Kam z nezaželenimi darili

Zgodi se, da v paketu pod smrečico koga pričaka darilo, ki ni ravno po njegovem okusu; razočaranje spremlja še vprašanje, kam z njim.
Fotografija: Četudi vam ni povšeči, je vljudno skriti razočaranje. FOTO: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Četudi vam ni povšeči, je vljudno skriti razočaranje. FOTO: Guliver/Getty Images

Božično-novoletni čas je čas obdarovanj. Premišljeno in pozorno izbrano darilo brez besed pokaže, koliko nekomu obdarovanec pomeni in kako dobro ga pozna. A žal se zgodi, da v zavojčku pod smrečico ni nekaj, kar bi tistega, ki mu je namenjeno, razveselilo. Nasprotno. Nedavna raziskava britanskega centra za raziskovanje javnega mnenja YouGov je pokazala, da vsako leto vsaj eno nezaželeno darilo prejme 57 odstotkov obdarovancev. Čeprav veselje ob odvitju zavojčka, v katerem je nezaželeni dar, nadomesti razočaranje, večina to dobro skriva.


...
...

Anketa britanske spletne strani vouchercodes.co, v katero je bilo vključenih 2000 posameznikov, je odkrila, da približno polovica zaigra navdušenje ob prejetju neposrečeno izbranega darila, in četrtina tistih, ki obdarovanca niso razveselili, nikoli ne izve, da izbor ni dosegel pravega namena. Kar je, po mnenju izvedenca za lepo vedenje Williama Hansona, povsem sprejemljivo početje. Kajti, kot pravi, je sicer res malo nerodno, a povsem sprejemljivo prositi za račun za darilo le, kadar gre za premajhno oziroma preveliko oblačilo ali obutev. V vseh drugih primerih je vljudno pokazati veselje in hvaležnost, četudi nam darilo ni všeč. Bolje to kot zamera.

Prodajte ali podarite

Skratka, kaj lahko se zgodi, da boste tudi sami dobili nekaj, česar ne boste veseli. Še več, za vas bo povsem neuporabno. Tedaj skrijte razočaranje, igrajte navdušenje in pokažite hvaležnost. Kam pa z darilom? Tu je nekaj idej. »V obdobju po novem letu in božiču promet na naši strani znatno naraste. Predlani smo denimo zabeležili kar 74 milijonov novih vnosov,« je povedala Nikin Patel, koordinatorka prodaje pri ebayu. Podobno zaznavajo tudi druge, podobne spletne strani.

Kar pomeni, da številni že dobro poznajo eno od možnosti, ki jih ponujajo nezaželena darila: prodaja. Večina se tako znebi gospodinjskih pripomočkov, igralnih konzol, čevljev, mobilnih in pametnih telefonov, prenosnikov, videoigric, parfumov in drugih dišav.

Dobrodelne organizacije bodo vesele podarjenega.  FOTO: Guliver/Getty Images
Dobrodelne organizacije bodo vesele podarjenega.  FOTO: Guliver/Getty Images

Ker vas določeno darilo ni razveselilo, to še ne pomeni, da ne bo veselja priklicalo nekomu drugemu. Veliko dobrodelnih organizacij donacije sprejema vse leto, v božično-novoletnem času pa so zlasti tiste, ki so namenjene pomoči otrokom, darov prav posebno vesele. Namizne igre, računalniške igrice, pripomočki za ustvarjanje, oblačila, knjige in igrače so nedvomno predmeti, ki bi jih z veseljem sprejele.

Zamenjajte

Res je, igralna konzola je igralna konzola in nemogoče ji je spremeniti namembnost. Ne velja pa to za vsa darila, ki se skrivajo v zavojih. Skodelice lahko postanejo okrasni lončki za rože, iz nogavic, ki jih nikoli ne boste obuli, lahko izdelate igrače za otroke …

V zavoju vas je pričakal depilator. Čeprav ga že imate in ste z njim povsem zadovoljni. Prijateljica pa je dobila še en likalnik za lase, ki bi prav prišel vam. Kaj če bi si darili zamenjali? Izmenjavi daril so namenjene nekatere spletne strani in morda bi bilo pametno pokukati, kaj razočarani obdarovanci na njih ponujajo in kaj bi z veseljem sprejeli v zameno. Pomislite malo: paket s šamponom in milom, parfum, ki vam ni všeč, knjiga, ki jo že imate na polici, šal in rokavice, ki niso po vašem okusu, še bi lahko naštevali predmete, ki so bili namenjeni vam, a ker jih niste veseli, jih lahko podarite naprej. Samo pazite, da ne tistemu, ki jih je namenil vam.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije