TOUR FEMMES 2023

Začel se je tudi ženski Tour. Prva zmaga belgijski državni prvakniji Lotte Kopecky

Na startu 2. ženskega Toura je tudi Slovenka Špela Kern, ki dirka za špansko moštvo Cofidis.
Fotografija: Belgijska državna prvakinja prva skozi cilj 1. etape ženskega Toura 2023. FOTO: A.s.o/thomasmaheux Delo

Belgijka Lotte Kopecky (SD Worx) je zmagovalka prve etape kolesarske dirke po Franciji za ženske. V Clermont-Ferrand in njegovi okolici (123,8 km) se je po samostojnem napadu na edinem kategoriziranem vzponu deset kilometrov pred ciljem odlepila od skupine favoritinj in slavila deseto zmago v sezoni. Edina Slovenka na dirki, Špela Kern (Cofidis) je bila 60., v cilj je prišla 2:55 za zmagovalko.

Za Kopecky je bila to 30. zmaga v karieri in prva na ženskem Touru, ki od lanskega leta, odkar poteka pod okriljem organizatorjev moške različice, velja za največjo dirko sezone.

Sedemindvajsetletna Belgijka je napadla na zadnjem kilometru edinega kategoriziranega vzpona in se odpeljala skupini favoritinj za skupno zmago. Ciljno črto je prečkala 41 sekund pred zasledovalkami. Med njimi je drugo mesto zasedla Nizozemka Lorena Wiebes (SD Worx), tretja pa je bila njena rojakinja Charlotte Kool (DSM-firmenich).

V skupnem seštevku ima Kopecky 45 sekund naskoka pred evropsko prvakinjo s cestne dirke Wiebes, še dve več zaostaja Kool.

»Ta etapa je bila v mojih mislih že nekaj tednov. Na zadnjem vzponu sem imela še nekaj moči, a si nisem predstavljala, da mi bo katera še sledila. Sama sem prišla na vrh in bila prepričana, da me ne bodo ujele, če bom dovolj pritiskala,« je po etapi organizatorjem dejala vodilna Belgijka.

»To bo nekaj zelo posebnega. Komaj čakam na drugo etapo,« je še o rumeni majici spregovorila Kopecky. Za ekipo SD Worx je to že 49. zmaga v sezoni.

Edine Slovenke na dirki ni bilo v ospredju. Triintridesetletna Kern je v skupnem seštevku na 60. mesto z zaostankom 3:05.

V ponedeljek bo na sporedu razgibana druga etapa od Clermont-Ferranda do Mauriaca (151,7 km), v kateri bodo morale kolesarke premagati šest krajših kategoriziranih vzponov. Na zadnjega se bodo vzpele vsega 1,4 km pred ciljem v Mauriacu.