ENOSTAVNO

Zadolženi? Preverite, koliko ste v minusu in kdo vse vidi vaše podatke

Spoznajte informacijski sistem Sisbon.
Fotografija: Sisbon ima zabeležene vse podatke o vaših karticah – od limita do porabe. FOTO: Thinkstock Getty Images, Disabilityimages
Odpri galerijo
Sisbon ima zabeležene vse podatke o vaših karticah – od limita do porabe. FOTO: Thinkstock Getty Images, Disabilityimages

Stopite v čevlje banke ali davčne uprave skozi informacijski sistem Sisbon, ki je bil vzpostavljen z namenom nadzora nad zadolženostjo državljanov ali poslovnih subjektov. V njega nimajo vpogleda le finančne institucije, pač pa lahko sami preverite, kakšni so dolgovi vas in vaših družinskih članov.


V njem so zbrani tako rekoč vsi vaši zasebni podatki, od najbolj osnovnega – imena in priimka ter davčne številke do podatkov o osebnih stečajih. V Sisbonu pristojne inštitucije posredujejo tudi podatke o vaših bančnih računih, limitu na njih, kreditnih karticah, kreditih, lizingih itd. 

 
Kot so nam sporočili iz Banke Slovenije, ki je neke vrste skrbnik nad podatki, so v letu 2018 fizične osebe opravile prek 20 tisoč vpogledov v sistem (med te sodijo tako neposredni vpogledi, kakor tudi oddaja naročila za izpis iz Sisbona). 
Aplikacija Sisbon, ki kaže zadolženost. FOTO: zaslonska slika
Aplikacija Sisbon, ki kaže zadolženost. FOTO: zaslonska slika

 

Štiri leta hrambe po koncu kredita

Podatki o kreditnih poslih, zavarovanjih, postopkih zaradi osebnega stečaja oziroma postopkih davčne, upravne ali sodne izvršbe se v sistemu izmenjave hranijo štiri leta po prenehanju obveznosti, po poteku tega roka se podatki izbrišejo tako, da v sistemu izmenjave informacij niso več dostopni.

Za vstop v sistem potrebujete le digitalno potrdilo, ki je lahko AC NLB, Halcom CA FO, SIGEN-CA ali POSTA®CA.

Po vpogledu v svoje podatke lahko zahtevate tudi popravek, če menite, da določeni podatki niso pravilni. » V letu 2017 so fizične osebe oddale prek 700 zahtev za popravek osebnih podatkov, pri čemer jih je tri četrtine neupravičenih, tako da podatkov ni treba popravljati,« so pojasnili pri Banki Slovenije. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije