OSNOVNA PRAVILA

Zdrava otroška sobica

V sobi niso pomembne le barve in igrače, predvsem je treba pomisliti na talne obloge, pohištvo, tudi vonj; upoštevajte nekaj osnovnih pravil pri opremi kotička za novorojenčka.
Fotografija: Z urejanjem sobice ne čakamo do zadnjega hipa. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Z urejanjem sobice ne čakamo do zadnjega hipa. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Pri opremi sobe za novorojenčka še zdaleč ni pomembna le izbira barve. Ker tisto, kar je v prostoru, vpliva na zdravje in počutje bitjeca, naj ne bo zgolj estetsko dovršeno, temveč neoporečno v vseh pogledih. Notranja opremljevalka Jillian Pritchard Cooke izpostavlja odsotnost škodljivih kemikalij. »Najboljši način, da se jim izognemo, je dosledno preverjanje materialov, iz katerih so izdelani pohištvo, talne obloge in dekorativni predmeti. Izbirajte tiste brez za zdravje nevarnih snovi,« je povedala in dodala, da je za zdravje malčka mogoče poskrbeti še drugače. Če pred vstopom v dom sezujete obutev, ki jo nosite zunaj, znatno zmanjšate količino pesticidov, peloda, gliv in bakterij v okolju, kjer biva otrok. Ob tem niza šest napak, ki se jim morate pri urejanju sobe za novorojenčka izogniti.

Talna obloga

Posteljica je najpomembnejši del opreme sobe za novorojenčka.
Posteljica je najpomembnejši del opreme sobe za novorojenčka.
Preproga, ki prekriva celotna tla, se zdi odlična ideja, a sintetične talne obloge vsebujejo do zdravja neprijazne kemikalije, kot so formaldehid, acetaldehid, benzen in druge, ki se sproščajo v zrak in dražijo oči, dihala ter grlo. Tudi premazi za lesena tla niso nedolžni, saj so v njih neredko prisotne dražeče snovi. Odločite se za preproge iz 100-odstotne volne oziroma uporabo naravnih premazov za parket ali laminat, ki ne vsebujejo za zdravje škodljivih kemikalij.

Zanemarjanje prahu

Nemogoče je ohranjati dom brez prahu, a količino tega v zraku lahko zmanjšate. Očistite vsa grelna telesa ter druge prezračevalne in ogrevalne naprave, v katerih se kopičijo prašni delci, ki se med delovanjem sproščajo v zrak. Počistite, posesajte in obrišite vse reže ter odstranite v njih nakopičeno umazanijo. Če živite v starejši stavbi, preglejte, ali se kje na steni pojavlja plesen, in še pred prihodom otroka poskrbite, da v zraku ne bo za zdravje nevarnih plesnivih spor.

Umetne vonjave

Številni osvežilci zraka, ki so na voljo v trgovinah, vsebujejo toluen, ki dokazano negativno vpliva na hormonski in živčni sistem, zato jih ni priporočljivo uporabljati, sploh ne v otroški sobi. Enako velja za dišeče sveče, za katere zadnje študije dokazujejo, da med izgorevanjem v zrak sproščajo rakotvorne snovi. Če bi radi poskrbeli za prijeten vonj, uporabite sveže rastline, kot je sivka, ki iz zraka med drugim dokazano odstranjuje formaldehid in druge strupene snovi ter ga hkrati odišavi.

Kakovostno ležišče

Novorojenčki veliko spijo, zato je posteljica najpomembnejši del opreme. Izberite ogrodje, ležišče in posteljnino iz naravnih materialov. Izogibajte se polnilom vzmetnic iz lateksa in drugih umetnih snovi, raje izberite bombažna. Posteljnina naj bo iz odpornih, naravnih tkanin. Perite jo redno z neagresivnimi detergenti in ne uporabljajte mehčalca.

Preveč teme

Soba naj bo svetla in zračna, prevladujejo naj naravni materiali.
Soba naj bo svetla in zračna, prevladujejo naj naravni materiali.
»Bivanje pri naravni svetlobi koristi vsem, tudi novorojenčkom, ki za spanje podnevi ne potrebujejo teme. Pod vplivom sončnih žarkov nastaja vitamin D, prav tako svetloba pozitivno vpliva na počutje,« je povedala Cookejeva in še, da je dokazano, da mrak in tema ovirata nastajanje nevrotransmitorjev v možganih novorojenčkov. Soba naj bo svetla, zračna in prijetna za počitek ter razvoj otroka, ki je komaj ugledal luč sveta.

Prepozno urejanje

Večina urejanje sobe zaključi teden ali dva pred srečnim dogodkom, a to je še ena napaka, ki lahko ogrozi zdravje otroka. Morala bi biti dokončana vsaj mesec, dva prej. Iz sveže prepleskanih sten se kemikalije v zrak sproščajo še nekaj tednov. To ne velja za barve, ki ne vsebujejo agresivnih snovi, a tudi pohištvo potrebuje nekaj časa, da se dodobra prezrači ter izgubi vonj po lepilih in drugih dražečih snoveh, iz katerih je izdelano. Mateja Florjančič

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije