VROČINA

V vročih dneh ne pozabite na kosmatince

Vroče poletje lahko obremenjuje tudi naše hišne ljubljenčke, zato moramo poskrbeti za njihovo dobro počutje; ves čas naj imajo dostop do vode in sence.
Fotografija: Voda mora biti ves čas dostopna. FOTO: Guliver/getty Images
Odpri galerijo
Voda mora biti ves čas dostopna. FOTO: Guliver/getty Images

Vroče poletno vreme je tukaj, začeli smo se skrivati v senci, iskati osvežitve in svoje vedenje prilagodili novim vremenskim razmeram. Zavedati se moramo, da nekaj podobnega velja za naše ljubljenčke, ki jim je prav tako lahko vroče.

Pametno bi bilo ob vročih dnevih pustiti žival v stanovanje, če sicer živi na dvorišču ali balkonu, še posebno so za vročino občutljive tiste pasme, ki imajo kratke smrčke, na primer buldogi ali mopsi. Na njihovo blagostanje moramo biti še posebno pozorni, saj lahko zelo hitro doživijo vročinski udar.

Tudi majhne živali potrebujejo pomoč, na primer zajčki, morski prašički ali ptiči. Če doma nimamo dovolj hladno, lahko živalim v kletkah pomagamo tako, da ovijemo kletko v mokre brisače ali damo vanje velik kos ledu, morda v plastenki zamrznjeno vodo, da se lahko k njej stisnejo in se hladijo. Poskrbeti moramo, da imajo ves čas možnost, da se umaknejo v senco. Ribe v akvarijih prav tako potrebujejo ustrezno temperaturo, če je prevroče, moramo vodo ohladiti.
Veliko veselja jim bomo naredili z bazenčkom. FOTO: Guliver/getty Images
Veliko veselja jim bomo naredili z bazenčkom. FOTO: Guliver/getty Images

Skrajno pomembno je, da imajo neprenehoma na voljo svežo in hladno vodo. Če jih pustimo same, naj imajo več virov vode, če se slučajno ena skledica prevrne, bo imela žival še vedno na voljo prepotrebno vodo. Nekatere živali bodo še posebno vesele, če jim priskrbimo bazenček za namakanje – s tem jim bomo izdatno olajšali prenašanje pripeke.

Gospodarji psov le redko pomislijo na asfaltna tla, kadar sprehajajo svoje ljubljenčke, kar je napaka, saj so poleti lahko prevroča za sprehajanje. Najbolje je pse voditi na sprehod zgodaj zjutraj in zvečer, ko vročina popusti. Zemlja se segreva prav od tal, zato je pri tleh najbolj vroče.
Voda mora biti ves čas dostopna. FOTO: Guliver/getty Images
Voda mora biti ves čas dostopna. FOTO: Guliver/getty Images

Temperaturo tal najlažje preverimo tako, da damo roko na pločnik in jo držimo pet sekund: če ne zdržimo, je zagotovo prevroče tudi za pasje tačke. Če je v bližini potok ali reka, jih peljemo tja, da se osvežijo. Če te možnosti ni, bomo naredili veliko že s tem, če jim z vodo hladimo obraz in tačke. To velja tudi za druge živali, ki nadzorujejo telesno temperaturo skozi tace.

Eno izmed najbolj pomembnih pravil je, da ob vročem vremenu nikoli ne smemo pustiti živali v avtomobilu. Že nekaj minut je dovolj, da nesrečno bitje pogine grozljive smrti. Če opazimo žival, ki je zaklenjena v vročem vozilu, nemudoma ukrepajmo in obvestimo ustrezne službe ali jo rešimo, če ocenimo, da je stanje kritično.


Zavedati se moramo, da lahko tudi naše hišne ljubljenčke opeče sonce, za nekatere pasme obstajajo posebne sončne kreme. Poletni meseci so idealen čas za zajedavce, kot so klopi in bolhe, ki lahko ljubljenčku povzročijo dodatno nelagodje, zato poskrbimo, da so ustrezno zavarovani, njihov kožuh pa primerno negovan.

Pomembno je, da živali z dvojno dlako nikoli ne brijemo, saj ima njihova dlaka tako vlogo gretja kot ohlajanja, odvisno od vremena. Psi sami odvržejo dlako pred poletjem in omogočijo koži, da je hladna. Če jih pobrijemo, jim spodnja dlaka spet zraste in jim je še bolj vroče. Sploh pa jih dolga dlaka ščiti pred sončnimi opeklinami.


Poletje prinaša nevihte, ki jih neredko pospremijo udari strel. Pri živalih je grom eden poglavitnih razlogov za fobije, več deset tisoč jih med nevihtami pobegne iz ograd ali se poškodujejo. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije