PRIHAJA NJIHOV ČAS

Sladko zlato jabolko

Kaki je najbolje uživati svež, iz njega pripravljamo slastne sladice; lahko ga zamrznemo ali sušimo, za sušenje uporabimo čvrste sadeže.
Fotografija: Oktobra se začne obiranje kakijev. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images
Odpri galerijo
Oktobra se začne obiranje kakijev. FOTOGRAFIJE: Guliver/Getty Images

Kaki je sadež, ki razveseljuje jeseni in pozno v zimo. Po videzu spominja na jabolko, zato ni nič čudnega, da mu rečemo tudi zlato jabolko. Izvira iz Azije, natančneje iz Japonske in Kitajske, gojijo pa ga tudi pri nas, zlasti na Primorskem in Goriškem. Uspeva tudi drugod, tako da v trgovinah in na tržnicah lahko dobimo domačega, slovenskega.

Obiramo jih konec oktobra in novembra. Zanimivo je, da plodovi dozorijo, potem ko je listje že odpadlo, praviloma pa jih moramo po obiranju še nekaj časa mediti. Če imamo svoje drevo ali kupimo večjo količino kakija, ga zložimo v zabojčke, največ v dve vrsti. Proces medenja bo uspešnejši, če sadežem dodamo jabolka ali banane. Medenje traja do dva tedna, v povprečju sedem dni, odvisno od sorte in zrelosti ob obiranju, primerna temperatura je od 20 do 25 stopinj, to pomeni, da jih medimo v stanovanju, saj ima redkokdo tako toplo klet.

Kaki je zelo okusen in sladek sadež, ki ima to imenitno lastnost, da je nasiten, a ima malo kalorij, kar je dobra novica za sladkosnede, ki morajo paziti na kilograme. Na 100 gramov ima namreč le 80 kcal. Je poln vitaminov in mineralov, tako da je res idealno živilo za pozno jesen in zimo, ko nam pogosto primanjkuje svežega sadja.

Če jih imaomo preveč, skuhamo marmelado ali jih posušimo.
Če jih imaomo preveč, skuhamo marmelado ali jih posušimo.
Najboljši je svež, tako mehak, da ga iz lupine zajemamo z žlico. Odličen je v različnih sladicah, ki jih ni treba dodatno sladkati, saj je že sadež precej sladek. Če imamo veliko kakija in se bojimo, da bi zgnil, skuhamo odlično marmelado, imeniten je v različnih kremah in pudingih. Tu in tam se pregrešimo in si ga privoščimo s stepeno smetano. Kakije lahko tudi sušimo; uporabimo čvrste plodove, jih narežemo na rezine in posušimo, najbolj enostavno v sušilniku. Posušene hranimo v zaprti posodi, privoščimo si jih kot popoldanski ali večerni prigrizek, namesto čipsa, na primer. Lahko jih celo zamrznemo, in sicer cele plodove, še bolje je, če jih do gladkega zmiksamo. Zmečkanega ponudimo kot prilogo k mesu.

Kakije že lahko kupimo, cena je od približno 1,5 do 2,5 evra za kilogram, najdražjega smo našli po 4 evre, pridelovalci ob nakupu večjih količin znižajo cene. 
Slastni in zdravi
Slastni in zdravi

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije