zelo veliko vlogo tudi med epidemijo covida-19. V Sloveniji bodo danes podelili priznanja in nagrade na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za leto 2020.

6.39 Švicarski orkester proti pandemiji s solo koncerti za enega poslušalca

Tako kot drugod po svetu v časih pandemije so tudi švicarske koncertne dvorane brez obiskovalcev. Glasbeniki iz enega od švicarskih orkestrov so si zato zamislili, da bodo do ljubiteljev klasike prišli tako, da bodo na predpisani razdalji izvajali varne solo koncerte za zgolj enega poslušalca.

Preberite še:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije