ZAPOSLOVANJE PRI NAS

Bi menjali službo? Zdaj je pravi čas! Delavci ne delajo več zgolj za preživetje

Imamo rekordno brezposelnost, delodajalci pa vedno večje težave pri iskanju primernih delavcev.
Fotografija: Rekordno nizka stopnja brezposelnosti. FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Rekordno nizka stopnja brezposelnosti. FOTO: Jože Suhadolnik

Minuli mesec je zavod za zaposlovanje beležil rekordno nizko brezposelnost. Ob koncu junija je bilo registriranih 46.178 brezposelnih, kar našo državo uvršča med tiste z najnižjo stopnjo brezposelnosti v Evropski uniji. A čeprav je ta podatek na eni strani dobra novica, so delodajalci v vse večjih težavah. Iskanje primerne delovne sile je za mnoge postalo prava nočna mora.

Na zaposlitvenem portalu Optius.com ugotavljajo, da ima po njihovi oceni kar 80 odstotkov delodajalcev težave s privabljanjem novih sodelavcev. K temu poleg rekordno nizke brezposelnosti pripomorejo tudi demografske spremembe.

Po besedah Saše Boštjančič, ustanoviteljice in direktorice zaposlitvenega portala Optius.com, so med iskalci zaposlitev najbolj zanimiva delovna mesta oziroma službe pri delodajalcih, ki razumejo, da so njihovi zaposleni njihov največji kapital.

Ni vse v denarju

In kaj to pomeni? Delodajalci in delavci razumejo, kaj je smisel njihovega dela. Delodajalci svoje delavce za opravljeno delo pošteno plačajo, omogočajo jim odlične medsebojne odnose in razmere za delo. Poleg fleksibilnega delovnika, možnosti dela od doma, prijetnega delovnega okolja, izobraževanj in druženj jim omogočajo tudi možnost kariernega napredovanja. Dobri delodajalci razumejo pomen usklajevanja poklicnega in zasebnega življenja. »Večina pri delodajalcih išče nekaj več, to je ne samo pošteno plačilo, ampak tudi stabilno in zdravo delovno okolje, z odprto komunikacijo, in želijo opravljati delo, v katerem vidijo smisel in svoj prispevek k družbi in/ali naravi.«

Hibridnemu delu je naklonjena predvsem mlajša generacija. Foto: Getty Images/iStockphoto
Hibridnemu delu je naklonjena predvsem mlajša generacija. Foto: Getty Images/iStockphoto

Na zaposlitvenem portalu opažajo, da se zadnja leta, odkar se soočamo s hudim pomanjkanjem kadra, dvigujejo tudi plače, in to ne samo zaradi vsesplošne draginje, temveč tudi zaradi zadrževanja zaposlenih v svojih vrstah. »Iskalci zaposlitve in zaposleni se zavedajo, da so trenutno oni v položaju, ko lahko izbirajo, in ne delodajalci, zato ljudje niso več pripravljeni prejemati plačila, ki jim zagotavlja zgolj golo preživetje. Vsekakor pa je v veliki prednosti kader, ki ga na trgu dela zelo primanjkuje (deficitaren kader), kar pomeni, da si lahko v teh časih izpogajajo zelo dobro plačo in razmere za delo.«

Kateri poklici so najbolj iskani

Med najbolj iskanimi so delavci za delo v »proizvodnji, skladišču in logistiki, vozniki, delavci v trgovini, gostinstvu in turizmu, trženju, mizarji, ključavničarji, CNC operaterji, vse vrste inženirjev, delavci na področju nege in zdravstva pa vse do strokovnjakov s področja financ, programerji, IT strokovnjaki« ...

Konkretnih odgovorov na vprašanja, kakšne so plače za ta delovna mesta, ne dobimo. Boštjančičeva dodaja, da so plače za ta delovna mesta odvisna od delodajalca in od tega, v kateri branži je, prav tako od tega, kakšne razmere za delo omogočajo, in ostalega. Pomembni so tudi zahtevana izobrazba, delovne izkušnje in pomanjkanja kadra.« Ker zaposlovalci določeno delovno silo težko najdejo pri nas, je vse pogostejše  zaposlovanje tuje delovne sile.

Kaj ugotavlja zavod za zaposlovanje

Z vprašanji smo se obrnili tudi na Zavod za zaposlovanje Republike Slovenije, kjer prav tako ugotavljajo, da imajo pri iskanju delovne sile trenutno največ težav zaposlovalci s področja gradbeništva, gostinstva, prometa in skladiščenja. »Primerne delavce težko najdejo tudi na področju zdravstva, socialnega varstva ter izobraževanja, primanjkuje pa tudi strokovnih sodelavcev in strokovnjakov za zdravstveno nego, oseb s poklici za zdravstveno in socialno oskrbo na domu, bolničarjev in negovalcev v zavodih, zdravnikov, učiteljev razrednega pouka in vzgojiteljev.«

Pristojni že dolgo opozarjajo na pomanjkanje delovne sile v zdravstvu. FOTO: Jure Eržen, Delo
Pristojni že dolgo opozarjajo na pomanjkanje delovne sile v zdravstvu. FOTO: Jure Eržen, Delo

Zaposlovalci so v prvem polletju najbolj iskali:

  •         delavce za preprosta dela pri visokih gradnjah,
  •         delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih,
  •         čistilce, strežnike in gospodinjske pomočnike ipd. v uradih, hotelih in drugih ustanovah,
  •         prodajalce,
  •         voznike težkih tovornjakov in vlačilcev,
  •         delavce za preprosta dela pri nizkih gradnjah,
  •         strokovne sodelavce za zdravstveno nego,
  •         skladiščnike in uradnike za nabavo in prodajo,
  •         natakarje, kuhinjske pomočnike, kuharje,
  •         varilce,
  •         strokovnjake za zdravstveno nego,
  •         vzgojitelje in pomočnike vzgojiteljev predšolskih otrok, predmetne učitelje v osnovni šoli,
  •         elektroinštalaterje itd.

Po podatkih zadnje raziskave Napovednik zaposlovanja, ki so jo izvedli spomladi letos, so delodajalci najtežje našli:

  •         voznike težkih tovornjakov in vlačilcev,
  •         varilce, zidarje,
  •         delavce za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih,
  •         prodajalce,
  •         kuharje, natakarje,
  •         čistilce, strežnike in gospodinjske pomočnike v uradih, hotelih in drugih ustanovah,
  •         skladiščnike in uradnike za nabavo in prodajo,
  •         orodjarje ipd.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije