MOBILNA BANČNA POSLOVALNICA

Banka na kolesih (FOTO)

Zaprte poslovalnice v številnih krajih po Sloveniji bo pri NLB nadomestila mobilna bančna poslovalnica Bank&Go; ko se bodo meje občin odprle, se bo potujoča banka odpravila na teren.
Fotografija: Približali se bodo strankam. FOTOGRAFIJE: Staš Ivanc
Odpri galerijo
Približali se bodo strankam. FOTOGRAFIJE: Staš Ivanc

Prav v času korone je naša največja banka zaprla več poslovalnic po Sloveniji. A šlo je za že nekaj časa načrtovan ukrep v okviru »optimizacije poslovne mreže«. In NLB ni edina banka pri nas, ki je v zadnjih letih zapirala poslovalnice, predvsem tiste na podeželju oziroma v manjših krajih.

Kakor je povedala mobilna bančnica Martina, lahko v banki na kolesih »opravimo vse bančne storitve, na bankomatu pa dvignemo in položimo gotovino ali plačamo položnice«.
Kakor je povedala mobilna bančnica Martina, lahko v banki na kolesih »opravimo vse bančne storitve, na bankomatu pa dvignemo in položimo gotovino ali plačamo položnice«.
Pri NLB so že sredi junija, ko so zaprli deset poslovalnic (Bled, Lucija, Mislinja, Poljanska, Radenci, Semič, Senovo, Stari trg, Šentvid in Tržaška), napovedali, da bo za oskrbo strank, ki niso vajene digitalnega bančništva, poleg posebne ekipe mobilnih bančnikov skrbela tudi mobilna poslovalnica, ki bo obiskovala kraje po vsej državi.
 

Načrte pokvari covid-19


Kakor pravi Marko Bitenc, vodja projekta mobilnih bančnih poslovalnic NLB Bank&Go, je bila ideja prisotna že dlje, letos pa so jo realizirali. A jeseni jim je načrte pokvaril siloviti drugi val epidemije koronavirusa. »Gledali smo, kako je to urejeno v tujini. Na Škotskem so že kmalu po drugi svetovni vojni imeli mobilne bančne poslovalnice.

V notranjosti je tudi majhna čakalnica.
V notranjosti je tudi majhna čakalnica.
Poslovalnice, ki smo jih zaprli, in bankomate, ki smo jih umaknili, je treba nekako pripeljati ljudem nazaj. Z mobilno poslovalnico naj bi v 14 dneh obiskali nekaj čez 40 krajev po Sloveniji,« pojasnjuje Bitenc. Stranke bodo o obiskih v njihovem kraju obveščali prek lokalnih skupnosti in na spletni strani, kjer bodo objavljeni postanki krajevno in časovno. Na začetku si bodo za posamezen kraj vzeli eno uro, po kakih treh mesecih pa bodo videli, kakšno je povpraševanje, in prilagodili urnike. »Že zdaj so se oglasili župani iz krajev, v katerih sprva nismo načrtovali postankov, tako da je zanimanje precejšnje,« dodaja Marko Bitenc.
 

Avtonomna bančna poslovalnica


Ideja je bila, da bi imeli vozilo s prostorom za voznika in dva bančna komercialista. Prostor so razdelili na tri dele: v prvem delu je čakalnica, nato je svetovalni del, ki je z drsnimi vrati ločen od čakalnice, kar omogoča zasebnost, zadaj pa je tehnični del, kjer sta bankomat z vsemi funkcijami ter vsa računalniško-komunikacijska tehnika, pozabili niso niti na stranišče in mini kuhinjo.


Vozilo je opremljeno z baterijami, ki jim omogočajo kakih osem ur dela, če ne bi imeli možnosti priklopa na električno omrežje. Polnijo se tudi med vožnjo, tako da je poskrbljeno za avtonomijo. Seveda so prostori za stranke ogrevani, imajo pa tudi klimatsko napravo. V čakalnici so vtičnice usb za polnjenje mobilnih naprav.
 

Premiera v Ljubljani


Za zdaj imajo eno enoto, ki je premiero doživela minuli konec tedna pred nakupovalnim središčem E. Leclerc v Ljubljani, kjer so prenovili poslovalnico. Vstop je bil omejen na eno stranko, poskrbljeno je bilo tudi za razkuževanje.


Po drugih krajih zaradi protikoronskih ukrepov še ne hodijo, prav tako ne morejo opravljati aktivne promocije. Ko se bodo epidemiološke razmere izboljšale in ukrepi sprostili, pa se bodo odpravili po Sloveniji. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije